O przyszłości ekonomii społecznej w Polsce i Europie
Kierunki rozwoju ekonomii społecznej w Polsce i Europie były głównym tematem międzynarodowego seminarium eksperckiego, które odbyło się w czwartek 22 maja 2025 roku w siedzibie Ministerstwa Pracy. Przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i świata nauki dzielili się refleksjami i dobrymi praktykami w zakresie przedsiębiorczości społecznej.
Wydarzenie objęte zostało patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Otworzyła je wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Katarzyna Nowakowska, w resorcie odpowiedzialna m.in. za kwestie związane z ekonomią społeczną.
– W Europie mówimy jednym głosem, chociaż posługujemy się różnymi definicjami ekonomii społecznej. Dzisiejsze spotkanie pokazuje jak istotna jest współpraca międzynarodowa i jak wiele wartości może ona wnieść w rozumienie czym jest ekonomia społeczna i jego rozwój w różnych państwach – mówiła wiceministra Katarzyna Nowakowska.
Wiceszefowa MRPiPS podkreśliła, że polski sektor ekonomii społecznej składa się z ponad 100 tys. podmiotów, które skupiają się nie tylko na dostarczaniu usług społecznych, ale także reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Wiceministra Katarzyna Nowakowska dodała, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją ustawy o ekonomii społecznej. Celem jest usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych oraz stworzenie warunków dla ich dalszego rozwoju i innowacyjności.
Samopomoc przedsiębiorstw społecznych
Pierwsza część seminarium poświęcona została omówieniu polskich doświadczeń w zakresie wsparcia ekonomii społecznej, w którym ważną rolę odgrywają Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej. W ocenie ekspertów system jest unikalnym w skali Unii Europejskiej rozwiązaniem opierającym się na trzech filarach. To animacja środowisk lokalnych, inkubacja przedsiębiorstw społecznych oraz długofalowe wsparcie ich rozwoju.
Dyskutowano także na temat działań samopomocowych przedsiębiorstw społecznych w ramach projektu finansowanego z unijnych środków. Zakłada on utworzenie niezależnej organizacji zrzeszającej przedsiębiorstwa społeczne. Celem organizacji, której powstanie planowane jest na rok 2026, ma być reprezentowanie sektora, tworzenie funduszu samopomocowego oraz promowanie idei przedsiębiorczości społecznej.
O wyzwaniach prawnych i finansowych
W dalszym toku spotkania eksperci dyskutowali na temat wyzwań prawnych i finansowych. Mówiono m.in. o preferencjach podatkowych, społecznie odpowiedzialnych zamówieniach publicznych czy narzędziach finansowych – w kontekście doświadczeń krajów Unii Europejskiej.
Spotkanie zakończyło się wspólną refleksją nad koniecznością dalszego rozwoju spójnej i przyjaznej polityki publicznej wspierającej ekonomię społeczną. Uczestnicy byli zgodni, że potrzebna jest większa integracja działań na poziomie krajowym i europejskim, a także ciągłe wzmacnianie potencjału lokalnych inicjatyw i organizacji.
Międzynarodowe seminarium eksperckie na temat rozwoju ekonomii społecznej w Polsce i Europie jest wspólnym przedsięwzięciem MRPiPS oraz przedstawicieli sektora ekonomii społecznej: Stowarzyszenia na rzecz Spółdzielni Socjalnych, Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych, Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej