"Miłość nie wyklucza" - pod takim hasłem działa nieformalna grupa, która za cel obrała sobie dążenie do uwzględnienia w polskim prawie możliwości zawarcia związku partnerskiego bez względu na orientację seksualną. W rozmowie z Marcinem Szczepkowskim poznajemy idee i sukcesy akcji. Więcej informacji w artykule.
Fundacja Grejpfrut na swoim profilu na Facebooku przeprowadziła krótkie badanie na temat homofobii. W ankiecie wzięło udział łącznie 67 osób. Jednak zanim zaprezentujemy wyniki, warto zdefiniować sam termin, ponieważ – jak się okazało – nie jest on znany dla 3% osób, które wzięły udział w badaniu.
Homofobia w Polsce jest zjawiskiem częstym, o czym traktują raporty z badań przeprowadzonych w 2005, 2006 i 2007 przez Martę Abramowicz. A słów kilka o wynikach. Fani i fanki naszej Fundacji doświadczyli dyskryminacji osobiście (4,5%) w mniejszym stopniu, niż byli jej świadkami (80%) wobec innych. Tylko 11.9% osób badanych nie spotkało się z homofobią ani wobec siebie, ani wobec innych. Homofobia jest poważnym problemem dla polskiego społeczeństwa. Warto pamiętać, że poczucie bezpieczeństwa i gwarancja równych prawy, odczuwalnych na poziomie każdego obywatela/każdej obywatelki, zapewniają prężny rozwój społeczeństwa, a tym samym wzmacniają proces jego bogacenie się.
W komentarzach do badania zamieszczono kilka cennych uwag: 1) „Brakuje odpowiedzi "jestem homofobem":)” , oraz 2) „nie osobiście. w mediach, internecie - co i rusz się o tym mówi/pisze”. Pierwszy odnosi się do postaw Polaków i Polek, otwarcie deklarujących i manifestujących swoją niechęć do osób nieheteroseksualnych (dość często w językowej formie dyskryminacji, np. obelgi, złorzeczenia). Z kolei druga uwaga podkreśla, że temat jest żywo poruszany w środkach masowego przekazu (radio, telewizja, prasa) – a tym samym istnieje w świadomości społecznej. Popularność problematyki równościowej bezpośrednio wiąże się z aktywnością organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, które działają na rzecz równości osób nieheteroseksualnych. Postulaty organizacji zrzeszających LGBTQ są coraz wyraźniej artykułowane, np. w tym roku złożono aż 3 projekty ustaw o związkach partnerskich, poza tym pojawia się coraz więcej kampanii społecznych, które tłumaczą stereotypy na temat osób nieheteroseksualnych, walczą z uprzedzeniami i przeciwdziałają dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i płeć.
Działanie Profesjonalizacja polityki równościowej na Dolnym Śląsku zostało realizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Fundacji Grejpfrut.
Źródło: Fundacja Grejpfrut