Nowy Monitoring Sytuacji Uchodźców z Ukrainy w Polsce opublikowany przez IRC – dowiedz się więcej, czym są nasze raporty i jak Twoja organizacja może z nich skorzystać
Czteroosobowy zespół Protection Monitoring podróżuje po Polsce, zbierając informacje o aktualnej sytuacji uchodźców z Ukrainy oraz współpracując z liderami organizacji pomocowych. Ostatni raport IRC zwraca uwagę na najpilniejsze potrzeby, takie jak zakwaterowanie i pomoc materialna, a także na szczególnie trudne położenie dwóch grup: kobiet z dziećmi z niepełnosprawnościami oraz dzieci i nastolatków. Dowiedz się więcej o zawartości kwartalnych raportów IRC oraz o tym, jak mogą pomóc w lepszym wsparciu uchodźców.
Protection Monitoring w International Rescue Committee (IRC), to systematyczny i regularny proces gromadzenia i analizowania informacji na temat sytuacji osób uchodźczych, oraz zagrożeń w zakresie ochrony i bezpieczeństwa w państwie przyjmującym. Bywa uznawany jako drzwi, przez które przechodzą wszystkie działania humanitarne. Jest narzędziem, które pozwala zrozumieć priorytety w zakresie ochrony z perspektywy osób uchodźczych.
IRC Protection Monitoring w Polsce koncentruje się na sytuacji uchodźców z Ukrainy. Monitoring dotyczy więc dostępu do terytorium państwa i praw, służby zdrowia, edukacji czy zakwaterowania. Ma na celu zrozumienie różnorodności potrzeb, wyzwań i naruszeń praw, z jakimi mierzą się poszczególne grupy osób. Uwzględnia to sytuację dzieci i monitoring przypadków przemocy ze względu na płeć.
W monitorowaniu sytuacji tych osób zwraca się szczególną uwagę na wiek, płeć, sprawność, oraz inne czynniki wpływające na podatność na zagrożenia wśród tej grupy. Regularność zbierania danych, poprzez codzienne wywiady ilościowe i jakościowe z populacją uchodźców pozwala na monitorowanie trendów i potencjalnych naruszeń praw uchodźców na przestrzeni czasu.
W IRC Polska sytuację monitorują Protection Monitoring Officers, którzy każdego dnia zbierają dane w terenie, w kilku miastach Polski (Warszawa, Gdynia i Katowice wraz z okolicami). Wywiady, ankiety, grupy fokusowe oraz obserwacje uczestniczące i nieuczestniczące prowadzone są z uchodźcami oraz z ekspertami i osobami organizującymi wsparcie.
Głównymi celami Protection Monitoring, nazywanego „sercem działań humanitarnych” są:
- Generowanie wiarygodnych, opartych na dowodach informacji w celu dostarczenia danych do podejmowania odpowiednich decyzji i działań, mających na celu poprawę środowiska uchodźców, w celu ochrony ich praw oraz zapobiegania dalszym naruszeniom.
- Analizę potencjalnych ryzyk w zakresie ochrony i naruszeń praw uchodźców, która służyć może tworzeniu strategii rzeczniczych i podejmowaniu programowych działań, w celu łagodzenia i przeciwdziałania tym zagrożeniom.
- identyfikacja obszarów priorytetowych wymagających interwencji, na poziomie lokalnym i krajowym, wspierając proces zaangażowania podmiotów odpowiedzialnych za sytuację uchodźców w Polsce.
Protection Monitoring Officers są odpowiedzialni nie tylko za zbieranie danych, ale także przekierowywanie spraw do innych lokalnych organizacji, usług IRC oraz innych działań wspierających osoby uchodźcze. Dodatkową funkcją jest przekazywanie najważniejszych i aktualnych informacji w zakresie praw uchodźców i dostępności usług.
Celem monitoringu jest więc też zapewnienie osobom i społecznościom znajdującym się w trudnej sytuacji bezpiecznej drogi do zgłaszania naruszeń ich praw.
Jednym z istotnych rezultatów monitoringu są kwartalne raporty publikowane przez IRC, dotyczące sytuacji uchodźców w Polsce.
Ostatnie raporty:
Protection Monitoring Report IRC Poland Q2 (April – June 2024) [EN/PL] – Poland | ReliefWeb
IRC Poland Child Protection Monitoring Report – Sep-Dec 2023 | International Rescue Committee (IRC)
IRC Poland Protection Monitoring Report: Jan-March 2024 | International Rescue Committee (IRC)
Na przestrzeni ostatnich dwóch lat wielokrotnie pojawiały się zagrożenia związane ze stabilnością mieszkaniową i ryzykiem bezdomności, a także te związane z warunkami ekonomicznymi najbardziej wrażliwych grup uchodźczych. Sygnalizowano problemy wyzysku i rosnące ryzyko ubóstwa. Część z zidentyfikowanych zagrożeń nasiliło się z czasem. Wśród najpilniejszych potrzeb uchodźców niezmiennie pojawią się te związane ze dostępem do służby zdrowia, do mieszkalnictwa i rynku pracy. W ostatnim raporcie zasygnalizowano obawy uchodźców w zakresie dostępu do podstawowych potrzeb, w tym jedzenia i dachu nad głową. Raporty uwzględniają też analizę aktualnie dostępnych rozwiązań w Polsce oraz czynników, które decydują o rozwijaniu się zagrożeń lub ich zwalczaniu.
Dodatkową częścią PM jest monitorowanie sytuacji dzieci uchodźczych.. Wywiady prowadzone są bezpośrednio z dziećmi od 12. do 17. roku życia, za zgodą ich rodziców. Raporty o sytuacji dzieci pozwalają uchwycić potrzeby i wyzwania bezpośrednio z perspektywy młodych osób uchodźczych.
Informacje pochodzące z monitorowania ochrony mogą być wykorzystywane do rzecznictwa i dialogu z władzami krajowymi i lokalnymi, z podmiotami niepaństwowymi oraz z sektorem pomocy humanitarnej i innymi zainteresowanymi stronami.
IRC Polska zachęca do udziału w kwartalnych prezentacjach raportów. Kolejna z nich odbędzie się (w języku angielskim) w poniedziałek 7 października o 11:00. Dotyczy drugiego kwartału 2024 roku.
Istnieje też możliwość przeprowadzeni prezentacji w siedzibach poszczególnych aktorów (w języku polskim i angielskim). W tym celu prosimy o kontakt:
Natalia Szulc – Protection Analysis Manager, IRC, natalia.szulc@rescue.org.
Weronika Rzeżutka-Wróblewska – Advocacy and Communications Manager, IRC, weronika.rzezutka@rescue.org.
Źródło: Fundacja "International Rescue Committee Polska"