To zaproszenie kierujemy do wszystkich archiwistek i archiwistów społecznych oraz osób zainteresowanych oddolnym zapisywaniem historii. W dniach 24–26 października spotykamy się w Warszawie na szóstym już Kongresie Archiwów Społecznych, który tym razem odbywa się pod hasłem „Historia, która włącza”!
Historia, która włącza
Tematem przewodnim VI Kongresu Archiwów Społecznych będzie włączanie różnych głosów i perspektyw we wspólne opowiadanie o przeszłości.
Każdego dnia tysiące archiwistów i archiwistek społecznych w całej Polsce odkrywa w gromadzonych przez siebie starych zdjęciach, dokumentach czy wspomnieniach historie, które rozszerzają nasze rozumienie przeszłości. Dzięki ich działaniom coraz głośniej wybrzmiewają opowieści lokalnych społeczności z różnych stron kraju, perspektywy grup mniejszościowych czy zawodowych.
Wspomnienie pracownicy fabryki, historie osób z doświadczeniem migracji, anegdoty dziadka o lokalnych tradycjach – każde spotkanie z osobą, której pamiątki i doświadczenia stają się częścią archiwum społecznego, pomaga nam zrozumieć, że nie ma jednej historii. W jaki sposób możemy więc z jeszcze większą empatią opowiadać o przeszłości i w ten sposób – rozumieć otaczający nas świat? Kongres będzie okazją do namysłu nad tym pytaniem.
Uczestnicy i uczestniczki będą także zdobywać wiedzę i narzędzia do pracy w archiwach społecznych; przede wszystkim jednak, Kongres to miejsce wymiany doświadczeń i wzajemnych inspiracji, przestrzeń otwarta na aktualne, ważne społecznie tematy.
Kongres stacjonarnie i online
VI Kongres Archiwów Społecznych odbędzie się w dniach 24–26 października 2025 roku (piątek–niedziela). W tym roku zaprosimy Was do Warszawy; spotykamy się w Terminalu Kultury Gocław. W programie przewidujemy prezentacje, spotkania, warsztaty, debaty, a także szereg wydarzeń towarzyszących.
Zapewnimy także możliwość uczestniczenia w Kongresie online – debaty i prezentacje na scenie będą transmitowane, zaproponujemy specjalne działania online dla zapisanych osób.
Partnerem merytorycznym tegorocznego Kongresu jest Muzeum Warszawskiej Pragi (oddział Muzeum Warszawy).
Co dalej?
Pod koniec marca ogłosimy open call na prezentacje projektów artystycznych, edukacyjnych i społecznych, które na stałe wpisały się już w program Kongresu. W ten sposób zaprosimy Was do wspólnego tworzenia tego niezwykłego wydarzenia!
Rejestrację na Kongres uruchomimy we wrześniu – wtedy też ogłosimy szczegółowy program.
A już dziś koniecznie zapiszcie daty Kongresu w kalendarzu!
Czym jest Kongres Archiwów Społecznych
Kongres to święto archiwistyki społecznej, największe i najważniejsze wydarzenie sieciujące archiwistów i archiwistki społeczne w Polsce. Kongresy organizowane są od 2015 roku; pierwsze trzy zorganizowała jeszcze Fundacja Ośrodka KARTA, zaś od 2021 roku organizatorem Kongresów jest CAS.
Źródło: Centrum Archiwistyki Społecznej