Dzięki zaangażowaniu tysięcy warszawiaków, w tym młodych ludzi, udzielana jest pomoc seniorom oraz osobom niesamodzielnym. Wolontariusze w stowarzyszeniach, fundacjach, ośrodkach pomocy społecznej i innych instytucjach codziennie wspierają potrzebujących mieszkańców, mimo pandemii.
Wolontariat to bezinteresowne działanie na rzecz innych, środowiska czy miejsca zamieszkania, które codziennie przynosi korzyści wielu mieszkańcom. Stanowi również ważną część życia dla licznej grupy warszawiaków.
– Warszawa od wielu lat zachęca mieszkańców do zaangażowania w wolontariat, a trwająca pandemia pokazuje jego znaczenie w życiu mieszkańców. Wszystkie działania miasta w tym zakresie skupia od kilku lat projekt „Ochotnicy warszawscy”, dzięki któremu coraz więcej miejsc – m.in. stowarzyszeń, fundacji czy instytucji zaprasza do swoich działań wolontariuszy – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej m.st. Warszawy. – W tym trudnym czasie wolontariusze nie rezygnują ze swoich aktywności, z których szereg jest realizowanych w formie online jako e-wolontariat. Z taką propozycją zaangażowania zwracamy się również do osób młodych – dodaje.
Wolontariat – znajdź propozycję dla siebie
Na miejskim portalu ochotnicy.waw.pl można wyszukać propozycje wolontariatu spośród wielu różnorodnych działań, akcji oraz możliwości stałego zaangażowania. Projekty, w które można się zaangażować, są realizowane we wszystkich dzielnicach Warszawy, co ułatwia znalezienie wolontariatu w pobliżu swojego domu, szkoły czy miejsca pracy. Informacje o wolontariacie zamieszczane na portalu ochotnicy.waw.pl pochodzą bezpośrednio od jego organizatorów – instytucji i organizacji pozarządowych.
W ramach działań miasta wolontariusze mają możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, podnoszących ich kompetencje i poszerzających wiedzę. Wspierani są także koordynatorzy wolontariatu, którzy mogą brać udział w szeregu szkoleń, wydarzeń czy korzystać z poradnictwa. Dzięki temu coraz lepiej i sprawniej organizujemy wolontariat w Warszawie, a jego popularność wciąż rośnie.
Kto może zostać wolontariuszem – oferta również dla młodzieży
Wolontariat to aktywność dla osób w każdym wieku. Cieszy się zainteresowaniem dorosłych i seniorów, ale najchętniej podejmowany jest przez osoby młode. Co istotne – żeby zostać wolontariuszem nie trzeba być pełnoletnim, a w wielu miejscach od wolontariuszy nie są wymagane żadne specjalne kompetencje, wykształcenie czy doświadczenie. Dla nastolatków wolontariat to często szansa na realizację własnych pasji i poznanie ciekawych ludzi. To podczas wolontariatu młode osoby mają możliwość odkrywania nowych zainteresowań i zdobywania doświadczeń przydatnych w późniejszej ścieżce zawodowej. Bardzo często decyzja o rozpoczęciu wolontariatu to dla nastolatka pierwsza, podejmowana samodzielnie poważna decyzja w życiu. Brak przymusu, widoczne efekty oraz doświadczenia, które towarzyszą życiu wolontariuszy, zachęcają młodych ludzi do działania.
Do młodych mieszkańców kierujemy poprzez media społecznościowe spoty i zdjęcia, które pokazują historie trójki nastoletnich warszawiaków – Zuzi, Julii i Krzysia – zaangażowanych w różne formy wolontariatu. Na portalach społecznościowych Facebook oraz Instagram młodzi ludzie zachęcają swoich rówieśników do szukania własnej wolontariackiej ścieżki.
Akcja „Dbam o seniora” – czekamy na pełnoletnich wolontariuszy
Od początku trwania pandemii Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” prowadzi akcję wolontariacką „Dbam o Seniora”. Jej celem jest dostarczanie obiadów seniorom, którzy na co dzień korzystają ze stołówki CAM, a obecnie – ze względu na zagrożenie epidemiczne i stan zdrowia – pozostają w domach. Od marca w akcję zaangażowało się 40 wolontariuszy. Wraz z nową falą epidemii rekrutujemy kolejnych chętnych. Wolontariuszem może zostać zdrowa osoba dorosła, spoza grupy ryzyka. Wolontariusze odbierają posiłki z CAM „Nowolipie” raz lub kilka razy w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-12.30.
Szczegółowe informacje: cam.waw.pl/dbam-o-seniora/ oraz wolontariat@camnowolipie.pl.
Źródło: ochotnicy.waw.pl