Ochrona przyrody - teraz lub za późno
Trwa Światowy Kongres Ochrony Przyrody – największe cykliczne spotkanie przedstawicieli organizacji, instytucji i rządów zaangażowanych w ochronę przyrody z wszystkich zakątków świata. Co 4 lata organizuje je Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN). Ponad 10 tys. uczestników z około 170 krajów (w tym z Polski specjaliści z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”) dyskutuje o stanie oraz aktualnych priorytetach i metodach ochrony przyrody.
W tym roku, ze względu na miejsce obrad (Honolulu na Hawajach), szczególnie dużo uwagi poświęca się ochronie mórz oraz małych wysp i problemowi gatunków inwazyjnych.
Inne wiodące tematy to: ochrona przyrody w świetle zmian klimatycznych, kłusownictwo i nielegalny handel okazami zagrożonych gatunków, a także zarządzanie obszarami chronionymi i udział w tym procesie lokalnych społeczności.
Podczas trwającego Kongresu eksperci, jak i przedstawiciele najważniejszych instytucji rządowych czy międzynarodowych są zgodni – skala niszczenia przyrody osiągnęła taki poziom, że jeśli niezwłocznie nie podejmie się radykalnych i skutecznych środków zaradczych, zmieniając drastycznie dotychczasowe praktyki, wkrótce nastąpi całkowite załamanie „dzikiej” przyrody. Świat stoi na rozdrożu i ludzkość musi niezwłocznie podjąć zasadniczą decyzję – w którą stronę pójdzie.
Jednocześnie po raz pierwszy pojawiła się realna szansa na takie zmiany.
Przedstawiciele większości rządów państw świata wydają się rozumieć tę sytuację i wyrażają gotowość do podejmowania trudnych decyzji.
Źródło: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"