Od 1 stycznia zmieniają się zasady składania PIT-ów. Nowe zasady, choć przyjazne podatnikom, budzą pewne zaniepokojenie organizacji otrzymujących wpłaty z 1%.
ZOBACZ KONIECZNIE: Jak przekazujemy 1% w 2019 roku
Zmiany wprowadzone ustawą o zmianie ustawy o PIT i niektórych innych ustaw (art. 1 pkt 20-21) są dość rewolucyjne. Zgodnie z nowymi przepisami zeznania podatkowe będą wypełniane przez urząd skarbowy, na podstawie danych posiadanych przez administrację skarbową. Wypełnione zeznania będą udostępniane za pośrednictwem portalu podatkowego, a następnie podatnicy będą mogli je zmienić, zaakceptować, odrzucić albo nie akceptować ich, ani nie odrzucać. Jeżeli do 30 kwietnia podatnik nie zaakceptuje zeznania albo je odrzuci, sam będzie mógł złożyć je na starych zasadach. Jednak jeżeli rozlicza się przy pomocy formularzy PIT-37 lub PIT-38, a nie zaakceptuje zeznania albo odrzuci je i nie złoży własnego do 30 kwietnia, następować będzie automatyczna akceptacja zeznania wypełnionego przez urząd skarbowy.
Przytoczone przepisy nie określają natomiast jednoznacznie jak przebiegać będzie wybór organizacji pożytku publicznego, której podatnik przekaże 1% swojego podatku. Nowo dodany art. 45cd ust. 1 pkt 1-2 ustawy o PIT wskazuje jedynie, że urząd skarbowy wypełniać będzie zeznania z uwzględnieniem danych posiadanych przez administrację skarbową, w tym informacji uzyskanych od organu rentowego i danych o zaliczkach wpłaconych w trakcie roku. Nie jest więc o końca jasne, czy i na jakiej podstawie urząd skarbowy zamieści w zeznaniu informację o przekazaniu 1%.
Wątpliwości w tym zakresie rozwiewa jednak w pewnym stopniu uzasadnienie ustawy. Po pierwsze w uzasadnieniu wskazano, że administracja skarbowa będzie wypełniać zeznania “bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS OPP, której w ubiegłym roku przekazał 1% podatku należnego) i przede wszystkim danych znajdujących się w rejestrach własnych Szefa KAS (…) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (…), PESEL (…) czy OPP”.
Należy więc uznać, że informacje posiadane przez administrację skarbową oznaczają również informacje dotyczące 1%. Jeżeli zatem podatnik w zeznaniu za rok 2017 wskazał, że chce przekazać 1% podatku na rzecz danej organizacji pożytku publicznego, urząd skarbowy w zeznaniu za rok 2018 również wskaże tę organizację. Z przytoczonego fragmentu uzasadnienia wynika ponadto, że zeszłoroczne dane będą weryfikowane z aktualnymi danymi zawartymi w wykazie organizacji pożytku publicznego.
W uzasadnieniu sprecyzowano też, że przed zaakceptowaniem zeznania w portalu podatkowym, podatnik będzie mógł je zmodyfikować „np. w zakresie (…) wskazania nr KRS OPP, której chce przekazać 1% podatku należnego”. Po otrzymaniu wypełnionego zeznania, podatnik będzie mógł więc zmienić wskazaną tam organizację pożytku publicznego, a także – np. jeżeli w 2017 r. nie wskazał żadnej lub nie składał zeznania – wybrać dowolną organizację, której przekaże 1% podatku.
Dodatkowe informacje dotyczące przekazywania 1% w nowym roku zostały zamieszczone także na stronie internetowej Ministerstwa. Zgodnie z nimi z zeszłorocznych zeznań przepisywane będą nie tylko dane organizacji pożytku publicznego, ale również cel szczegółowy oraz zgoda na przekazanie organizacji informacji o 1%. W przypadku składania zeznania wspólnego przez małżonków, dane zostaną przepisane z zeznania tego z małżonków, który występuje jako podatnik. Wskazano również, że jeżeli wybrana rok wcześniej organizacja nie figuruje już w wykazie, w zeznaniu nie zostanie wpisana żadna organizacja. Jeżeli natomiast nieaktualny będzie zeszłoroczny cel szczegółowy, wpisana zostanie sama organizacja bez wskazywania celu.
Z uzasadnienia i informacji na stronie internetowej wynika zatem, że Ministerstwo Finansów w sposób jednoznaczny interpretuje nowe przepisy ustawy o PIT. Interpretacja ta jest ponadto korzystna dla organizacji pożytku publicznego i wydaje się, że nowe zasady nie będą mieć przełożenia na spadek wpływów z 1%. Krytycznie ocenić należy jednak to, że dla odczytania tych zasad konieczne jest sięganie do uzasadnienia ustawy i informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa. Można by bowiem oczekiwać, że przepisy regulujące tak uniwersalną kwestię jak wypełnianie i składanie PIT-ów zostaną sformułowane w sposób precyzyjny i nie budzący wątpliwości.
Adela Gąsiorowska – prawniczka, specjalizuje się w prawie organizacji pozarządowych. Koordynatorka Programu Rzeczniczego Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, w ramach którego monitoruje stanowienie i stosowanie prawa oraz prowadzi Repozytorium OFOP (monitoring naruszeń zasad współpracy organizacji społecznych z rządem).
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.