Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie (WBP) i Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie (TPNK) są autorami pierwszych w Polsce ramowych europejskich poradników dla: osób szkolących seniorów do aktywności obywatelskiej oraz seniorów-wolontariuszy gotowych do podjęcia się misji reprezentowania interesu swojej grupy społecznej wobec władz, środowiska lokalnego czy mediów. Materiały zostały umieszczone na stronie internetowej www.sevir.eu.
Problematyka profesjonalnego stymulowania aktywności obywatelskiej seniorów była tematem Projektu „SEVIR - wolontariat seniorów w reprezentowaniu interesu”, prowadzonego w latach 2007-2009 w sześciu krajach europejskich (Bułgaria, Niemcy, Polska, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy), finansowanego przez Komisję Europejską (Sokrates-Grundtvig 1). Projekt, jako jeden z wielu, realizowany był w ramach „Szkoły @ktywnego Seniora”.
Głównym jego celem było wygenerowanie mechanizmów prowadzący do aktywnego udziału seniorów i ich reprezentacji w życiu publicznym (społecznym, politycznym, …). Istnieje potrzeba tworzenia takich mechanizmów w różnych społecznościach (np. lokalnych) i wymiarach (np. politycznym).
Senior XXI wieku ma duży potencjał społeczny – często jest wykształcony, doświadczony, twórczy oraz ma czas na aktywne uczestniczenie w różnych przedsięwzięciach. Na drodze do aktywizacji środowiska seniorów do pokonania są bariery: historyczne (pasywność), zwyczajowe (stereotypy dotyczące roli seniora w społeczeństwie), kompetencyjne (niedostatek wiedzy i informacji), organizacyjne (rozproszenie środowiska). Koniecznym jest prowadzenie działań zmieniających wizerunek środowiska seniorów w społeczeństwie i administracji publicznej.
Efektem Projektu SEVIR są programy, według których przeprowadzono pilotażowe szkolenia. Struktura programów – pomimo ujednolicenia we wszystkich krajach uczestniczących w projekcie - uwzględniała specyfikę każdego z krajów partnerskich. Opracowane materiały mogą służyć jako wzór i stanowić inspirację dla wielu organizacji, instytucji, liderów grup.
Zachęcamy do korzystania i przekazywania materiałów zainteresowanym podmiotom, równocześnie zachowując prawa autorskie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Krakowie do materiałów projektu SEVIR. Zgodnie z prawem - ich wykorzystywanie w publikacjach oraz na stronach internetowych, a także kopiowanie oraz wszelkie zmiany, w tym przedruk we fragmentach, wymagają każdorazowej zgody WBP i TPNK.