Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Masz pomysł na działania na rzecz twojego środowiska? Chcesz nawiązać współpracę z rówieśnikami i organizacjami z zagranicy? Słyszałeś o Europejskim Tygodniu Młodzieży? Zapoznaj się z Programem MŁODZIEŻ.
Młodzież z Kwidzynia chce zorganizować dla mieszkańców swojej miejscowości warsztaty robienia mebli z z wikliny, były wolontariusz będzie dokarmiał ptaki w Poznaniu, a młodzież z Dąbrowy Górniczej będzie uczyć break-dance swoich młodszych kolegów z osiedla. To tylko niektóre projekty zatwierdzone przez Narodową Agencję Programu MŁODZIEŻ, których realizacja rozpocznie się między lutym a czerwcem 2004.
PROGRAM MŁODZIEŻ
MŁODZIEŻ jest wprowadzonym w 2000 roku programem Wspólnoty Europejskiej z zakresu edukacji nieformalnej, czyli związanej z czasem wolnym młodych, co odróżnia go od unijnych programów Socrates i Leonardo da Vinci. Adresowany jest do osób w wieku 15-25 lat.
Program wspiera finansowo i merytorycznie ciekawe i oryginalne inicjatywy młodych. Umożliwia nawiązywanie kontaktów międzynarodowych oraz wymianę doświadczeń. Promuje indywidualny rozwój młodych ludzi. Obok działań na skalę międzynarodową, ułatwia realizację przedsięwzięć o charakterze lokalnym.
- Program [MŁODZIEŻ] powstał dlatego, że decydenci, ministrowie krajów członkowskich, sama Komisja Europejska, w którymś momencie zauważyli, że młodzież w krajach europejskich nie angażuje się w ogóle w życie społeczne, w życie polityczne i ma niechętny stosunek do jakiejkolwiek aktywności - wyjaśnia Renata Sobolewska, dyrektor Programu MŁODZIEŻ w Polsce. Stąd właśnie powołano taką inicjatywę jak program MŁODZIEŻ DLA EUROPY, który miał stwarzać młodym szansę rozwijania własnych zainteresowań, przez pobudzanie do aktywności, do działań na rzecz własnego rozwoju i na rzecz lokalnych społeczności. Jak wiadomo, gdy młody człowiek zaangażuje się w sprawy sobie najbliższe, łatwiej mu potem przyjrzeć się temu, co dzieje się trochę dalej, również na poziomie politycznym. I od tego właśnie zaczął się Program MŁODZIEŻ. Wtedy również zwrócono uwagę na pewne ekstremalne działania młodzieży, w tym rasistowskie. Może to nie jest polski problem, ale to stąd wziął się nacisk na międzykulturowość, na wspólne uczenie się, na poznawanie innych krajów, innych narodowości, podobieństw i różnic oraz kształtowanie świadomości europejskiej, skoro jesteśmy we wspólnej Europie i jesteśmy jej obywatelami. Mówimy też do czego ma prowadzić Program MŁODZIEŻ - do aktywnego obywatelstwa, taki jest naprawdę cel tego programu.
Obecnie Program funkcjonuje w 30 krajach; w krajach Piętnastki, w państwach EFTA: Islandii, Lichtensteinie i Norwegii oraz w krajach kandydujących do członkostwa w Unii.
Za realizację Programu w poszczególnych państwach odpowiadają Narodowe Agencje, udzielające informacji dotyczących Programu, projektów i składanych wniosków. Do nich przesyłane są propozycje projektów w ramach akcji nie wymagających decyzji Komisji Europejskiej.
AKCJE PROGRAMU MŁODZIEŻ
Program MŁODZIEŻ został podzielony na pięć części, zwanych Akcjami:
AKCJA 1. WYMIANA MŁODZIEŻY
Wspiera spotkania młodzieży różnych narodowości w jednym z krajów europejskich. Ich celem ma być wzajemne poznanie, dyskusje na interesujące tematy, realizacja wspólnych przedsięwzięć. W wymianie może uczestniczyć młodzież z dwóch lub więcej krajów, a elementem łączącym mają być zainteresowania. Bardzo ważne jest, by młodzież była autorami i aktorami projektów!
- Oni spotykają się po to żeby zrobić coś wspólnie, zrealizować jakiś pomysł o dowolnym charakterze: to może być projekt artystyczny, muzyczny, społeczny, ekologiczny, naukowy - mówi Wawrzyniec Pater z Narodowej Agencji Programu MŁODZIEŻ. W większości to młodzież decyduje, co będą razem robić, z kim się spotkać; z profesorem czy z aktorem. Od nich to powinno wychodzić i wychodzi. To jest właśnie pobudzanie do aktywności poprzez zachęcanie, żeby oni tworzyli te projekty, a nie pani nauczycielka, pan nauczyciel czy opiekun.
AKCJA 2. WOLONTARIAT EUROPEJSKI
Umożliwia wyjazdy młodych (18-25 lat) jako wolontariuszy do pracy społecznej przy projektach niekomercyjnych. Pomaga też w zaproszeniu i przyjmowaniu wolontariuszy z krajów Europy w polskich organizacjach i instytucjach non-profit.
- Akcja ma bardziej indywidualny charakter, adresowana jest do ludzi, którzy wyjeżdżają na co najmniej 6 miesięcy. Od tego roku polscy wolontariusze mogą wyjechać do krajów Unii Europejskiej oraz do nowych krajów członkowskich (do Czech, Słowacji, na Węgry, itd), natomiast młodzież z Unii, może wjechać również do nas - dodaje W. Pater. Są to projekty o bardzo różnej tematyce, składane przez organizacje, które potrzebują pomocy z innego kraju, może to być opieka nad osobami starszymi, praca w przedszkolach integracyjnych, to są projekty ekologiczne, społeczne, ale też praca na przykład w teatrze czy w domu kultury. Chodzi o organizacje niekomercyjne, więc nie ma tu ograniczeń, jeżeli chodzi o tematykę projektu. Ważne jest, żeby wolontariusz, który wyjeżdża wiedział po co jedzie; żeby się czegoś uczył, żeby się rozwijał, żeby nie wykonywał jakiejś zastępczej pracy np. biurowej, tylko żeby to był oddzielny projekt stworzony dla tego młodego człowieka i służył tej organizacji, temu człowiekowi i temu środowisku.
AKCJA 3. INICJATYWY MŁODZIEŻOWE
Obejmuje kilkumiesięczne przedsięwzięcia służące społeczności lokalnej w ramach Inicjatyw Grupowych lub wykorzystujące doświadczenia i umiejętności zdobyte w trakcie Akcji Wolontariat Europejski (projekty określane jako Kapitał Przyszłości).
AKCJA 4. WSPÓLNE DZIAŁANIA
Akcja łączy edukację formalną (SOCRATES), nieformalną (MŁODZIEŻ) i szkolenia zawodowe (LEONARDO DA VINCI) czyli 3 unijne programy edukacyjne. Ma charakter scentralizowany, a projekty należy składać bezpośrednio w Komisji Europejskiej.
AKCJA 5. DZIAŁANIA WSPIERAJĄCE
Udziela pomocy, w postaci seminariów, szkoleń, staży, itd., pracownikom i liderom młodzieżowym, wszystkim zaangażowanym w realizację projektów Programu MŁODZIEŻ.
EUROPEJSKI TYDZIEŃ MŁODZIEŻY
W 2003 roku, po trzech latach istnienia Programu MŁODZIEŻ, na półmetku jego działalności, Parlament Europejski i Komisja Europejska postanowiły dokonać pierwszego podsumowania. Tak doszło do zorganizowania Europejskiego Tygodnia MŁODZIEŻY, wielkiego wydarzenia odbywającego się we wszystkich 30 krajach Programu w dniach 29 września – 5 października. Jak zapowiadali organizatorzy na konferencji inauguracyjnej, miał to być „tydzień dobrych wiadomości”. I z pewnością takim był.
Zdaniem p. Sobolewskiej, założeniem ETM było „pokazać opinii publicznej, mediom, ale również decydentom i organizacjom młodzieżowym czy pozarządowym oraz samej młodzieży tego, co do tej pory wydarzyło się w Programie MŁODZIEŻ, co może inspirować do następnych działań, ale też jak wiele ciekawych projektów zostało zrealizowanych i ile samej młodzieży udało się zrobić do tej pory”.
Europejski Tydzień MŁODZIEŻY przebiegał pod hasłem „Młodzież w Akcji” (Youth in Action), a jego kluczowymi elementami, pozwalającymi zrozumieć istotę Programu były angielskie trzy „I”: inclusion, initiative, intercultural dialog czyli: Integracja, Aktywność i Dialog Europejski.
- Integracja - jak wyjaśnia W. Pater - jest rozumiana jako integracja osób z mniejszymi możliwościami. Jest to młodzież pochodząca z terenów wiejskich, młodzież zagrożona patologiami, niepełnosprawni, młodzież bezrobotna.
Drugie hasło, Aktywność wynika z tego, że ludzie, którzy uczestniczą w Programie MŁODZIEŻ są aktywni i energiczni, mają pomysły i chęć by realizować ciekawe przedsięwzięcia na rzecz rozwoju własnego, społeczności lokalnych czy kształtowania tożsamości europejskiej.
- Podobnie jak sam Program MŁODZIEŻ został wymyślony żeby pobudzać aktywność młodzieży, przez to hasło pokazujemy że tysiące młodzieży bierze udział w Programie i rzeczywiście są aktywni, chociaż na początku nie koniecznie byli. Program ma duży wpływ na działania młodych ludzi, pobudza ich do działania i sami młodzi oceniają, że dzięki Programowi stali się bardziej aktywni i nauczyli się na przykład odpowiedzialności czy umiejętności pracy w grupie - dodaje R. Sobolewska.
Trzecie słowo-klucz, Dialog Europejski, odwołuje się do stwarzania możliwości spotkania ludzi z różnych krajów, dyskusji na tematy, które sami chcą poruszać. Zdaniem W. Patera „to jeden z ważniejszych elementów Programu MŁODZIEŻ. Uczestniczący w wymianach mogą się spotkać właśnie w celu rozmowy, w celu realizacji jakiegoś przedsięwzięcia, poznania się i zobaczenia czym się różnią, w czym są podobni. To się dzieje od trzech lat. W czasie Europejskiego Tygodnia MŁODZIEŻY pokazywaliśmy i podkreślaliśmy ten element dialogu europejskiego czy międzykulturowego”.
W całej Europie odbyło się wiele wydarzeń, wszystkie miały charakter “młodzieżowy” – koncerty, parady, pokazy projektów, także spotkania, seminaria, dyskusje na temat roli młodzieży w poszczególnych krajach czy roli Programu MŁODZIEŻ w kontekście integracji europejskiej.
W Polsce 13 Ośrodków Regionalnych włączyło się w organizację obchodów Tygodnia MŁODZIEŻY. Na przykład młodzi z ośrodka katowickiego w Warszawie przez cały tydzień tak pracowali, że już nie mieli siły przyjechać na paradę - mówi W. Pater. Między innymi wyjechali wynajętym busem do Katowic, jeździli do mniejszych miejscowości i gmin w województwie śląskim, przedstawiając Program.
Z kolei ośrodek szczeciński postawił na bardzo młodzieżowy charakter, jeździły tam tramwaje ETM, w których rozdawano ulotki, założono stronę internetową, był też koncert, parada, festyn.
W Warszawie, w Starej ProchOFFni każdego dnia odbywała się prezentacja jednej z 5 Akcji Programu. Organizatorzy wyjaśniali czym jest Akcja, jak dobrze pisać i składać wniosek, od czego zależy żeby projekt był zatwierdzony, zgodny z zasadami i kryteriami formalnymi, itd.
Później następowały prezentacje projektów, finansowanych lub współfinansowanych przez Program, co było doskonałą okazją poznania bohaterów Programu, czyli młodych w akcji, realizujących hasła imprezy na co dzień.
W dniu Wymiany Młodzieży, wystąpili twórcy i uczestnicy międzynarodowych projektów, m.in. warsztatów dziennikarsko-filmowych Camera-stylo Federacji Niezależnych Twórców Filmowych czy spotkania studentów z Portugalii, Hiszpanii, Łotwy i Polski, zorganizowanego przez Stowarzyszenia POLITES ze Szczecina.
Dzień Wolontariatu Europejskiego zakończył film przygotowany przez 6 obcokrajowców-wolontariuszy Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży Camp Rodowo w mazurskich Sorkowitach. Polskę widzianą oczami cudzoziemców można było obejrzeć również na zabawnej wystawie „Co to za kraj. Moja przygoda w kraju ogórków”.
Podczas prezentacji Inicjatyw Młodzieżowych, wystąpiła Grupa „Piękni, młodzi, bez przyszłości” z Szydłowca, Frakcja P-SK z Pińska z projektem „Siła ulicy”, Szkolny Klub europejski z Włoszczowej. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Grupy Inicjatywnej Młodych „Granica” z Lubawki. Punkowy wygląd, irokezy, bandany i ćwiekowane obroże, wzbudził poruszenie, ale jeszcze większe związane było z ich działaniami, bo „punki z Lubawki” nie tylko grają ostrą muzykę w swojej siedzibie, którą dostali od burmistrza, ale też organizują warsztaty dla innych; uczą tańca z ognistymi kulami, plucia ogniem, zajmują się dziećmi i niepełnosprawnymi, występują z teatrami ulicznymi. W ramach Programu MŁODZIEŻ mają też projekt ekologiczny i współpracy międzynarodowej. Młodzi organizują swój czas wolny, robią to, co lubią, a z drugiej strony przyciągają następnych, którzy, mówią o sobie „zamiast pić alkohol, wolimy poćwiczyć albo pograć, albo zrobić coś jeszcze innego”.
Podobnie było z członkami grupy „Tancerze Ognia” z Bartoszyc, dziś zawodowcami, którzy zaczynali od happeningu, współfinansowanego przez program MŁODZIEŻ DLA EUROPY.
- To młodzi ludzie, których można by nazwać blokersami, którzy nie odnajdywali się w żadnej szkole- mówi R. Sobolewska, znająca grupę z tamtego okresu. Przy pomocy Stowarzyszenia Tratwa [z Olsztyna] udało im się zrobić wspólne działania, które sprawiły że stworzyli potem własne miejsce klubowe, odremontowali piwnice, że stworzyli własne stowarzyszenie. Bartoszyce to miejsce, gdzie zarabia się głównie na byciu “mrówką” czyli na chodzeniu przez granicę i przenoszeniu papierosów i alkoholu. Ci młodzi działają od 1998 roku, mają w tej chwili własne stowarzyszenie, to co robią z ogniem, to ich sposób zarobkowania, ale w klubie pojawiają się inni młodzi ludzie i zajmują się nie tylko ogniem. Starają się zachęcać okoliczną młodzież do różnego rodzaju działań w czasie wolnym, działań innych niż narkotyki czy alkohol.
Warszawskie obchody Europejskiego Tygodnia MŁODZIEŻY, „tygodnia dobrych wiadomości” zakończyła Parada Młodzieży, w której wzięli udział uczestnicy Programu, tworzący projekty- były pieśni z musicalu integracyjnego z Przasnysza, szczudlarze, bębniarze i tancerze z ogniem z Bartoszyc i wielu innych miejsc.
PROGRAM MŁODZIEŻ W POLSCE
W Polsce Narodowa Agencja Programu MŁODZIEŻ działa w strukturze Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Nad prawidłową realizacją Programu czuwa Komitet Programu, pełniący również rolę Komitetu Selekcyjnego. Rozpatruje on składane do Narodowej Agencji wnioski i decyduje o wysokości dofinansowania. Komitet ustala również priorytety Programu w Polsce, czyli decyduje, które działania powinny być finansowane w pierwszej kolejności przez Program.
W ciągu 3-letniego istnienia Programu MŁODZIEŻ (w latach 2000-2003), do Polskiej Narodowej Agencji wpłynęło 2 716 wniosków o dofinansowanie projektów, z czego 1 648 zatwierdzono do realizacji. Dofinansowanie wszystkich projektów wyniosło 10 247 049 euro. W projekty Programu MŁODZIEŻ zaangażowało się dotychczas 49 600 osób (na podst. materiałów konferencyjnych).
Osoby zainteresowane udziałem w Programie, składają przygotowane wnioski o dotacje projektów (a w nich jasno sformułowany projekt z oceną realizacji i kosztorysem) do Narodowej Agencji.
Ważne jest przestrzeganie terminów składania wniosków, związanych z datą rozpoczęcia realizacji projektu.
Narodowa Agencja udziela wszystkich informacji dotyczących Programu. Można się tu dowiedzieć jak przygotować projekt, jak wypełnić formularz wniosku. Agencja pomaga również w znalezieniu partnerów realizacji projektów i w nawiązaniu z nimi kontaktów.
Adres Agencji :
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Narodowa Agencja Programu MŁODZIEŻ
Ul. Mokotowska 43
00-551 Warszawa
tel: (22) 622 37 06 lub 628 60 17
faks: (22) 622 37 08 lub 628 60 17
e-mail: youth@youth.org.pl
www.youth.org
Agencja współpracuje z instytucjami pełniącymi rolę Ośrodków Regionalnych Programu MŁODZIEŻ. W Ośrodkach odbywają się szkolenia i spotkania informacyjne dotyczące Programu. Również tam można skonsultować pomysł na projekt i uzyskać pomoc przy wypełnianiu wniosków. Adresy wszystkich Ośrodków i Punktów Informacyjnych Programu (Gdynia, Katowice, Mielec, Olsztyn, Kielce, Kraków, Lublin, Poznań, Suwałki, Szczecin, Wrocław, Białystok, Debrzno) znajdują się na stronie Programu.
O listopadowych wnioskach złożonych do Narodowej Agencji Programu MŁODZIEŻ można przeczytać:
www.ngo.pl/czytelnia_szczeg.asp?id=15507
PROGRAM MŁODZIEŻ
MŁODZIEŻ jest wprowadzonym w 2000 roku programem Wspólnoty Europejskiej z zakresu edukacji nieformalnej, czyli związanej z czasem wolnym młodych, co odróżnia go od unijnych programów Socrates i Leonardo da Vinci. Adresowany jest do osób w wieku 15-25 lat.
Program wspiera finansowo i merytorycznie ciekawe i oryginalne inicjatywy młodych. Umożliwia nawiązywanie kontaktów międzynarodowych oraz wymianę doświadczeń. Promuje indywidualny rozwój młodych ludzi. Obok działań na skalę międzynarodową, ułatwia realizację przedsięwzięć o charakterze lokalnym.
- Program [MŁODZIEŻ] powstał dlatego, że decydenci, ministrowie krajów członkowskich, sama Komisja Europejska, w którymś momencie zauważyli, że młodzież w krajach europejskich nie angażuje się w ogóle w życie społeczne, w życie polityczne i ma niechętny stosunek do jakiejkolwiek aktywności - wyjaśnia Renata Sobolewska, dyrektor Programu MŁODZIEŻ w Polsce. Stąd właśnie powołano taką inicjatywę jak program MŁODZIEŻ DLA EUROPY, który miał stwarzać młodym szansę rozwijania własnych zainteresowań, przez pobudzanie do aktywności, do działań na rzecz własnego rozwoju i na rzecz lokalnych społeczności. Jak wiadomo, gdy młody człowiek zaangażuje się w sprawy sobie najbliższe, łatwiej mu potem przyjrzeć się temu, co dzieje się trochę dalej, również na poziomie politycznym. I od tego właśnie zaczął się Program MŁODZIEŻ. Wtedy również zwrócono uwagę na pewne ekstremalne działania młodzieży, w tym rasistowskie. Może to nie jest polski problem, ale to stąd wziął się nacisk na międzykulturowość, na wspólne uczenie się, na poznawanie innych krajów, innych narodowości, podobieństw i różnic oraz kształtowanie świadomości europejskiej, skoro jesteśmy we wspólnej Europie i jesteśmy jej obywatelami. Mówimy też do czego ma prowadzić Program MŁODZIEŻ - do aktywnego obywatelstwa, taki jest naprawdę cel tego programu.
Obecnie Program funkcjonuje w 30 krajach; w krajach Piętnastki, w państwach EFTA: Islandii, Lichtensteinie i Norwegii oraz w krajach kandydujących do członkostwa w Unii.
Za realizację Programu w poszczególnych państwach odpowiadają Narodowe Agencje, udzielające informacji dotyczących Programu, projektów i składanych wniosków. Do nich przesyłane są propozycje projektów w ramach akcji nie wymagających decyzji Komisji Europejskiej.
AKCJE PROGRAMU MŁODZIEŻ
Program MŁODZIEŻ został podzielony na pięć części, zwanych Akcjami:
AKCJA 1. WYMIANA MŁODZIEŻY
Wspiera spotkania młodzieży różnych narodowości w jednym z krajów europejskich. Ich celem ma być wzajemne poznanie, dyskusje na interesujące tematy, realizacja wspólnych przedsięwzięć. W wymianie może uczestniczyć młodzież z dwóch lub więcej krajów, a elementem łączącym mają być zainteresowania. Bardzo ważne jest, by młodzież była autorami i aktorami projektów!
- Oni spotykają się po to żeby zrobić coś wspólnie, zrealizować jakiś pomysł o dowolnym charakterze: to może być projekt artystyczny, muzyczny, społeczny, ekologiczny, naukowy - mówi Wawrzyniec Pater z Narodowej Agencji Programu MŁODZIEŻ. W większości to młodzież decyduje, co będą razem robić, z kim się spotkać; z profesorem czy z aktorem. Od nich to powinno wychodzić i wychodzi. To jest właśnie pobudzanie do aktywności poprzez zachęcanie, żeby oni tworzyli te projekty, a nie pani nauczycielka, pan nauczyciel czy opiekun.
AKCJA 2. WOLONTARIAT EUROPEJSKI
Umożliwia wyjazdy młodych (18-25 lat) jako wolontariuszy do pracy społecznej przy projektach niekomercyjnych. Pomaga też w zaproszeniu i przyjmowaniu wolontariuszy z krajów Europy w polskich organizacjach i instytucjach non-profit.
- Akcja ma bardziej indywidualny charakter, adresowana jest do ludzi, którzy wyjeżdżają na co najmniej 6 miesięcy. Od tego roku polscy wolontariusze mogą wyjechać do krajów Unii Europejskiej oraz do nowych krajów członkowskich (do Czech, Słowacji, na Węgry, itd), natomiast młodzież z Unii, może wjechać również do nas - dodaje W. Pater. Są to projekty o bardzo różnej tematyce, składane przez organizacje, które potrzebują pomocy z innego kraju, może to być opieka nad osobami starszymi, praca w przedszkolach integracyjnych, to są projekty ekologiczne, społeczne, ale też praca na przykład w teatrze czy w domu kultury. Chodzi o organizacje niekomercyjne, więc nie ma tu ograniczeń, jeżeli chodzi o tematykę projektu. Ważne jest, żeby wolontariusz, który wyjeżdża wiedział po co jedzie; żeby się czegoś uczył, żeby się rozwijał, żeby nie wykonywał jakiejś zastępczej pracy np. biurowej, tylko żeby to był oddzielny projekt stworzony dla tego młodego człowieka i służył tej organizacji, temu człowiekowi i temu środowisku.
AKCJA 3. INICJATYWY MŁODZIEŻOWE
Obejmuje kilkumiesięczne przedsięwzięcia służące społeczności lokalnej w ramach Inicjatyw Grupowych lub wykorzystujące doświadczenia i umiejętności zdobyte w trakcie Akcji Wolontariat Europejski (projekty określane jako Kapitał Przyszłości).
AKCJA 4. WSPÓLNE DZIAŁANIA
Akcja łączy edukację formalną (SOCRATES), nieformalną (MŁODZIEŻ) i szkolenia zawodowe (LEONARDO DA VINCI) czyli 3 unijne programy edukacyjne. Ma charakter scentralizowany, a projekty należy składać bezpośrednio w Komisji Europejskiej.
AKCJA 5. DZIAŁANIA WSPIERAJĄCE
Udziela pomocy, w postaci seminariów, szkoleń, staży, itd., pracownikom i liderom młodzieżowym, wszystkim zaangażowanym w realizację projektów Programu MŁODZIEŻ.
EUROPEJSKI TYDZIEŃ MŁODZIEŻY
W 2003 roku, po trzech latach istnienia Programu MŁODZIEŻ, na półmetku jego działalności, Parlament Europejski i Komisja Europejska postanowiły dokonać pierwszego podsumowania. Tak doszło do zorganizowania Europejskiego Tygodnia MŁODZIEŻY, wielkiego wydarzenia odbywającego się we wszystkich 30 krajach Programu w dniach 29 września – 5 października. Jak zapowiadali organizatorzy na konferencji inauguracyjnej, miał to być „tydzień dobrych wiadomości”. I z pewnością takim był.
Zdaniem p. Sobolewskiej, założeniem ETM było „pokazać opinii publicznej, mediom, ale również decydentom i organizacjom młodzieżowym czy pozarządowym oraz samej młodzieży tego, co do tej pory wydarzyło się w Programie MŁODZIEŻ, co może inspirować do następnych działań, ale też jak wiele ciekawych projektów zostało zrealizowanych i ile samej młodzieży udało się zrobić do tej pory”.
Europejski Tydzień MŁODZIEŻY przebiegał pod hasłem „Młodzież w Akcji” (Youth in Action), a jego kluczowymi elementami, pozwalającymi zrozumieć istotę Programu były angielskie trzy „I”: inclusion, initiative, intercultural dialog czyli: Integracja, Aktywność i Dialog Europejski.
- Integracja - jak wyjaśnia W. Pater - jest rozumiana jako integracja osób z mniejszymi możliwościami. Jest to młodzież pochodząca z terenów wiejskich, młodzież zagrożona patologiami, niepełnosprawni, młodzież bezrobotna.
Drugie hasło, Aktywność wynika z tego, że ludzie, którzy uczestniczą w Programie MŁODZIEŻ są aktywni i energiczni, mają pomysły i chęć by realizować ciekawe przedsięwzięcia na rzecz rozwoju własnego, społeczności lokalnych czy kształtowania tożsamości europejskiej.
- Podobnie jak sam Program MŁODZIEŻ został wymyślony żeby pobudzać aktywność młodzieży, przez to hasło pokazujemy że tysiące młodzieży bierze udział w Programie i rzeczywiście są aktywni, chociaż na początku nie koniecznie byli. Program ma duży wpływ na działania młodych ludzi, pobudza ich do działania i sami młodzi oceniają, że dzięki Programowi stali się bardziej aktywni i nauczyli się na przykład odpowiedzialności czy umiejętności pracy w grupie - dodaje R. Sobolewska.
Trzecie słowo-klucz, Dialog Europejski, odwołuje się do stwarzania możliwości spotkania ludzi z różnych krajów, dyskusji na tematy, które sami chcą poruszać. Zdaniem W. Patera „to jeden z ważniejszych elementów Programu MŁODZIEŻ. Uczestniczący w wymianach mogą się spotkać właśnie w celu rozmowy, w celu realizacji jakiegoś przedsięwzięcia, poznania się i zobaczenia czym się różnią, w czym są podobni. To się dzieje od trzech lat. W czasie Europejskiego Tygodnia MŁODZIEŻY pokazywaliśmy i podkreślaliśmy ten element dialogu europejskiego czy międzykulturowego”.
W całej Europie odbyło się wiele wydarzeń, wszystkie miały charakter “młodzieżowy” – koncerty, parady, pokazy projektów, także spotkania, seminaria, dyskusje na temat roli młodzieży w poszczególnych krajach czy roli Programu MŁODZIEŻ w kontekście integracji europejskiej.
W Polsce 13 Ośrodków Regionalnych włączyło się w organizację obchodów Tygodnia MŁODZIEŻY. Na przykład młodzi z ośrodka katowickiego w Warszawie przez cały tydzień tak pracowali, że już nie mieli siły przyjechać na paradę - mówi W. Pater. Między innymi wyjechali wynajętym busem do Katowic, jeździli do mniejszych miejscowości i gmin w województwie śląskim, przedstawiając Program.
Z kolei ośrodek szczeciński postawił na bardzo młodzieżowy charakter, jeździły tam tramwaje ETM, w których rozdawano ulotki, założono stronę internetową, był też koncert, parada, festyn.
W Warszawie, w Starej ProchOFFni każdego dnia odbywała się prezentacja jednej z 5 Akcji Programu. Organizatorzy wyjaśniali czym jest Akcja, jak dobrze pisać i składać wniosek, od czego zależy żeby projekt był zatwierdzony, zgodny z zasadami i kryteriami formalnymi, itd.
Później następowały prezentacje projektów, finansowanych lub współfinansowanych przez Program, co było doskonałą okazją poznania bohaterów Programu, czyli młodych w akcji, realizujących hasła imprezy na co dzień.
W dniu Wymiany Młodzieży, wystąpili twórcy i uczestnicy międzynarodowych projektów, m.in. warsztatów dziennikarsko-filmowych Camera-stylo Federacji Niezależnych Twórców Filmowych czy spotkania studentów z Portugalii, Hiszpanii, Łotwy i Polski, zorganizowanego przez Stowarzyszenia POLITES ze Szczecina.
Dzień Wolontariatu Europejskiego zakończył film przygotowany przez 6 obcokrajowców-wolontariuszy Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży Camp Rodowo w mazurskich Sorkowitach. Polskę widzianą oczami cudzoziemców można było obejrzeć również na zabawnej wystawie „Co to za kraj. Moja przygoda w kraju ogórków”.
Podczas prezentacji Inicjatyw Młodzieżowych, wystąpiła Grupa „Piękni, młodzi, bez przyszłości” z Szydłowca, Frakcja P-SK z Pińska z projektem „Siła ulicy”, Szkolny Klub europejski z Włoszczowej. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Grupy Inicjatywnej Młodych „Granica” z Lubawki. Punkowy wygląd, irokezy, bandany i ćwiekowane obroże, wzbudził poruszenie, ale jeszcze większe związane było z ich działaniami, bo „punki z Lubawki” nie tylko grają ostrą muzykę w swojej siedzibie, którą dostali od burmistrza, ale też organizują warsztaty dla innych; uczą tańca z ognistymi kulami, plucia ogniem, zajmują się dziećmi i niepełnosprawnymi, występują z teatrami ulicznymi. W ramach Programu MŁODZIEŻ mają też projekt ekologiczny i współpracy międzynarodowej. Młodzi organizują swój czas wolny, robią to, co lubią, a z drugiej strony przyciągają następnych, którzy, mówią o sobie „zamiast pić alkohol, wolimy poćwiczyć albo pograć, albo zrobić coś jeszcze innego”.
Podobnie było z członkami grupy „Tancerze Ognia” z Bartoszyc, dziś zawodowcami, którzy zaczynali od happeningu, współfinansowanego przez program MŁODZIEŻ DLA EUROPY.
- To młodzi ludzie, których można by nazwać blokersami, którzy nie odnajdywali się w żadnej szkole- mówi R. Sobolewska, znająca grupę z tamtego okresu. Przy pomocy Stowarzyszenia Tratwa [z Olsztyna] udało im się zrobić wspólne działania, które sprawiły że stworzyli potem własne miejsce klubowe, odremontowali piwnice, że stworzyli własne stowarzyszenie. Bartoszyce to miejsce, gdzie zarabia się głównie na byciu “mrówką” czyli na chodzeniu przez granicę i przenoszeniu papierosów i alkoholu. Ci młodzi działają od 1998 roku, mają w tej chwili własne stowarzyszenie, to co robią z ogniem, to ich sposób zarobkowania, ale w klubie pojawiają się inni młodzi ludzie i zajmują się nie tylko ogniem. Starają się zachęcać okoliczną młodzież do różnego rodzaju działań w czasie wolnym, działań innych niż narkotyki czy alkohol.
Warszawskie obchody Europejskiego Tygodnia MŁODZIEŻY, „tygodnia dobrych wiadomości” zakończyła Parada Młodzieży, w której wzięli udział uczestnicy Programu, tworzący projekty- były pieśni z musicalu integracyjnego z Przasnysza, szczudlarze, bębniarze i tancerze z ogniem z Bartoszyc i wielu innych miejsc.
PROGRAM MŁODZIEŻ W POLSCE
W Polsce Narodowa Agencja Programu MŁODZIEŻ działa w strukturze Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Nad prawidłową realizacją Programu czuwa Komitet Programu, pełniący również rolę Komitetu Selekcyjnego. Rozpatruje on składane do Narodowej Agencji wnioski i decyduje o wysokości dofinansowania. Komitet ustala również priorytety Programu w Polsce, czyli decyduje, które działania powinny być finansowane w pierwszej kolejności przez Program.
W ciągu 3-letniego istnienia Programu MŁODZIEŻ (w latach 2000-2003), do Polskiej Narodowej Agencji wpłynęło 2 716 wniosków o dofinansowanie projektów, z czego 1 648 zatwierdzono do realizacji. Dofinansowanie wszystkich projektów wyniosło 10 247 049 euro. W projekty Programu MŁODZIEŻ zaangażowało się dotychczas 49 600 osób (na podst. materiałów konferencyjnych).
Osoby zainteresowane udziałem w Programie, składają przygotowane wnioski o dotacje projektów (a w nich jasno sformułowany projekt z oceną realizacji i kosztorysem) do Narodowej Agencji.
Ważne jest przestrzeganie terminów składania wniosków, związanych z datą rozpoczęcia realizacji projektu.
Narodowa Agencja udziela wszystkich informacji dotyczących Programu. Można się tu dowiedzieć jak przygotować projekt, jak wypełnić formularz wniosku. Agencja pomaga również w znalezieniu partnerów realizacji projektów i w nawiązaniu z nimi kontaktów.
Adres Agencji :
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Narodowa Agencja Programu MŁODZIEŻ
Ul. Mokotowska 43
00-551 Warszawa
tel: (22) 622 37 06 lub 628 60 17
faks: (22) 622 37 08 lub 628 60 17
e-mail: youth@youth.org.pl
www.youth.org
Agencja współpracuje z instytucjami pełniącymi rolę Ośrodków Regionalnych Programu MŁODZIEŻ. W Ośrodkach odbywają się szkolenia i spotkania informacyjne dotyczące Programu. Również tam można skonsultować pomysł na projekt i uzyskać pomoc przy wypełnianiu wniosków. Adresy wszystkich Ośrodków i Punktów Informacyjnych Programu (Gdynia, Katowice, Mielec, Olsztyn, Kielce, Kraków, Lublin, Poznań, Suwałki, Szczecin, Wrocław, Białystok, Debrzno) znajdują się na stronie Programu.
O listopadowych wnioskach złożonych do Narodowej Agencji Programu MŁODZIEŻ można przeczytać:
www.ngo.pl/czytelnia_szczeg.asp?id=15507
Źródło: inf. własna
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.