Samorządowcy chcą organiczenia dostępu do informacji publicznej. Argumentują, że zalew wniosków o udostępnienie informacji utrudnia pracę urzędnikom. Zdaniem Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska wzrost liczby składanych wniosków świadczy o aktywności społecznej, a proponowane zmiany w przepisach są szkodliwe dla demokracji.
Związek Powiatów Polskich chce wprowadzić obostrzenia w ustawie o dostępie do informacji publicznej. Wniosek o zajęcie się tymi przepisami samorządowcy przekazali w środę, 26 marca 2014 r., przewodniczącemu sejmowej komisji samorządu terytorialnego.
Samorządy skarżą się na zalew wniosków o dostęp do informacji publicznej, co utrudnia pracę urzędom. Dlatego uważają, że doprecyzowania wymaga m.in. definicja informacji publicznej, a także, że potrzebne jest wprowadzenie jednoznacznych przepisów dotyczących postępowania z informacjami o charakterze wewnętrznym oraz wprowadzenie opłat.
Zdaniem ekspertów Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska argumenty samorządów nie są poparte faktami. Z danych zebranych przez Sieć w roku 2013 liczba wniosków składanych do urzędów nie była tak znacząca, jak starają się to przedstawiać inicjatorzy zmian. Na przykład w Szczecinie (ponad 405 tys. ludności) złożono 350 wniosków, w Gdańsku (ok. 460 tys. ludności) – 290, w Lublinie (ok. 350 tys. ludności) – 263, w Rzeszowie (ok. 180 tys. ludności) – 204, w Bydgoszczy (ponad 350 tys. ludności) – 215, Chełm (ponad 65 tys. ludności – 18 wniosków, Kołobrzeg (ok. 47 tys. ludności) – 19 wniosków.
– Moim zdaniem samorządy przeraża, że liczba wniosków rośnie i że jak teraz nie zmienią przepisów, to za jakiś czas ludzie będą bardziej świadomi i wtedy w ogóle nie uda się wprowadzić ograniczeń w dostępie do informacji – uważa Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Zdaniem działaczy organizacji samorządy same mogłyby ująć sobie pracy związanej z udostępnianiem informacji publicznej, gdyby rzetelnie prowadziły BIP-y.
Szymon Osowski, prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska zwraca także uwagę, że propozycja wprowadzenia opłat za udostępnianie informacji publicznej utrudni dostęp do tych informacji zarówno mieszkańcom, jak i dziennikarzom.
Sieć Obywatelska Watchdog Polska apeluje, aby pisać do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (mac@mac.gov.pl), Związku Powiatów Polskich (biuro@powiatypolskie.pl) oraz Przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (Piotr.Zgorzelski@sejm.pl) z sugestiami, że proponowane rozwiązania należy uznać za szkodliwe dla demokracji.
Źródło: Sieć Obywatelska Watch Dog Polska, inf. własna