Jeśli organizacja, która realizuje projekt finansowany lub dofinansowywany przez Urząd m.st. Warszawy, chce coś w nim zmienić, zazwyczaj ma obowiązek wystąpić o podpisanie aneksu do umowy dotacyjnej. Od kiedy taki aneks zaczyna obowiązywać? Na to pytanie odpowiada Marcin Wojdat, Pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Komentarz warszawa.ngo.pl:
We wzorze umowy dotacyjnej, który jest zawarty w obwiązującym rozporządzeniu Ministra pracy i polityki społecznej (z 15 grudnia 2010 roku), konieczność podpisywania aneksu do umowy wprowadzona jest w dwóch miejscach:
- W paragrafie 18. „Zakaz zbywania rzeczy zakupionych za środki pochodzące z dotacji” , w którym jest mowa o tym, że z ważnych przyczyn Strony mogą zawrzeć aneks do umowy, zezwalający na zbycie rzeczy przed upływem 5 lat, pod warunkiem, że Zleceniobiorca(-cy) zobowiąże(-ą) się przeznaczyć środki pozyskane ze zbycia rzeczy na realizację celów statutowych.
- W paragrafie 19. „Forma pisemna oświadczeń”, w którym strony umowy (urząd i organizacja) zgadzają się na to, że wszelkie zmiany, uzupełnienia i oświadczenia składane w związku z umową wymagają pod rygorem nieważności zawarcia w formie pisemnej aneksu.
W praktyce to organizacje najczęściej występują o zawarcie aneksu do umowy. Kontaktują się ze wskazanym w umowie urzędnikiem i przygotowują pismo z prośbą o wprowadzenie zmian. Mogą to być zmiany w działaniach, w harmonogramie, budżecie, ale również w opisie kadry czy np. informacja o zmianie numeru konta bankowego. Warto pamiętać, że nie każda z zaproponowanych zmian znajdzie akceptację i będzie możliwa do wprowadzenia aneksem (np. urząd może nie zgodzić się na zmniejszenie podanych w ofercie rezultatów lub zmianę kwalifikacji kadry na niższe niż te opisane pierwotnie we wniosku). Wszystkie zmiany w realizacji zadania powinny być wprowadzane dopiero po uzgodnieniu z Urzędem, najlepiej po podpisaniu aneksu do umowy dotacyjnej.
Źródło: CKS