Tysiące kilometrów przejechanych na rowerze i kilkadziesiąt godzin spędzonych na dwóch kółkach. Pół Polski przejechane wzdłuż i wszerz. Bartosz Wieczorek, rowerzysta pracujący na zlecenie Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, już od 6 miesięcy w każdej wolnej chwili przemierza z GPS-em kolejne kilometry Zielonych Szlaków Greenways.
Najtrudniejsze były pierwsze dni i pierwsze kilometry, kiedy jeszcze nie miałem wyrobionej kondycji – mówi Bartosz Wieczorek, pracownik Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, organizacji przyznającej zajmującej się rozwojem i promocją Zielonych Szlaków Greenways oraz upowszechnianiem ekoturystyki i turystyki dziedzictwa – Po kilkuset kilometrach spędzonych na dwóch kółkach, rower stał się już jakby częścią mnie.
Zielone Szlaki Greenways to szlaki służące niezmotoryzowanym użytkownikom, głównie rowerzystom i pieszym, prowadzące wzdłuż naturalnych korytarzy, historycznych tras handlowych, rzek i kolei. W odróżnieniu od innych szlaków są one zarządzane przez miejscowe społeczności i tworzą ramy dla realizacji lokalnych inicjatyw społecznych i projektów związanych z ochroną przyrody, zachowaniem dziedzictwa kulturowego, turystyką przyjazną dla środowiska i zrównoważonym transportem.
Spośród 6 Zielonych Szlaków w Polsce w całości przejechałem dopiero jeden – Szlak Kraków – Morawy – Wiedeń, typowo górski, liczący ok. 258 km po stronie polskiej – dodaje Bartosz Wieczorek z Fundacji – Największym wyzwaniem będzie dla mnie jednak pokonanie Szlaku Bursztynowego biegnącego od Lipnicy Wielkiej przy granicy polsko-słowackiej, aż do Gdańska i dalej – na Hel. To najdłuższy szlak Greenway w Europie Środkowo-Wschodniej. Ma ponad 1000 km.
Pozostałe szlaki – Szlak Odry, Naszyjnik Północy Greenway, Podlaski Szlak Bociani i Zielony Rower Greenway – Karpaty Wschodnie to już szlaki krótkodystansowe i – oprócz ostatniego – nizinne.
Zielony Szlak to jednak nie tylko trasa dla rowerów. To także działania i imprezy na nim organizowane, a przede wszystkim ludzie – mówi Krzysztof Florys, koordynator Zielonych Szlaków Greenways z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska – Na naszych szlakach powstają ekomuzea – czyli sieci rozproszonych w terenie obiektów, które tworzą „żywą" kolekcję, obrazującą wartości przyrodnicze i kulturowe regionu, tworzone są questy – nieznakowane trasy, którymi można się poruszać, kierując się jedynie wierszowanymi wskazówkami, a jednocześnie odkrywać dziedzictwo poszczególnych miejsc; rozwijane są także 2 certyfikaty – Przyjazny Rowerom i Czysta Turystyka, skierowane do branży turystycznej. Żadne z tych działań nie byłoby jednak możliwe bez wsparcia i zaangażowania społeczności lokalnych.
W ramach Zielonych Szlaków lokalni partnerzy – organizacje pozarządowe, szkoły, gospodarstwa agroturystyczne i itp. – jak i biura podróży przygotowują bowiem i wprowadzają na rynek różnorodne oferty turystyczne. Wśród nich są zajęcia w warsztatach twórców ludowych, zielone szkoły, aktywne i poznawcze oferty pobytowe w regionie, a także krajowe oraz międzynarodowe eskapady rowerowe, piesze, kajakowe i itd., a liczba – zarówno turystów, jak i inicjatyw na Zielonych Szlakach Greenways rośnie z roku na rok.
Przemierzanie Zielonych Szlaków na rowerze z GPS-em to dla mnie nie tyle praca, co hobby – dodaje Bartosz Wieczorek z Fundacji – W długi weekend majowy wybieram się nad Bałtyk – zamierzam przejechać Szlakiem Bursztynowym z Helu do Sochaczewa, a przy okazji pozwiedzać i odpocząć. Oczywiście aktywnie.
*
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska od 1997 r. pomaga mieszkańcom ponad 20 regionów Polski zmieniać swoje otoczenie – rozwijać współpracę lokalną, przedsiębiorczość i szacunek dla środowiska naturalnego. Wspólnie z ponad 600 partnerami z Polski (organizacje pozarządowe, szkoły, instytucje samorządowe, przedsiębiorstwa), realizuje sześć długoletnich programów, które wprowadzają zasady zrównoważonego rozwoju w codzienne życie Polaków: Grupy Partnerskie, Zielone Szlaki – Greenways, Szkoły dla Ekorozwoju, Czysty Biznes, Ekomuzea, Marka Lokalna. Programy Fundacji są nieustannie rozwijane zgodnie z lokalnymi potrzebami. Działania te obejmują m.in. pomoc finansową, doradczą, szkoleniową, tworzenie sieci współpracy, certyfikację środowiskową, proponowanie innowacyjnych rozwiązań i upowszechnianie sprawdzonych wzorów działań przyjaznych dla środowiska.
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, w ramach realizowanych programów, przyznaje certyfikaty środowiskowe: Zielona Flaga, Przyjazny Rowerom, Czysta Turystyka, Zielone Biuro.
Źródło: Fundacja Partnerstwo dla Środowiska