Dwa miesiące wakacyjnej laby już za nami. Wraz z pierwszym dzwonkiem przyszedł czas na podsumowanie atrakcji przygotowanych przez Fundację Godne Życie dla dzieci i młodzieży z Dąbrowy Górniczej. Jakie niezapomniane wrażenia mają za sobą najmłodsi mieszkańcy miasta?
Zainaugurowany przez Fundację Godne Życie 26 czerwca „Sezon Wakacyjny 2012” na finiszu! Najmłodszym mieszkańcom miasta Fundacja zaoferowała szereg atrakcji. Podopieczni mieli okazję uczestniczyć nie tylko w wyjściach do kina, na kręgielnie, na ściankę wspinaczkową i wspólnym grillowaniu, ale też wziąć udział w wycieczkach i imprezach specjalnych zorganizowanych z myślą o tych dzieciach, które tegoroczne wakacje spędziły w mieście.
Fundacja Godne Życie realizowała tego lata dwa projekty „Sportowe wakacje z Fundacją Godne Życie” oraz „Aktywne wakacje z Fundacją Godne Życie”. W ramach pierwszego organizowane były wakacyjne „Olimpiady Sportów Niecodziennych”. Olimpiada Sportów Niecodziennych na przestrzeni lat działalności Fundacji Godne Życie stała się jej wizytówką. Uczestnicy podczas jej trwania rywalizują w takich konkurencjach jak: rzut beretem, rzut żołędziem do dziupli, slalom, przesypywanie piasku, budowanie wieży z klocków oraz w zawodach kolarskich na rowerze stacjonarnym
Na drugi projekt składają się przede wszystkim wycieczki dla dzieci i młodzieży. W wakacje odbyły się wyjazdy do chorzowskiego zoo, będzińskiego zamku, Ojcowa, Podbuczyn, Wygiełzowa, Parku Leśnej, Złotego Potoku, Pszczyny oraz Koszęcina i Siewierza, gdzie podopieczni Fundacji Godne życie uczestniczyli w warsztatach rękodzieła ludowego i pokazach rycerskich. „Bardzo chętnie zgadzałam się na udział mojej córki w wycieczkach. Zawsze wracała z nich z uśmiechem od ucha do ucha. W tym roku nie mogła wyjechać do babci na wieś, dlatego najbardziej podobała się jej wycieczka do Koszęcina, gdzie odbyła się impreza z ludowym przytupem. ”- mówi matka jednej z podopiecznych.
Cały czas były czynne świetlice Fundacji Godne Życie oferujące kreatywne zajęcia warsztatowe z różnych dziedzin. Warsztatami cieszącymi się największym zainteresowaniem są zajęcia poświęcone papierowej wiklinie, która stała się niejako wizytówką Fundacji Godne Życie. Dlatego 17 lipca organizacja udała się z wizytą do siedziby Śląskiej Fundacji Obywatelskiej LEX CIVIS, by tam zaprezentować mieszkańcom Katowic sztukę wyplatania niezwykłych przedmiotów z niepotrzebnych, zalegających w domu, starych gazet.
W tym roku Fundacja Godne Życie po raz pierwszy wystartowała z akcją „Street Art.- czyli Dabrowska Twórczość Uliczna”. Idea „malowania na czym się da” znajdowała odzwierciedlenie w pracach plastycznych nie tylko na rozstawionych na sztalugach klasycznych płótnach. Malowano na koszulkach, szkle, betonie, gipsowych odlewach, folii stretchowej oraz na dziecięcych uśmiechniętych buziach. Ponadto każdy z uczestników imprezy mógł włożyć swój własny wkład we wspólne dzieło na papierze wielkiego formatu. Akcja „Street Art” odbyła się podczas tegorocznych wakacji dwa razy: 16 lipca i 25 sierpnia. Podczas każdej z edycji w Parku Hallera bawiły się rodziny z całego miasta i nie tylko.
Hitem tegorocznego lata okazały się także eko-lekcje z Bas Tajpanem. Fundacja Godne Życie zaprosiła dąbrowskiego muzyka do współpracy. Odbyły się dwie wycieczki edukacyjne o tematyce ekologiczno-przyrodniczej z udziałem Bas Tajpana. Pierwsza z nich, odbyła się 8 sierpnia. Nietuzinkowy przewodnik poprowadził młodzież wzdłuż Doliny Białej Przemszy od Okradzionowa do Sławkowa. 20 sierpnia podopieczni Fundacji poznawali walory przyrodnicze użytku ekologicznego „Pogoria II”. Trzecia z eko-lekcji, już bez dąbrowskiego muzyka, przebiegała przez Bagna Błędowskie (30 sierpnia).
Na zakończenie wakacji w piątek, 31 sierpnia Podopieczni Fundacji Godne Życie uczestniczyli we wspólnym łowieniu ryb nad jeziorem Pogoria I.
Dzieci i młodzież z Dąbrowy Górniczej czeka jeszcze jedna atrakcja przygotowana przez Fundację. 7 września w godzinach od 15:00- 17:00 organizatorzy zapraszają do udziału w niezwykłych podchodach zatytułowanych „Tropiciele Śladów Historii ”.
„Gry komputerowe, książki, Internet czy telewizja nie zastąpią tego, co daje możliwość bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami. Stanowi to motywację do dalszej ciekawości w poznawaniu świata, której nie zaspokoją domowe sposoby na zabicie wakacyjnej nudy. Dlatego tak ważne jest aby zapewnić dzieciom i młodzieży okazję do aktywnego wypoczynku w ramach wspierania ich społeczno-intelektualnego rozwoju. Tę właśnie misję realizuje Fundacja Godne Życie”- przyznaje wiceprezes organizacji Łukasz Kolber.
Fundacja Godne Życie to działająca od 2002 roku w Dąbrowie Górniczej organizacja pożytku publicznego zajmująca się prowadzeniem świetlic, warsztatów i kursów dla dzieci i młodzieży z różnych środowisk, pomocą osobom potrzebującym wsparcia, aktywizacją społeczną i zawodową oraz prowadzeniem poradnictwa psychologicznego i prawnego.
Projekty są współfinansowane są ze środków Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz środków własnych uzyskanych z 1% podatku.
Źródło: Fundacja Godne Życie