Pod hasłem „Odzyskajmy demokrację” w dniach 19-21 października 2012 r. w Centrum Zajęć Pozaszkolnych odbyła się kolejna edycja festiwalu organizowanego przez pismo „Nowy Obywatel”. Celem festiwalu było promowanie demokracji oddolnej, mającej swoje korzenie w aktywności i zaangażowaniu obywateli, a nie demokracji narzuconej przez elity, ograniczającej się tylko i wyłącznie do okazjonalnego uczestnictwa w wyborach.
W tym roku mieliśmy okazję wysłuchać prelegentów, którzy opowiadali o różnorakich formach inicjatyw społecznych i obywatelskich. O demokracji gospodarczej mówili nam członkowie polskich spółdzielni, a także spółek pracowniczych. Tematyka wykładów była związana również z demokracja bezpośrednią oraz partycypacyjną, a także samoorganizacją obywatelską.
Szczególnie polecamy obejrzenie dyskusji dotyczącej ruchów obywatelskiego protestu na świecie i w Polsce z udziałem Natalii Ćwik z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Stefana Adamskiego z ATTAC Polska oraz Remigiusza Okraski, redaktora naczelnego „Nowego Obywatela”. Uczestnicy debaty poruszali między innymi tematy związane ze specyfiką ruchów społecznych, które narodziły się w naszym kraju w ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat. Debata spotkała się ze sporym zainteresowaniem publiczności, która często zabierała głos.
Przepytywany przez publikę był również rzecznik prasowy NSZZ Solidarność, Marek Lewandowski, który podczas swojej prelekcji opowiadał o działalności największego związku zawodowego w Polsce, walce z umowami śmieciowymi, a także o demokracji wewnątrz samego związku. Warto też zwrócić uwagę na prelekcję Macieja Łapskiego „Lokalne działania na rzecz sprawiedliwości społecznej”. Łapski mówił o inicjatywie Warszawa Społeczna, którą reprezentuje i jej działaniach, między innymi protestach przeciwko likwidacji stołówek w warszawskich szkołach. Nasz gość przekazywał również informacje dotyczące stowarzyszenia, którego jest współzałożycielem - Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego, które zajmuje się walką o prawo do bezpłatnej edukacji w Polsce, a także prawa pracownicze młodych ludzi.
Po całodniowych wykładach w klubokawiarni „La Granda” uczestnicy festiwalu wspólnie oglądali pokazy filmowe, między innymi długo oczekiwaną premierę filmu dokumentalnego „Pogotowie Obywatelskie” o inicjatywach obywatelskich, w którego tworzenie zaangażowani byli członkowie naszego stowarzyszenia.
Cieszymy się, że mogliśmy się ponownie spotkać z sympatykami naszego pisma oraz osobami, które podzielają nasz przekaz ideowy. Mamy nadzieję, że spotkanie to pozwoli nam wszystkim wyciągnąć wiele owocnych wniosków dotyczących budowy demokratycznego społeczeństwa w naszym kraju.
Źródło: www.nowyobywatel.pl