Odkrywanie Sekretu Eleonory, czyli Centrum Edukacji Obywatelskiej przyciąga kulturalnie
Mały Nathaniel dostaje w spadku po cioci Eleonorze dom wraz z bogatą biblioteką. Problemy finansowe rodziców chłopca sprawiają, że bezcenne książki, w tym pierwsze wydanie baśni braci Grimm, mają zostać sprzedane. W chwili, kiedy Nathaniel odkrywa, że biblioteka cioci Eleonory ma niezwykłą moc, zaczyna szukać sposobu, by ocalić książki oraz ich bohaterów dla kolejnych pokoleń…
To zalążek animowanej historii z filmu "Sekret Eleonory". W Dniu dziecka opowieść o przygodach Nathaniela obejrzały dzieci z 51 miejscowości. Właśnie tyle bibliotek skorzystało z propozycji Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) oraz Stowarzyszenia Era Nowe Horyzonty w ramach projektu "Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece". Setki najmłodszych, niczym młode skorupki, chłonęło filmową narrację, a wraz z nią wartości pozwalające kształcić wrażliwość obywatelską i odnaleźć swoje miejsce w świecie oraz kulturze. W ramach akcji „Sekret Eleonory” zorganizowano również konkurs „Dzieciaki rysują bohaterów”. Bibliotekarze zachęcali najmłodszych widzów, aby po projekcji narysowali swoich ulubionych bohaterów książkowych lub siebie samych ratujących owych bohaterów. Najciekawsze prace nagrodzono audiobookami dla dzieci.
Kino, literatura, historia. Narracja, opowieść, rozmowa. Centrum Edukacji Obywatelskiej sięga po najprostsze, a zarazem najbardziej efektywne narzędzia, by upowszechniać wiedzę i umiejętności, rozwijać zainteresowania, inspirować. Opracowuje nowatorskie programy edukacyjne, zachęca młodych ludzi do angażowania się w życie publiczne i do pracy na rzecz innych, kształtując w taki właśnie sposób postawy potrzebne w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.
CEO zaprosiło do współpracy bibliotekarzy, oferując im kursy internetowe prowadzone metodą blended-learningu. Uczestnicy zajęć uczą się nie tylko przygotowywać projekty dla młodzieży, ale przede wszystkim dowiadują się, jak przygotowywać projekty wspólnie z młodzieżą i jak tworzyć międzypokoleniowe grupy. Korzystają także z materiałów merytorycznych dostępnych na www.ceo.org.pl: Jak wypromować bibliotekę?, Metoda projektu w bibliotece, Niezbędnik edukatora filmowego, Lider, czyli kto?, Instrukcja obsługi trudnego uczestnika.
Bibliotekarze chwalą sobie otrzymywane wsparcie: – Działania ze strony CEO są perfekcyjnie dopracowane, dotyczy to także materiałów i metod. Wynika to pewnie z wieloletnich doświadczeń, ale na mnie zrobiło wrażenie, nie musiałam wertować innych materiałów w poszukiwaniu potrzebnych treści – wszystko miałam podane – opowiada jedna z bibliotekarek działających w projekcie "Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece".
Dzięki nawiązaniu kontaktu z bibliotekami, Centrum Edukacji Obywatelskiej zyskało zupełnie nowy kontekst do prezentowania proobywatelskich treści. Bo biblioteki potrafią zaangażować do działania bardzo wielu ludzi. Przykładem może być Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu, która co roku – wspólnie z gronem młodszych i starszych miejscowych pasjonatów – organizuje kilkadziesiąt różnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. To dzięki bibliotece i skupionym wokół niej „Biblioentuzjastom”, udało się wspólnie zorganizować „Przystanek biblioteka” – rodzinny piknik połączony z konkursami wiedzy i umiejętności, na którym spotkać mogła się cała lokalna społeczność.
– Inną dużą zaletą projektów przygotowywanych w bibliotece jest nieformalny charakter grup młodzieżowych biorących w nich udział. Daje to projektom zupełnie nową jakość – mówi Kacper Nowacki, koordynator programu „Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece”. – Inna, bardziej partnerska relacja między uczniami a bibliotekarzami eliminuje presję oceniania, pozwala młodym ludziom rozwinąć skrzydła – uzupełnia Nowacki.
Efekty wspólnych działań są tak zachęcające, że CEO zaczęło widzieć w bibliotekarzach potencjalnych odbiorców innych swoich programów (Elementarz Korczaka, Jedne Świat – kluby filmowe). Obecnie CEO wraz z kilkoma organizacjami partnerskimi z zagranicy przygotowuje nowy projekt dla bibliotek z całej Polski – Wieczór z Rzecznikiem. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy o prawach podstawowych człowieka wśród członków społeczności lokalnych. W uczestniczących w nim bibliotekach przeprowadzone zostaną spotkania z przedstawicielami Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, dyskusje na temat lokalnych przypadków naruszania praw podstawowych oraz warsztaty dla chętnych z wykorzystaniem metody dramy.
Po kilku latach owocnej współpracy, CEO zna także lepiej warunki pracy bibliotekarzy i chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami: – Bibliotekarze, dzięki specyfice swojej pracy, są bardziej elastycznymi uczestnikami projektów niż np.: nauczyciele – nie ogranicza ich chociażby siatka zajęć, mogą trochę bardziej swobodnie gospodarować swoim czasem – opisuje Anna Mirska-Czerwińsk, kierowniczka działu edukacji kulturalnej w CEO. – Z drugiej strony, większość bibliotek, w szczególności tych z mniejszych miejscowości, ma tylko jednego pracownika, często zatrudnionego na niepełny etat. Dlatego warto przygotowywać projekty w ten sposób, aby bibliotekarze mogli w nich uczestniczyć również w trakcie wykonywania swoich obowiązków – podkreśla Mirska-Czerwińska. Tutaj z pomocą przychodzą takie formy jak e-learning, publikacje elektroniczne oraz wszelkie bezpłatne i bezkosztowe formy działania, co jest niezwykle ważne przy ograniczonych budżetach niewielkich bibliotek.
Praca metodą projektową, szukanie sojuszników, promocja, gotowe scenariusze zajęć. Cała wiedza jakiej trzeba, aby skutecznie realizować lokalne projekty jest na wyciągnięcie ręki:
Projekt „Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece” jest prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
W Polsce działa 8500 bibliotek publicznych, w tym 6500 w małych miejscowościach. W Programie Rozwoju Bibliotek uczestniczy 3327 placówek. Są w nich komputery z dostępem do Internetu, drukarki, projektory multimedialne i aparaty cyfrowe. Do bibliotek przychodzi 1/3 mieszkańców małych miejscowości.
Program Rozwoju Bibliotek jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a jego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego