Klub Starszaka powstał dzięki Stowarzyszeniu CREO w 2015 roku. Zespół społeczników, który dotychczas tworzył Szkolne Klubu Wolontariatu postanowił zorganizować przestrzeń i możliwości dla działań wolontaryjnych seniorów. Zdobyto dofinansowanie na rok działania, ale inicjatywa przetrwała do dziś.
Inicjatywa przetrwała do dziś - co więcej rozwija się, bo dołączają do niej nieprzeciętni mieszkańcy Poznania, którzy chcą wspólnie spędzać czas, dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem i robić coś dobrego dla innych - wszystko z wolontariatem w tle.
Wolontariusze spotykają się od 3 lat prawie nieprzerwanie w każdy wtorek i przed dwie godziny tworzą rękodzieło na rzecz innych. Dotychczas Klub współpracował m.in. z Fundacją Mam marzenie, Marzycielską Pocztą, Fundacją Anny Dymnej Mimo Wszystko, Hospicjum Palium, Wolontariatem Miejskim w Poznaniu, Schroniskiem dla Zwierząt, Fundacją Mały piesek Zuzi, Fundacją Orchidea. Klubowicze są otwarci na każde zgłoszenie i chętnie spotykają się z przedstawicielami organizacji i instytucji, którzy opowiadają o sobie i dają się poznać. Dzięki temu seniorzy mają jeszcze więcej motywacji do tworzenia rękodzieła.
Dzięki współpracy z Centrum Inicjatyw Senioralnych i dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach konkursu Mikrodotacje Centrum Inicjatyw Lokalnych 2017, seniorki z Klubu Starszaka w tym roku spotykają się w każdy wtorek w siedzibie Centrum i tworzą rękodzieło i materiały dla innych. Obecnie w Klubie Starszaka działa ponad 10 wolontariuszek. Nabór do Klubu jest wciąż otwarty, dlatego liczba osób zmienia się. To ważne, że seniorki same ustalają co będą tworzyć. Nie mają do spełnienia żadnych wymogów, wskaźników, określonych ilości spotkań. Dzięki temu czują, że to one tworzą to miejsce i to co się na nim dzieje.
W tym roku podjęły współpracę z Hospicjum Palium, Fundacją Orchidea, Wolontariatem Miejskim, Marzycielską Pocztą i wyszliśmy poza teren miasta - angażując się w tworzenie rękodzieła na kiermasz dla Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko z Krakowa.
Seniorki tworzą spersonalizowane materiały dla każdej z instytucji i osób, które je otrzymują. Malowanie, dziarganie, wyszywanie, klejenie, quilingowanie czy "decoupagowanie" to tylko kilka technik, których podjęły się seniorki. Co ważne, same siebie motywują, uczą nowych technik i wspierają. Idea, że uczymy się od siebie nawzajem i dzielimy się tym, w czym jesteśmy uzdolnieni - przynosi niesamowite efekty.
Źródło: Stowarzyszenie CREO