OFOP skarży się na Ministra Pracy i Polityki Społecznej
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych wezwała Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, do usunięcia naruszenia prawa, a do premiera Donalda Tuska poskarżyła się na szefa resortu pracy za brak decyzji o powołaniu Rady Działalności Pożytku Publicznego IV kadencji.
W czwartek, 28 czerwca 2012 r., Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) wystosowała dwa pisma w sprawie przedłużającego się procesu powołania Rady Działalności Pożytku Publicznego IV kadencji.
Jedno z nich to wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, ogłoszenia składu Rady oraz zwołania posiedzenia RDPP czwartej kadencji skierowane do Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ministra Pracy i Polityki Społecznej. OFOP powołuje się w tym piśmie na paragraf 9 punkt 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie Rady Działalności Pożytku Publicznego, zgodnie z którym posiedzenia Rady nie mogą odbywać się rzadziej niż raz na dwa miesiące (ostatnie posiedzenie RDPP III kadencji miało miejsce 18 kwietnia 2012 r.).
Równocześnie do premiera Donalda Tuska wysłana została skarga na Ministra Pracy i Polityki Społecznej za brak decyzji o powołaniu Rady Działalności Pożytku Publicznego czwartej kadencji. OFOP pisze w niej m.in.: „Biorąc pod uwagę kompetencje Rady wskazane w art. 35 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jak również wielość spraw dotyczących społeczeństwa obywatelskiego, w tym nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, konieczne jest jak najszybsze umożliwienie rozpoczęcia działalności Radzie Działalności Pożytku Publicznego IV kadencji”.
– Występujemy jako niezależna organizacja, nie jesteśmy stroną w tej sprawie, nie bronimy interesów pojedynczych kandydatów, ponieważ nie zgłaszaliśmy nikogo do tej kadencj Rady. Nie chcemy jednak dopuścić do tego, aby prawo był nieprzestrzegane – powiedział Piotr Frączak, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
Zarówno skarga, jak i wezwanie do usunięcia naruszenia prawa mają raczej charakter dyscyplinujący, chociaż premier – zgodnie z przepisami – ma miesiąc na odpowiedź na skargę. Zaś w przypadku wezwania do usunięcia naruszenia prawa może się ono przydać, gdyby minister nadal nie powoływał Rady, a organizacja zdecydowała się na zaskarżenie go do sądu administracyjnego za bezczynność.
Oba pisma - w plikach do pobrania.
Pobierz
-
Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa
pdf ・306.84 kB
-
Skarga na Ministra Pracy i Polityki Społecznej
pdf ・309.1 kB
Źródło: OFOP, inf. własna