Okres letni coraz bliżej. Mieszkańcy Konina i okolic mają szczęście, bo teren ten słynie z wielu pięknych i naturalnych jezior, które ściągają do siebie spragnionych wypoczynku miejscowych mieszkańców i turystów. Jedną z takich miejscowości jest Ślesin, do którego w zeszłym tygodniu przybyło blisko 100 osób, ale nie po to wypoczywać. 9 i 10 czerwca odbyła się konferencja, której tematem była współpraca samorządu i organizacji pozarządowych.
Wraz z początkiem lata kończy się trzyipółletni projekt prowadzony przez Miasto Konin w partnerstwie z Centrum PISOP. Konferencja była jednym z ostatnich działań w projekcie. Jego celem było wypracowanie modelu efektywniejszego rozwoju potencjału gospodarczego miasta poprzez zlecenie zadania na zewnątrz. Podmiotem zewnętrznym miały być organizacje pozarządowe, które od lat angażują się w walkę przeciw wykluczeniu społecznemu, promocję sportu czy kultury, jednak w tym obszarze, to raczej rzadkość. Tym bardziej cieszy sukces projektu i nie dziwi zainteresowanie konferencją połączoną z częścią warsztatową, na którą to przyjechali przedstawiciele jednostek samorządowych oraz organizacji pozarządowych z całego kraju (m.in. z Lublina, Piotrkowa Trybunalskiego czy Bydgoszczy). Przybyłych gości powitał osobiście prezydent Konina Józef Nowicki
Podczas konferencji wystąpili prelegenci, którzy wygłosili prezentacje w nawiązaniu do tematu konferencji (Kontraktacja usług w obszarze rozwoju gospodarczego przez samorząd terytorialny) oraz poruszyli tematy o których głośno w ostatnim czasie we współpracy JST i NGO. W końcu konferencja pełniła także rolę Ogólnopolskiego Forum Pełnomocników, dlatego za jej organizację odpowiadała Ogólnopolska Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, mająca doświadczenie przy organizacji siedmiu podobnych konferencji.
Po prezentacji samego modelu, który na początku przedstawiła koordynująca projekt Barbara Kietner, (więcej o modelu można przeczytać tutaj), wystąpiła Prezeska Centrum PISOP Ewa Gałka, która opowiedziała o zbliżającej się nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ustawa ta reguluje współpracę na linii JST i NGO, a najbliższe zmiany mają m.in. przyczynić się do usprawnienia narzędzia inicjatywy lokalnej czy mają ułatwić powoływanie wspólnych ciał jakimi są lokalne rady działalności pożytku publicznego.
Do zmian w ustawie odniósł się również kolejny prelegent, Paweł Szczyrski, Kierownik Biura ds. Organizacji Pozarządowych w Urzędzie Miejskim w Szczecinie. Przede wszystkim mówił jednak o problemach w zlecaniu zadań przez jednostki samorządowe organizacjom pozarządowym.
O roli jaką pełnią organizacje pozarządowe na rozwój przedsiębiorczości w samorządach mówił z kolei Grzegorz Wojtanowski, ekspert ds. ekonomii społecznej. Pokazywał przykłady podmiotów, które dają zatrudnienie, a jednocześnie realizują cele społeczne. Oprócz stowarzyszeń i fundacji, wskazano na spółki non-profit, spółdzielnie socjalne czy zakłady aktywności zawodowej. Przy okazji rozgorzała dyskusja nt. plusów i minusów prowadzenia przez organizacje pozarządowe działalności gospodarczej. Zdania były podzielone, jednak ogólny wniosek, z którym zgodziła się większość uczestników dyskusji był taki, że działalność gospodarcza może dać bardzo wiele danej organizacji, jednak nie jest ona dla każdego.
Cześć wspólną podczas konferencji zakończyło wystąpienie Iwony Janickiej, która zaprezentowała nową perspektywę finansową funduszy unijnych na lata 2014-20, szczególnie pod kątem rozwoju przedsiębiorczości oraz wspólnych inicjatyw podejmowanych przez JST i NGO.
Drugim elementem dwudniowej konferencji były warsztaty. Uczestników konferencji podzielono na trzy grupy, po to, by w mniejszych grupach móc lepiej dowiadywać się nowych rzeczy. Co ważne, każda grupa mogła uczestniczyć w każdym z trzech warsztatów.
Jeden z warsztatów dotyczył wypracowanego w projekcie modelu. Warsztat prowadzony był przez Pawła Prokopa i Annę Bielak z Fundacji Inicjatyw Menedżerskich, która testowała w ramach projektu wspomniany model. Dzieliła się ona z uczestnikami swoimi doświadczeniami, trudnościami, z jakimi się spotykano, oraz udzielała porad jak można model wprowadzić we własnym samorządzie.
Drugi warsztat prowadził wspomniany wcześniej Paweł Szczyrski. Wyjaśniał on mechanizmy współpracy JST i NGO, które są rzadko wykorzystywane o czym świadczyła częsta niewiedza o ich istnieniu wśród uczestników. Paweł Szczyrski wyjaśnił na czym polega regranting, fundusz wkładów własnych oraz fundusz pożyczkowy, a także pokazywał korzyści z ich zastosowania.
Ostatni z warsztatów prowadzony był przez Anielę Michalec, Zastępcę Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu. Zadaniem RIO jest kontrolowanie jednostek samorządowych, m.in. pod kątem poprawności zlecania organizacjom pozarządowym i ich późniejszego rozliczania zadań publicznych. Uczestnicy dowiedzieli się o najczęściej popełnianych błędach zarówno przez urzędników jak i przedstawicieli organizacji, błędach wykrywanych podczas przeprowadzanych kontroli.
Dwa dni konferencji były niezwykle pracowite, co podkreślali na koniec sami uczestnicy. Każdy znalazł w niej coś dla siebie. My mamy nadzieję, że jej owocem będą gminy, które zdecydują się naśladować Konin oraz również zaufać organizacjom pozarządowym w rzadko zlecanych obszarach, takich jak rozwój przedsiębiorczości.
Konferencja odbyła się w ramach projektu „Wsparcie rozwoju narzędzi związanych z kontraktowaniem usług społecznych w Koninie", współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Sieć SPLOT