BAZYL: Negatywnie oceniamy fakt zmiany składu rady fundacji i prezesa zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Taki sposób działania nie może wpłynąć dobrze na efektywność systemu polskiej współpracy rozwojowej.
Negatywnie oceniamy fakt zmiany składu rady fundacji i prezesa zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Rzecz się stała nagle, bez oficjalnego komunikatu i uzasadnienia. Bardzo chcielibyśmy takie uzasadnienie usłyszeć ze strony kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Taki sposób działania nie może wpłynąć dobrze na ciągłość i efektywność działania FSM, a co za tym idzie na efektywność systemu polskiej współpracy rozwojowej, którego FSM jest częścią.
Nowa rada ograniczona politycznie
Zwraca także uwagę ograniczony politycznie skład nowej rady fundacji (w której znaleźli się jedynie politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego). Warto przypomnieć, że w składzie odwołanej rady byli politycy także z innych partii oraz nie-politycy oraz eksperci w temacie. Byli to między innymi:
- Jerzy Koźmiński, dyplomata i urzędnik państwowy, były ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych i wiceminister spraw zagranicznych. Od 2000 roku Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności;
- Paweł Moras, dyrektor zarządzający Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży;
- ksiądz Kazimierz Sowa, ksiądz rzymskokatolicki, dziennikarz, publicysta, były dyrektor kanału Religia.tv.
Stanowski współtworzył system polskiej współpracy rozwojowej
Jako Grupa Zagranica toczyliśmy nieraz spory merytoryczne z Krzysztofem Stanowskim – szczególnie w czasie, kiedy był w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za współpracę rozwojową. Mimo to chcemy podkreślić, że z pewnością jest on osobą bardzo zasłużoną dla budowy systemu polskiej współpracy rozwojowej, między innymi jako współtwórca Ustawy o Współpracy Rozwojowej.
W naszej opinii Fundacja Solidarności Międzynarodowej była za jego kadencji sprawnie i przejrzyście zarządzana. Dla przykładu, Grupa Zagranica rokrocznie pozytywnie oceniała pracę komisji grantowych oceniających wnioski projektowe w konkursach FSM (Grupa Zagranica miała status obserwatora).
Warto też pamiętać, że około 15 lat temu Krzysztof Stanowski współtworzył Grupę Zagranica jako reprezentant Fundacji Edukacja dla Demokracji.
Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.
Zwraca uwagę ograniczony politycznie skład nowej rady fundacji, w której znaleźli się jedynie politycy PiS-u oraz PSL-u.