Ograniczenia stosowania pestycydów o 50% leży w interesie polskiego rolnictwa. Organizacje społeczne apelują o zaprzestanie przez Polskę blokowania strategii „Od pola do stołu”
Komisja Europejska (KE) przedstawiła ważne propozycje legislacyjne dotyczące ograniczenia stosowania chemicznych środków ochrony roślin i odtwarzania przyrody, które miałoby być połączone ze wsparciem dla rolników. Ich przyjęcie stworzyłoby warunki do realizacji ambitnych celów europejskiej strategii „Od pola do stołu” – zmniejszenia o 50% stosowania pestycydów do 2030 r.
Niestety Polska przewodzi grupie 12 krajów sprzeciwiających się propozycjom KE i dlatego Koalicji Żywa Ziemia oraz Koalicji Rolnictwo dla Przyrody apelują do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz pani minister klimatu i środowiska Anny Moskwy o zmianę dotychczasowego stanowiska, ponieważ dotychczasowa polityka stanowi zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego.
Reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) może uczynić europejskie rolnictwo bardziej zrównoważonym poprzez finansowe zachęty dla rolników, by odchodzili od praktyk szkodliwych dla środowiska. By tak się stało trzeba przełożyć z cele zawarte w strategiach „Od pola do stołu” i „Strategii na rzecz różnorodności biologicznej 2030”, które leżały u podstaw reformy WPR na powszechnie obowiązujące akty prawne. Analiza krajowych planów strategicznych pokazuje, że państwa członkowskie pomimo zaakceptowania reformy WPR nie zamierzają realizować zawartych w niej celów. Dlatego konieczne jest wprowadzenie nowych regulacji.
Bardzo ważne w najbliższym czasie okaże się determinacja KE we wprowadzaniu zaproponowanych rozwiązań. Dlatego organizacje społeczne wysłały list również do unijnych komisarzy: Stelli Kyriakides, Janusza Wojciechowskiego i Virginijusa Sinkevičiusa. Dziękują w nim za przedłożenie projektu i apelują o pilne podjęcie wszelkich działań w celu przyjęcia przepisów prawa. Przypominają w nim również o Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej „Save Bees and Farmers”, pod którą podpisało się ponad 1,2 miliona osób w całej UE, a którzy oczekują teraz redukcji stosowania chemicznych środków ochrony roślin o 80% do 2030 r. oraz całkowitego wycofania syntetycznych pestycydów do 2035 r. Będzie to służyć poprawie zdrowia publicznego oraz rozwiązaniu problemów środowiskowych i klimatycznych, a co za tym idzie podniesienia bezpieczeństwa żywnościowego w Europie i w Polsce.
Polscy rolnicy powinni mieć szansę na skorzystanie z nowych regulacji, aby produkować w sposób chroniący przyrodę i korzystać ze wsparcia środków WPR umożliwiających im wdrożenie praktyk alternatywnych dla użycia pestycydów i zabezpieczających ich przed stratami w produkcji. Problem zanieczyszczenia wody i gleby środkami ochrony roślin w Polsce narasta. Dlatego tak ważne jest podjęcie wszystkich niezbędnych kroków aby chronić te zasoby przed zanieczyszczeniem chemicznymi pestycydami. Tak by zwiększyć dostępność wody dla polskiego rolnictwa i zahamować dalszą degradację gleb.
„Ważne, by zrozumieć, że gospodarka rolna jest ściśle zależna od zasobów naturalnych, w tym gatunków pełniących wiele istotnych z punktu widzenia tej gospodarki funkcji. Tymczasem jedną z bezpośrednich przyczyn pogarszającego się stanu populacji owadów zapylających są wykorzystywane w rolnictwie chemiczne środki ochrony roślin. Jeśli nie ograniczymy i to pilnie ilości pestycydów, które zużywane są na polach czy w sadach, wkrótce może zabraknąć zwierząt, od których zależą plony około 80% roślin uprawnych. Przeciwdziałanie kryzysowi różnorodności biologicznej, w czym może pomóc wdrożenie zapisów strategii „Od pola do stołu”, jest więc ważne dla trwałości gospodarki rolnej i naszego bezpieczeństwa żywnościowego” – mówi Aleksandra Pępkowska-Król z Koalicji Rolnictwo dla Przyrody.
Do Koalicji Żywa Ziemia należą: Polski Klub Ekologiczny, Fundacja Strefa Zieleni, WWF Polska, Greenpeace Polska, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Fundacja Zielone Światło, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Fundacja Mała Wielka Zmiana, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Ziarno, Forum Rolnictwa Ekologicznego im. Mieczysława Górnego, Zielone Wiadomości, EKOLAND Polska, EKOLAND Oddział lubelski, Ogólnopolskie Stowarzyszenia Agroleśnictwa OSA, Kooperatywa Spożywcza Dobrze, Nyeleni Polska, CIWF Polska, Instytut Spraw Obywatelskich, Fundacja Rozwoju Myśli Ekologicznej, Stowarzyszenie What a waste, Polska Izba Żywności Ekologicznej, Fundacja Agrinatura, Nauka dla Przyrody.
Do Koalicji Rolnictwo dla Przyrody należą: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Towarzystwo Przyrodnicze Bocian, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Towarzystwo Przyrodnicze Dubelt, WWP Polska oraz Natura International Polska.
Koalicja Żywa Ziemia jest niesformalizowaną grupą, utworzoną przez organizacje i ruchy działające w obszarze rolnictwa i żywności. Celem działania Koalicji jest kształtowanie krajowej polityki rolnej i żywnościowej w kierunku sprawiedliwej społecznie i odpowiedzialnej wobec środowiska naturalnego produkcji, dystrybucji i konsumpcji. Koalicja jest członkiem europejskiej platformy Good Food Good Farming skupiającej krajowe koalicje działające na rzecz zmiany polityki rolno-żywnościowej w Unii Europejskiej.
Więcej o celach i działalności Koalicji można przeczytać na naszej stronie: https://koalicjazywaziemia.pl/.
-
APEL ORGANIZACJI SPOŁECZNYCH W SPRAWIE PESTYCYDÓW
pdf ・139.12 kB
-
APEL ORGANIZACJI SPOŁECZNYCH W SPRAWIE ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN
pdf ・140.73 kB
-
COMMISIONERS PESTICIDE REDUCTION NATIONAL LETTER
pdf ・168.73 kB
Źródło: Koalicja Żywa Ziemia