DĄBROWIECKA: W ostatnich miesiącach wolność zgromadzeń oraz sposób i stopień jej realizacji w Polsce stały się przedmiotem obaw i gorącej dyskusji. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób wolność zgromadzeń jest faktycznie realizowana.
Wolność zgromadzeń to jedna z podstawowych i najważniejszych wolności człowieka w demokratycznym państwie. Jako taka, od zawsze leżała w centrum zainteresowania Amnesty International.
Kontrowersyjne zmiany w Prawie o zgromadzeniach
W ostatnich miesiącach wolność zgromadzeń oraz sposób i stopień jej realizacji w Polsce stały się przedmiotem obaw i gorącej dyskusji. Rejestrowana jest rekordowa od lat liczba zgromadzeń, odbywa się również wiele demonstracji i manifestacji spontanicznych.
Dochodzą do tego kontrowersyjne zmiany legislacyjne w Prawie o zgromadzeniach, które stanowią zaprzeczenie obywatelskiego charakteru konstytucyjnej wolności zgromadzeń i mogą stanowić narzędzie służące do nadużycia władzy przez władzę publiczną.
Jednocześnie wzrasta świadomość, że wolność zgromadzeń i możliwość swobodnego z niej korzystania jest absolutnie konieczna dla uczestniczenia przez obywateli w życiu politycznym i jest jednym z podstawowych narzędzi wywierania legalnego wpływu na decyzje władz. Możliwość udziału w pokojowym zgromadzeniu powiązana jest z możliwością wyrażania i manifestowania swoich poglądów, wolnością słowa, wolnością przemieszczania się i udziału w życiu publicznym. Naruszenie wolności zgromadzeń prowadzi do naruszeń kolejnych praw obywatelskich.
Obserwujmy nie tylko w Warszawie
W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób wolność zgromadzeń jest faktycznie realizowana, a przede wszystkim temu, w jaki sposób przebiegają i jak są zabezpieczane zgromadzenia pokojowe w Polsce.
Naszym członkom i członkiniom proponujemy udział w sześciomiesięcznym projekcie pilotażowym, którego celem jest obserwacja zgromadzeń odbywających się w różnych miejscach w Polsce. Projekt celowo nie ogranicza się wyłącznie do Warszawy, która – ze względu na specyfikę odbywających się w niej zgromadzeń – nie jest reprezentatywna dla całego kraju.
Do udziału zaprosiliśmy aktywistów i aktywistki gotowych do zaangażowania się w długoterminowy projekt, którzy przeszli przez praktyczne i teoretyczne szkolenie.
Potrzebna nam wiedza
Przyjęliśmy standardy obserwacji, które opierają się o zasady legalności (działania zgodnie z prawem), bezpieczeństwa, neutralności, bezstronności oraz bezpośredniości i ograniczonego zasięgu. Rolą obserwatorów i obserwatorek jest monitorowanie zachowań służb zabezpieczających zgromadzenia.
Po zakończeniu pilotażu rozpocznie się faza właściwa projektu, która potrwa minimum dwanaście miesięcy. Rezultatem projektu będzie zbiorczy raport ze stanu realizacji wolności zgromadzeń w Polsce.
Ta wiedza jest nam naprawdę potrzebna.
Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.
Naruszenie wolności zgromadzeń prowadzi do naruszeń kolejnych praw obywatelskich.