Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski wziął udział w oficjalnym otwarciu centrum pobytowego dla uchodźców z Ukrainy, które mieści się na terenie Siemensa przy ulicy Żupniczej. Witając gości podkreślił, że stolica Polski jest szczególnie doświadczona przez wojny i dlatego w sercach warszawiaków jest więcej zrozumienia, niż w jakimkolwiek miejscu na świecie. Wspólnie z przedstawicielami miasta, imprezę otworzył zarząd Siemens Polska.
Centrum długofalowego pobytu dla uchodźców
Centrum długofalowego pobytu dla uchodźców powstało dzięki zaangażowaniu wolontariuszy Siemensa, wsparciu finansowemu instytucji charytatywnej Siemens Caring Hands e.V. oraz współpracy z przedstawicielami miasta Warszawa. Aby zaoferować pomoc sąsiadom zza wschodniej granicy, na terenie siedziby Siemensa przy ulicy Żupniczej w Warszawie, część biur zostało przekształconych na pokoje. W centrum miejsce zamieszkania znalazło około 160 osób, a do ich dyspozycji jest łączna powierzchnia ok. 2600 mkw. Chociaż pierwsze osoby wprowadziły się do centrum w wakacje to oficjalne otwarcie miało miejsce dopiero teraz. Wspólnie z przedstawicielami miasta, imprezę otworzył zarząd Siemens Polska - Maciej Zieliński, CEO oraz Daniela Armano-Wallner CFO.
Jestem szczególnie emocjonalnie związany z Ukrainą, gdzie pracowałem przez długi czas. Data 24 lutego była dla nas szokiem i odruchowo wiedzieliśmy, że musimy wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów. Dlatego wspólnym wysiłkiem naszych pracowników, organizacji pozarządowych oraz władz miasta stworzyliśmy to centrum - podkreślił witając gości Maciej Zieliński, prezes Siemens Polska, który w przeszłości przez sześć lat zarządzał ukraińskim oddziałem firmy.
Powitanie gości z Ukrainy
Wydarzenie nie miało na celu tylko przywitanie się, ale wspólne spędzenie czasu i integrację Ukraińców, przedstawicieli miasta oraz pracowników. W części artystycznej wystąpił ukraiński zespół Wolne. Uczestniczy wydarzenia wspólnie sadzili kwiaty, a dla dzieci zorganizowane były warsztaty malarskie. Był również czas na wspólny posiłek, w którym można było skosztować specjałów polskich oraz ukraińskich.
Warszawa wspiera Ukrainę
– Nie ma dnia, byśmy w ratuszu nie dyskutowali na temat pomocy dla osób z Ukrainy. Tak samo jak wy, chcemy by ten wojenny epizod w naszej wspólnej historii już się zakończył. Zrobimy wszystko, aby osoby uciekające przed wojną, mogły chociaż przez chwilę poczuć, że mają tutaj swój drugi dom. Warszawa jest miastem szczególnie dotkniętym przez wojny. W naszych sercach jest wiele więcej zrozumienia niż w jakimkolwiek miejscu na świecie – powiedział do gości Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. - Wsparcie dla osób z Ukrainy nie byłoby możliwe dzięki firmom prywatnym, w tym firmie Siemens, które wsparły miasto w działaniach – podkreślił przedstawiciel miasta.
Źródło: Siemens Polska