Obrady Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego o RPO
Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego zorganizowała spotkanie z przedstawicielami sektora pozarządowego w Komitecie Monitorującym RPO oraz przedstawicielami strony pozarządowej wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Relacja z posiedzenia ROPWWM dot. realizacji RPO WM 2014-2020.
Spotkanie prowadził Marek Borowski, przewodniczący Rady. Gościem był Piotr Frączak, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. W spotkaniu uczestniczyło ponad dwadzieścia osób, w tym kilku przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego.
Spotkanie miało na celu ustalenie działań sektora pozarządowego w zakresie realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020, kwestii wkładów własnych do projektów EFS oraz prezentacji przedstawicieli sektora do KM RPO i ustalenie ich współpracy z ROPWWM.
Monitoring realizacji RPO
Piotr Frączak przedstawił ogólnopolskie działania w zakresie monitoringu wydatkowania środków z RPO 2014-2020. W tym celu w każdym województwie wyznaczona jest osoba odpowiedzialna za monitoring. W województwie warmińsko-mazurskim jest to Beata Wachniewska-Mazurek (Stowarzyszenie ESWIP). W dyskusji ustalono, że należy powołać w ramach Komitetu Monitorującego RPO Grupę Roboczą ds. Partnerstwa, skupiającą przedstawicieli partnerów społecznych. Należy zadbać, aby Grupa mogła otrzymać z Pomocy Technicznej możliwość zlecania ekspertyz, obsługi sekretariatu Grupy.
Wkłady własne do EFS 14-20
Przedstawiciel Departamentu Polityki Regionalnej UM stwierdził, że kontrakt dla naszego województwa jest jeszcze negocjowany, ale nie spodziewa się możliwości zmiany w tym zakresie.
Oczywiście Urzędy Marszałkowskie mogą pokryć wkład własny z własnych środków, co jest mało prawdopodobne ze względu na stan finansowy. Należy rozeznać możliwości elastycznego zarządzania wkładem własnym w ramach regulacji określonych w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetów lub w regulaminach konkursów.
ROPWWM zwróci się z wnioskiem do UM o to, aby do grup roboczych opracowujących poszczególne Osie Priorytetowe wprowadzić przedstawicieli sektora, a także żeby w poszczególnych Osiach - zwłaszcza tych wrażliwych - rezygnować czy zmniejszać wkłady własne. Ponadto zawnioskuje o konsultacje SzOOPa.
Przedstawiciele organizacji w KM RPO
Przedstawicielami, wyłonionymi w ramach wyborów organizowanych przez stronę pozarządową wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego są:
W dyskusji potwierdzono, że ww. osoby reprezentują cały sektor pozarządowy, a ich zapleczem jest Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego, reprezentująca ok. 800 organizacji, która będzie na bieżąco współpracowała. Ustalono, że przedstawiciele będą obsługiwani przez sekretariat ROPWWM. Stwierdzono także, że należy zapraszać do współpracy osoby kandydujące do KM RPO, które nie zostały wybrane, a które mogą być cennymi doradcami.
Źródło: Arkadiusz Jachimowicz