Obligacje społeczne ruszają w USA. Goldman Sachs daje pieniądze na więźniów
Aż 10 milionów dolarów zainwestuje bank Goldman Sachs w system resocjalizacji osadzonych w więzieniu Rikers Island w Nowym Jorku. W ciągu czterech najbliższych lat współczynnik powrotu do przestępczości wśród byłych więźniów ma spaść o 10%.
Social Finance emitując obligacje wśród kilkunastu prywatnych inwestorów i organizacji pozarządowych pozyskał środki finansowe na realizację projektu. Pracę typowo resocjalizacyjną zlecił natomiast organizacjom specjalizującym się w obszarze reintegracji więźniów. Jeżeli uda się osiągnąć wskaźniki wyznaczone przez rząd, Social Finance otrzyma zapłatę z budżetu państwa, a inwestorzy, którzy wnieśli kapitał do projektu, mogą liczyć na zarobek stosowny do osiągniętego rezultatu.
Zdaniem burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga projekt jest niepowtarzalną szansą na przetestowanie zarówno udziału prywatnych inwestorów w rozwiązywaniu ważnych problemów społecznych, jak i rygorystycznej ewaluacji i sprawozdawczości tych działań. Z kolei dla Goldman Sachs to niepowtarzalna okazja na poprawienie wizerunku, który został bardzo mocno nadszarpnięty w ostatnich latach przez ujawnienie zaangażowania banku w szereg agresywnych działań na rynku finansowym. Przypomnijmy, że trzy lata temu Goldman Sachs zbił ogromny kapitał dzięki spekulacyjnym atakom na waluty krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Bank oskarżany jest również o pomoc greckiemu rządowi w ukrywaniu poważnych problemów finansowych, które w efekcie doprowadziły Grecję na skraj bankructwa.
Do uruchomienia podobnych projektów, również w obszarze służby zdrowia, pomocy osobom bezdomnym i sierotom szykuje się obecnie rząd federalny, jak również stany: Massachusetts, Ohio i Nowy Jork.
Przypomnijmy, że ideą obligacji społecznych jest osiągnięcie większej efektywności w rozwiązywaniu ważnych problemów społecznych poprzez wyznaczanie rygorystycznych rezultatów projektu i starannej ewaluacji działań, a także lepsze wydatkowanie pieniędzy publicznych. W przypadku projektów w Peterborough i Nowym Jorku zmniejszenie recydywy wśród osadzonych i ich wejście na rynek pracy przyniesie ogromne oszczędności w systemie więziennictwa, jak również zmniejszenie transferu socjalnego.
Krótkie wprowadzenie do idei obligacji społecznych autorstwa McKinsey & Company (w języku angielskim):
Źródło: „New York Times”