We wtorek, 6 lipca 2010, w Sejmie odbyło wysłuchanie publiczne w sprawie małej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, przygotowanej przez PO. W piątek zaś, 2 lipca, w parlamencie został złożony projekt ustawy o mediach publicznych przygotowany przez Komitet Obywatelski Mediów Publicznych (KOMP).
Przedstawiciele KOMP licznie przybyli na wysłuchanie publiczne z przygotowanymi wystąpieniami, w których skrytykowali projekt PO, twierdząc, że tworzy on system upartyjniający i upaństwawiający media publiczne jeszcze bardziej niż obecnie. Zgłosili także wiele postulatów dotyczących podziału budżetu mediów publicznych, w tym w szczególności przeznaczenia większych kwot na kulturę wysoką, edukację obywatelską, a także wspólne przedsięwzięcia TVP i organizacji społecznych.
Sejmowa komisja kultury nadal będzie pracować nad projektem PO. Przeciwko temu protestują SLD i PiS.
Do Sejmu trafił już także projekt ustawy o mediach publicznych przygotowany przez Komitet Obywatelski Mediów Publicznych. Wbrew oczekiwaniom środowisk pozarządowych i twórczych, nie udało się złożyć tego projektu jako międzypartyjnego. Swój podpis pod nim złożył tylko klub PiS. Maciej Strzembosz, pełnomocnik KOMP, skrytykował PO, która obiecała poparcie dla ustawy przygotowanej przez środowiska pozarządowe i twórcze, i wniesienie jej do laski marszałkowskiej, ale obietnicy nie dotrzymała.
Więcej:
- „Media dla polityków, czy twórców?”, Katarzyna Borowska, Rzeczpospolita, 7 lipca 2010, http://www.rp.pl/artykul/118849,504635_Media_dla_politykow_czy_tworcow_.html
- „Koncert życzeń twórców w Sejmie”, Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, 7 lipca 2010 r., http://wyborcza.pl/1,75248,8108135,Koncert_zyczen_tworcow_w_Sejmie.html#ixzz0syJbvjPX
Źródło: Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza