Wojskowi, policjanci, samorządowcy, młodzież z Braniewa oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych uczestniczyli w spotkaniu, którego temat wbrew pozorom do łatwych nie należy. O płci społeczno-kulturowej rozmawiali podczas kolejnej już Kawiarenki Obywatelskiej organizowanej przez Centrum Organizacji Pozarządowych w Braniewie. Spotkanie poprowadziła Dagmara Bielawska – Trener Gender Mainstreaming.
Kawiarenka rozpoczęła się od wprowadzenia w tematykę gender i przedstawienia indywidualnego podejścia każdej z osób do tematu równości płci. Wiele emocji wywołał fakt wykonywania typowych „męskich” zawodów przez kobiety, głównie w wojsku. Podkreślono, że panuje fałszywe pojęcie równości szans, kobietom daje się ulgi, zmniejsza ilość dystansów do pokonania, co powoduje niechęć drugiej płci – mężczyzn. Kobiety mają prawo wykonywać zawód żołnierza, ale na takich samych zasadach jak mężczyźni – to wielokrotnie podkreślano.
Rzadko kto nie ogląda reklam, a to właśnie poprzez te materiały – świadomie czy też nie – jesteśmy karmieni obrazkami kobiet i mężczyzn w określonych sytuacjach. Mężczyzna jest zazwyczaj złotą rączką, głową domu. Kobieta jest określonych wymiarów, zazwyczaj bardziej rozebrana niż ubrana, co powoduje, że jawi się wyłącznie jako obiekt pożądania. Kobiety w reklamach, mediach, traktowane są przedmiotowo, a tak nie powinno być – każdy ma prawo do godności i równego traktowania.
Media mają istotną rolę w kreowaniu stereotypów, powinny poczuwać się do odpowiedzialności za komunikaty, jakie za ich pośrednictwem płyną w świat. Dzieci i młodzież chłoną te bodźce bardzo chętnie, zwłaszcza obrazki z teledysków. Dochodzą do nas informacje o rozbojach coraz młodszych osób, ciążach młodocianych – to wszystko wynika z upraszczania i naśladowania. Istotną rolę powinni w tym przypadku odgrywać rodzice, oni przekazują dzieciom wartości, zasady. Źle się dzieje, kiedy to rodzicielstwo pozostawia wiele do życzenia. Przekazują też świadomie bądź podświadomie stereotypy. Są oczekiwania, kształci się dzieci już od wczesnego wieku do roli dorosłej kobiety, mężczyzny. Świadome rodzicielstwo – o to powinno się apelować.
Wszyscy uczestnicy Kawiarenki zgodzili się co do apelu, aby dać równe prawa obu płciom. – Sama byłam nieświadoma do tej pory, a mam dwie dorastające córki, że przewijaki dla dzieci są tylko w damskich toaletach – mówi Beata Jarosz z braniewskiego COP-u. – Może to wywołać konsternację w przypadku konieczności zmiany pieluszki. A chętnie przecież przekazujemy mężom nasze dzieci na spacery nie zastanawiając się, czy są odpowiednie warunki do takich czynności. Toalety dla inwalidów również są w częściach damskich, nikt się nie zastanawia, czy to nie powoduje dyskomfortu.
Społeczeństwo tworzy role, zachowania, aktywność i atrybuty, jakie są uznawane za odpowiednie dla mężczyzn i kobiet. Jest to fakt bezsporny, należy edukować i uświadamiać właściwe podejście – z szacunkiem do obu płci. Z takim zdaniem zakończono spotkanie.