MROWIEC: Urząd miasta coraz wyraźniej myśli o rozwoju współpracy z organizacjami w sposób całościowy, widząc połączenia pomiędzy poszczególnymi dokumentami. Warto, by dotyczyło to też kolejnych uchwalanych strategii i programów, dotyczących choćby całościowej wizji rozwoju Warszawy.
O rocznym programie współpracy m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi na 2016 rok nie można rozmawiać w oderwaniu od Programu Rozwoju Współpracy m.st. Warszawy i Organizacji Pozarządowych do roku 2020 (PRW). Warto o tym pamiętać, zastanawiając się nad tym, w jaki sposób powstawał niedawno przyjęty, roczny program. Proces tworzenia PRW cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem organizacji i urzędu. Odbyły się liczne spotkania, warsztaty, a w konsultacjach wzięło udział bardzo wiele podmiotów: organizacji, Komisji Dialogu Społecznego, także dzielnicowych, przedstawicieli biur urzędu i poszczególnych dzielnic. Program Rozwoju Współpracy został jednogłośnie uchwalony przez radę Warszawy, jak wiadomo, w lipcu 2015 roku, a dziś stanowi podstawę do tworzenia rocznego programu na rok 2016, jak i kolejnych rocznych programów współpracy, które będą powstawały.
Cele są te same
To ważne, bo cel główny programu współpracy na rok 2016 jest powtórzeniem celu ogólnego z PRW, mówiącego, że organizacje są kluczowym partnerem miasta w prowadzeniu działań zmierzających do rozwoju Warszawy i poprawy jakości życia jego mieszkańców. To partnerstwo ma się realizować nie tylko poprzez realizację zadań publicznych, ale również poprzez zwiększenie udziału NGO w tworzeniu polityk publicznych i wprowadzaniu nowych rozwiązań.
Także cele szczegółowe programu na rok 2016 wynikają z priorytetów zaplanowanych do realizacji w Programie Rozwoju Współpracy. Najważniejszym elementem, będącym niejako punktem wyjściowym dla wdrażania PRW, jest zaplanowanie, przeprowadzenie i wypracowanie w szerokiej debacie wniosków dotyczących struktury dialogu obywatelskiego w Warszawie. Ta struktura obejmuje obecnie Warszawską Radę Pożytku, pełnomocnika ds. współpracy z organizacjami, Forum Dialogu Społecznego, Komisje Dialogu Społecznego, Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego oraz nowo powstały zespół sterujący PRW. Szeroka dyskusja powinna dotyczyć nie tylko samej struktury, ale również roli dialogu organizacji z miastem. Mam nadzieję, że wnioski z tej debaty staną się podstawą do przygotowania kolejnego programu współpracy na rok 2017.
Trzeba działać stopniowo
W rocznym programie zapisano także inne ważne kwestie do realizacji w roku przyszłym i obecnym – a więc na przykład konieczność pracy nad ujednoliceniem procedur konkursowych. Dla organizacji współpracujących finansowo z miastem jest to niezwykle ważna sprawa. Zespół roboczy, składający się z przedstawicieli organizacji i urzędników, już nad tym pracuje. Kolejnym priorytetem na 2016 rok jest stworzenie platformy dialogu pomiędzy urzędnikami zajmującymi się współpracą z organizacjami na różnych szczeblach urzędu. Dzisiaj takiej platformy nie ma, przez co brakuje możliwości wymiany doświadczeń i informacji pomiędzy pracownikami urzędu. W PRW wskazaliśmy, że to jeden z niezwykle istotnych elementów dla dalszego rozwoju dialogu urzędu z organizacjami.
W rocznym programie współpracy nie znajduję póki co słabych stron. Wynika to właśnie z mocnego oparcia się przy jego tworzeniu na Programie Rozwoju Współpracy. Oczywiście, podczas konsultacji pojawiały się postulaty wprowadzenia troszkę innych zapisów, ale uznaliśmy, że na tym etapie realizacji założeń PRW na niektóre sprawy jest jeszcze trochę za wcześnie. Mam nadzieję, że podczas debaty, o której wspominam, wypłyną kolejne głosy, dzięki którym niektóre postulaty, które nie zostały wprowadzone do tego programu, pojawią się w kolejnym rocznym programie.
To wszystko jednak wskazuje na to, że urząd miasta coraz wyraźniej myśli o rozwoju współpracy z organizacjami w sposób całościowy, widząc połączenia pomiędzy poszczególnymi dokumentami. Warto, by dotyczyło to też kolejnych uchwalanych strategii i programów, dotyczących całościowej wizji rozwoju Warszawy czy też poszczególnych jego obszarów. Ogromnym krokiem naprzód był w tym względzie Program Rozwoju Współpracy. Jasne, jesteśmy dopiero na początku jego wdrażania, bo jego perspektywa czasowa obejmuje okres do 2020 roku. Ale jestem pewien, że będzie się wiele działo. Mam nadzieję, że zmiany, które nastąpią, a powinny nastąpić, będą korzystne dla organizacji warszawskich i dla rozwoju stolicy.