Od wspólnoty mieszkaniowej do wspólnoty mieszkańców. Dzień Sąsiada w praktyce!
„Żeby ludzie mieszkający na tym osiedlu poczuli się taką wspólnotą. Żeby poczuli, że tworzą wspólne środowisko, wiedzieli, że to wszystko tutaj to jest wspólna własność i czuli się jej właścicielami. Żeby ludzie mieszkający tutaj znali swoich sąsiadów i mogli liczyć na pomoc w sytuacjach awaryjnych”. Takie były główne cele Dnia Sąsiada na nowym, bemowskim osiedlu.
Bemowo Park to nowe osiedle zamknięte przy ul. Wrocławskiej 10, na którym znajduje się niecałe 200 mieszkań. Osiedle zarządzane jest przez zewnętrzną firmę administrującą nieruchomościami, która wspólnie z zarządem wspólnoty oraz jedną z mieszkanek zorganizowała na ulicy Wrocławskiej Dzień Sąsiada połączony z Dniem Dziecka.
Zorganizowanie Dnia Sąsiada w tym miejscu miało bardzo konkretne cele: sprawić, aby mieszkańcy poczuli się wspólnotą, nie tylko wspólnotą mieszkaniową, ale także wspólnotą mieszkańców.
Szczególnym problemem widocznym na nowym osiedlu był brak troski o wspólną przestrzeń.
– Ludzie dbają o to, co jest ich mieszkaniem, czyli do drzwi. Jakby nie zdają sobie sprawy, że korytarze też wpływają na wartość mieszkania – mówi Emilia Załoga, członkini zarządu wspólnoty mieszkaniowej na Wrocławskiej.
Jako osoba najbardziej zaangażowana w zarządzanie wspólnotą zauważa, że istnieje związek między zadowoleniem z mieszkania w danym miejscu i długością zamieszkiwania a dbaniem o wspólną przestrzeń. Niestety, na jej osiedlu wciąż był to pewien problem.
Dzień Sąsiada miał być inicjatywą, która sprawi, że mieszkańcy zaczną myśleć o swoim sąsiedztwie w nowych kategoriach – jako o pewnej wspólnej wartości, czymś na co każdy ma wpływ, ale zarazem o co powinien dbać. Sąsiedzka integracja była sposobem dotarcia do mieszkańców oraz pretekstem, aby zacząć zwracać uwagę na swoje otoczenie. Niewątpliwie łatwiej jest też się komunikować z sąsiadami, których się po prostu zna.
– Czasami rozmowa na takiej przyjacielskiej stopie, że „ty, słuchaj, zobacz, co twój pies narobił, zasuwaj z woreczkiem i zbieraj”, działa skuteczniej niż wtedy, gdy napiszemy „uprzejmie pana prosimy, w dniu takim i takim zanotowaliśmy, że pana pies…”. To po prostu działa! – mówi Emilia.
Dominuje 2+1
Na nowych osiedlach często wielu mieszkańców wprowadza się do swoich mieszkań mniej więcej w tym samym czasie. Jest to świetna okazja do nawiązania pierwszych kontaktów sąsiedzkich. W przypadku sąsiedztwa na Wrocławskiej związane to było także z podobną charakterystyką społeczno-demograficzną mieszkańców. Jest to miejsce zamieszkiwane generalnie przez młodych ludzi, dominuje model rodzin z dziećmi (2+1). Podobna sytuacja życiowa może być bardzo sprzyjającą okolicznością do integracji nowych mieszkańców. I faktycznie sprawdził się tutaj motyw integracji sąsiedzkiej poprzez dzieci. Połączenie Dnia Sąsiada z Dniem Dziecka, sprawiło, że wydarzenie przyciągnęło najmłodszych mieszkańców osiedla, którzy przekazali informacje o nim swoim rodzicom.
W wydarzenie zaangażowała się firma administrująca osiedlem, która przygotowała animatorów zabaw dla dzieci, muzykę i słodkości. W programie było także sąsiedzkie przeciąganie liny, malowanie kredą podwórka, wyścigi w workach i inne zabawy. Jedna z sąsiadek przekazała różne gadżety, które stanowiły nagrody dla uczestników.
Wszyscy zadowoleni
Ta inicjatywa skutkowała przede wszystkim lepszym poznaniem się mieszkańców, wzrostem poziomu dbałości o wspólną przestrzeń (szczególnie wśród dzieci!), ale także większą rozpoznawalnością i życzliwszym stosunkiem do administracji osiedla. Organizatorzy są zadowoleni z tego rezultatu i planują już kolejne sąsiedzkie wydarzenia, tym razem skierowane do mieszkańców, którzy niekoniecznie mają małe dzieci.
Dzień Sąsiada na Wrocławskiej jest dobrym przykładem wydarzenia inicjowanego przez wspólnotę mieszkaniową i administrację osiedla, które bazuje nie tylko na potrzebie rozwiązywania doraźnego problemu z budynkiem, ale próbuje także odpowiedzieć na problem deficytu więzi dobrosąsiedzkich. Jest zarazem dowodem na to, że mieszkańcy nowych, nawet zamkniętych osiedli mogą się ze sobą efektywnie integrować i budować sąsiedzką wspólnotę.
Włącz się do akcji „Warszawski Dzień Sąsiada
Powyższy fragment pochodzi z publikacji pt. „Dzień Sąsiada. Jak inicjatywy sąsiedzkie zmieniają Warszawę”, wydaną przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL na seminarium podsumowujące w ramach projektu Prowadzenie Stołecznego Centrum Współpracy Obywatelskiej, współfinansowanego przez m. st. Warszawa.
Źródło: Aleksandra Wolczyk