„NASZA GALERIA” realizuje V Ogólnopolski Plener Malarski w ramach "Łódzkie, warte utrwalenia i pokazywania" - utrwalając najbardziej charakterystyczne i najpiękniejszych zabytki i pejzaże południowo-wschodnich rejonów województwa łódzkiego, ziemi piotrkowskiej, radomszaczańskiej i opoczyńskiej.
Powstały już wspaniałe pejzaże miejskie Piotrkowa Trybunalskiego, sulejowskiego Opactwa Cystersów na Podklasztorzu, wolborskiego zespołu pałacowego biskupów kujawskich z okresu późnego baroku czy XV wieczny gotycki kościół parafialny pw. św. Mikołaja z pięknym, hełmem wieży, opoczyńskiego zamku. Witów urzekł przykościelną wieżą, będącą basztą wjazdową, wzniesioną z systemem obwarowań około 1470 roku, W gościnnych progach Osady Zabrodzin - bazy pleneru malarskiego, przy logistycznej kościół pw. św. Małgorzaty z zachowanym jednym skrzydłem klasztoru i drewniany kościółek cmentarny. We wsi Skotniki w gminie Aleksandrów zachwycił twórców zachowany drewniany, późnogotycki kościółek parafialny z 1528 roku oraz późnorenesansowy piętrowy, murowany dwór. Przepływające przez Gminę Aleksandrów dwie rzeki: Czarna i Pilica, z ich malowniczymi rozlewiskami, młynami i zakolami dostarczyły wspaniałych tematów wartych utrwalenia i pokazania z tych okolic. Uczestnicy pleneru odwiedzili i utrwalili jeszcze ruiny romańskiego zamku Bąków, wzniesionego na przełomie XIII i XIV w. najstarszej budowli świeckiej powiatu piotrkowskiego oraz ruiny renesansowego zamku z XVI w. w Majkowicach z murowanym dworkiem Małachowskich.
Uczestnicy pleneru w zmaganiach najpierw z upałem, a następnie z deszczem i przejmującym zimnem stworzyli wspaniałe prace. Urzeczeni zakątkami regionu twórcy niepełnosprawni, przybyli na plener z terenu całego kraju, utwierdzają nas i pokazują nam jego piękno, tak często niedostrzeganą i niedocenianą wspaniałość i bogactwo ziemi łódzkiej, już dziś stając się jej najlepszymi ambasadorami, sławiącymi jej uroki w kraju.
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Pani Jolancie Chełmińskiej Wojewodzie Łódzkiemu za umożliwienie nam uczestniczenia w plenerze i za pośrednictwem pracy twórczej. danie nam możliwości bycia potrzebnymi, zmagania się z chorobami, oderwania się od nękających nas ułomności i dysfunkcji zdrowotnych dnia codziennego, możliwości realizowania się i aktywizowania poprzez sztukę.
Źródło: Stowarzyszenie "NASZA GALERIA"