Odruch serca, który trwa – jubileusz 30 lat działalności Banku Żywności SOS w Warszawie
Bank Żywności SOS w Warszawie obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. Organizacja, która zrodziła się z potrzeby serca w trudnych czasach transformacji ustrojowej, dziś jest profesjonalną instytucją, która niesie pomoc tysiącom potrzebujących mieszkańców stolicy i okolic.
Przez trzy dekady działalności Bank Żywności SOS w Warszawie uratował przed zmarnowaniem setki tysięcy ton żywności, które trafiły do potrzebujących poprzez sieć organizacji partnerskich. To nie tylko walka z marnowaniem jedzenia, ale przede wszystkim wsparcie dla osób w trudnej sytuacji życiowej.
Pierwszy Bank Żywności został uruchomiony w 1994 roku z inicjatywy Jacka Kuronia, w czasach, kiedy Polska przeżywała trudny okres transformacji gospodarczej i społecznej. Wśród wielu problemów, z jakimi borykało się społeczeństwo, były bieda i brak żywności. Tak wspomina ten czas jeden ze współzałożycieli z założycieli Banku Żywności SOS w Warszawie, Wojciech Onyszkiewicz:
– Byłem przy powstaniu Banku Żywności SOS. Popchnął nas do tego odruch serca. Był czas transformacji, wielu ludzi nie miało co jeść. Działaliśmy wtedy na wariackich papierach, w prowizorycznym magazynie. Potem przez lata widziałem, jak Bank rośnie, rozwija się. To teraz profesjonalna organizacja. Ale ogień pomagania nie zgasł, trwa nadal – wspomina Wojciech Onyszkiewicz.
Dziś Bank Żywności to prężnie działająca organizacja. Jej sercem jest magazyn o powierzchni 860 m2, chłodnie, mroźnie, własne ciężarówki i samochody dostawcze. W pracę organizacji zaangażowana jest stała, kilkunastoosobowa kadra oraz tysiące wolontariuszy i darczyńców. To również zebrane 90 milionów kilogramów jedzenia, które zamiast trafić do kosza, trafiały na stoły osób potrzebujących. Rocznie z pomocy Banku korzysta aż 40 00 osób!
Obecnie organizacja współpracuje ze 103 partnerami, w tym z organizacjami pozarządowymi, wyznaniowymi oraz oddziałami terenowymi ogólnopolskich organizacji, takich jak PCK czy TPD. Dzięki temu wsparcie trafia do szerokiego grona odbiorców – od dzieci po seniorów.
Dążymy do zmniejszenia niedożywienia mieszkańców Mazowsza oraz niedopuszczania do marnotrawienia żywności. Skupiamy się na udzielaniu odpowiedzialnej i godnej pomocy – a żeby realizować naszą misję jak najlepiej, będziemy przede wszystkim profesjonalizować naszą działalność w zakresie pomocowym. Chcemy dzielić się też naszą wiedzą ekspercką o niemarnowaniu żywności, która w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebna. – dodaje Anna Wolska, dyrektor Banku Żywności SOS w Warszawie.
Obchody 30-lecia działalności: Gra Magazynowa i spotkania z partnerami
Z okazji jubileuszu Bank Żywności SOS w Warszawie zaplanował wydarzenia, podczas których zarówno podsumował dotychczasową działalność, jak i promował ideę niemarnowania żywności. Dla partnerów, którzy wspierają Bank na co dzień zorganizowano wyjątkową Grę Magazynową – dzięki której w świetnej atmosferze mogli na własne oczy zobaczyć, jak na co dzień funkcjonuje Bank.
– Magazyn jest sercem Banku Żywności. W magazynie kilogramy jedzenia zmieniają się w kilogramy godności, które trafiają ciężarówkami do podopiecznych. Naszym celem, ale i wyzwaniem, jest zapełnienie tych półek – by zawsze było na nich jedzenie – mówiła podczas wydarzenia Anna Wolska, dyrektor Banku Żywności SOS w Warszawie.
Bank Żywności SOS w Warszawie – Zbieramy żywność, oddajemy godność
Bank Żywności SOS w Warszawie to organizacja pozarządowa, która od 1994 roku pozyskuje dobrej jakości żywność od producentów, sieci handlowych, rolników i za pośrednictwem organizacji partnerskich dostarcza je do osób potrzebujących.
Źródło: Bank Żywności SOS w Warszawie