Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Organizacja pozarządowa zatrudniająca pracowników lub współpracowników ma w styczniu ważne obowiązki związane z deklaracjami PIT. Wysyła je do Urzędu Skarbowego. Termin mija 31 stycznia. Zostało mało czasu – sprawdź, czy o tym nie zapomniałeś!
Organizacje w styczniu o wielu sprawach muszą pamiętać. Najważniejsze obowiązki staraliśmy się zebrać w informacji "Styczeń 2017 w NGO. 4 najważniejsze obowiązki". Dziś jeszcze raz wracamy do chyba jednego z ważniejszych styczniowych obowiązków, spoczywających na organizacjach, które zatrudniają pracowników lub korzystają ze wsparcia współpracowników. Chodzi o roczne deklaracje PIT.
Roczne deklaracje PIT. NGO robi je dla pracowników i dla US
Organizacja pozarządowa (płatnik) zatrudniające pracowników (na etat) albo współpracowników (na umowę zlecenie, umowę o dzieło) przez cały rok, na bieżąco odprowadza do Urzędu Skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od umów zawartych ze pracownikami i współpracownikami. Po zakończeniu roku NGO sporządza deklaracje PIT – zawierające informacje o odprowadzonych do Urzędu Skarbowego zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Najczęściej są to:
- PIT4R – roczna zbiorcza deklaracja o odprowadzonych do urzędu skarbowego zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych
- PIT-8AR – roczna zbiorcza deklarację o odprowadzonych do urzędu skarbowego zaliczkach na zryczałtowany podatek od osób fizycznych
- PIT-11 – roczna deklaracja dla każdej zatrudnionej osoby zawierającą informacje o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Uwaga! Przypominamy, że w 2015 roku wprowadzono nowe zasady i terminy związane z wysyłaniem deklaracji PIT do urzędu skarbowego (pisaliśmy o tym: Uwaga na zmiany w prawie od 2015 r.). Mimo że z nowymi terminami organizacje miały już styczność przy poprzednich rozliczeniach, warto jeszcze sprawdzić, kiedy wysyłamy poszczególne deklaracje.
NGO zatrudnia powyżej 5 osób
W przypadku zatrudniania przez organizację pozarządową powyżej 5 osób (liczy się wszystkie rodzaje umów, nie tylko umowy o pracę, ale także umowy zlecenia i umowy o dzieło) deklaracje PIT do Urzędu Skarbowego NGO wysyłane są wyłącznie przez internet (zobacz też informacje na stronie Ministerstwa Finansów).
Deklarację PIT przez internet organizacja może wysłać poprzez:
- używany program księgowy, mający moduł wysyłania deklaracji elektronicznie
- system e-deklaracje.gov.pl
- Uniwersalną Bramkę Dokumentów (rozwiązanie stosowane przede wszystkim przez podmioty zatrudniające pracowników na masową skalę).
Do wysyłania deklaracji PIT przez internet konieczny jest kwalifikowany podpis elektroniczny. Koszt „wyrobienia” takiego podpisu to ok. 300 zł. O wysłanie PIT-ów przez internet można też poprosić biuro księgowe (zlecić). Koszty mogą okazać się mniejsze niż przy wykupieniu podpisu.
Termin złożenia zbiorczych deklaracji PIT (PIT4R, PIT8AR) przez internet mija 31 stycznia 2017 r.
Na wysłanie do Urzędu Skarbowego przez internet deklaracji PIT-11 organizacja pozarządowa (płatnik) ma jeszcze miesiąc (termin mija 28 lutego 2017 r.).
NGO zatrudnia poniżej 5 osób
W przypadku zatrudniania przez NGO poniżej 5 osób (liczy się wszystkie rodzaje umów, nie tylko umowy o pracę, ale także umowy zlecenia i umowy o dzieło) deklaracje PIT do Urzędu Skarbowego NGO może wysłać w WERSJI PAPIEROWEJ (zobacz też informacje na stronie Ministerstwa Finansów).
Termin złożenia deklaracji PIT w wersji papierowej zarówno zbiorczych (PIT4R, PIT8AR), jak i indywidulanych (np. PIT-11) mija 31 stycznia 2017 r.
Więcej o obowiązkach związanych z pracownikami - dział ZATRUDNIANIE w poradnik.ngo.pl
Podatek od nieruchomości, również w styczniu
Organizacja pozarządowa ma też obowiązek złożenie deklaracji dotyczącej podatku od nieruchomości. Do 31 stycznia należy złożyć deklarację podatkową i ew. zapłacić podatek od nieruchomości – dotyczy to NGO, które wynajmują lokal od gminy (o ile nie są zwolnione z tego podatku) lub są właścicielem lokalu.
Ten podatek jest podatkiem lokalnym - deklarację składamy do urzędu gminy właściwego dla naszej nieruchomości. Wzór deklaracji ustala gmina - znajdziesz go na stronach WWW lub BIP gminy.
Więcej:
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.