Jak odróżnić głód od apetytu? Co to znaczy, gdy dziecko je za dużo? Czym jest dobry posiłek i jaka jest jego rola w zapobieganiu i leczeniu choroby otyłości? Tego dowiemy się z nowego poradnika pt. „Co i jak jeść, by zdrowe życie wieść?”, wydanego przez Fundację Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA dzięki środkom z budżetu m.st. Warszawy dystrybuowanym przez Urząd Dzielnicy Wola.
Poradnik pt. „Co i jak jeść, by zdrowe życie wieść?” to kontynuacja projektu pn. „Na Woli zdrowo żyjemy z OD-WAGĄ!” zrealizowanego w 2014 r. przez Fundację OD-WAGA. Zajęcia kulinarne dla dzieci i młodzieży w wolskich placówkach wsparcia dziennego w formie opiekuńczej, czyli tzw. świetlicach środowiskowych były prawdziwym sukcesem. Przyrządzając wspólny posiłek dzieci nie tylko dobrze bawiły się, ale także uczyły współpracy, nowych umiejętności oraz tego czym jest choroba otyłości.
W ramach tego projektu Fundacja OD-WAGA przygotowała także specjalne szkolenia na temat zapobiegania dyskryminacji dzieci i młodzieży chorej na otyłość dla pracowników świetlic i rodziców wychowanków placówek.
Z inicjatywą wydania poradnika zdrowego żywienia dla świetlic środowiskowych wystąpili do Fundacji OD-WAGA pracownicy Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Dzielnicy Wola m. st. Warszawy.
Poradnik w formie kolorowego folderu zawiera 20 przepisów na zdrowe podwieczorki. 20, bo na każdy roboczy dzień tygodnia, kiedy dzieci przebywają w placówkach. W poradniku dania polskie (na słono, na słodko, mięsne, wegetariańskie) mieszają się z tymi z kuchni światowych (np. libańskim humusem, francuskimi naleśnikami Suzette, hiszpańskimi frittatami).
Potrawy składają się tylko z naturalnych produktów dostępnych w każdym sklepie, bez „ulepszaczy”, ale z dodatkiem wielu przypraw. Co istotne, wszystkie dania są sycące, uczą dzieci nowych smaków; są również tanie i można je przygotować szybko, przy użyciu prostych urządzeń kuchennych.
Każdemu przepisowi towarzyszy porada związana z określonym składnikiem odżywczym, np. dlaczego warto pić mleko, czy jajka są zdrowe, jakie tłuszcze służą do smażenia, a jakie do wzbogacania potraw na zimno, jak wybierać mięso mielone i parówki itp. Z OD-WAŻNEGO poradnika dorośli dowiedzą się także co to znaczy, gdy gdzie dziecko nie chce jeść, je mało, albo za dużo, a także jak odróżniać głód od apetytu.
Wszystkie przepisy i porady przygotowała dr inż. Agata Gaździńska, specjalista ds. żywienia, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, Kierownik Pracowni Dietetyki i Leczenia Otyłości Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie, Ekspert Fundacji OD-WAGA.
– Dobry posiłek to mieszanka zdrowych potraw, przyjemności ich kosztowania oraz wyraz troski o bliskich. Pełne wartości odżywczych, różne w formie, kolorze i smaku potrawy to baza prawidłowego rozwoju fizycznego, intelektualnego i emocjonalnego naszych dzieci. To, co podajemy dzieciom na talerzu może sprawić, że będą lepiej rosnąć, rozwijać się, uczyć i być bardziej szczęśliwe. To, co jedzą nasze dzieci może także albo wywołać albo uchronić je przed nadwagą i otyłością oraz wieloma innymi chorobami – mówi dr inż. Agata Gaździńska.
– Poradnik „Co i jak jeść, by zdrowe życie wieść?” jest elementem fundacyjnego programu „Odżywiam się z OD-WAGĄ!”. Zachęcamy do skorzystania z naszego mini-przewodnika po dobrych posiłkach, naszych przepisów i wskazówek wszystkich, dla których dobre żywienie ma duże znaczenie – mówi Magdalena Gajda, Prezes Fundacji OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość.
Publikacja pt. „Co i jak jeść, by zdrowe życie wieść?” powstała w ramach projektu pn. „Poradnik zdrowego żywienia dzieci i młodzieży w placówkach wsparcia dziennego w formie opiekuńczej”, zrealizowanego w dniach od 4 do 31 maja 2015 r. przez Fundację Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, a sfinansowanego przez Urząd m. st. Warszawy – środki dystrybuowane przez Urząd Dzielnicy Wola m. st. Warszawy.