Nowy budżet UE: więcej funduszy, ale trudniejszych do zdobycia
Marek Pielach z Obserwatora Finansowego (Obserwatorfinansowy.pl) pisze w artykule "Nowy budżet UE: więcej funduszy, ale trudniejszych do zdobycia", że w budżecie UE na lata 2014-2020 czeka na nas 5 mld euro więcej niż w obecnym, ale pieniądze trudniej będzie wykorzystać. Najwięcej zyskają samorządy, jeśli tylko opanują nowe słowa kluczowe.
(…)
Najwięcej zyskają regiony, bo będą miały do wydania aż 28,2 mld euro w stosunku do 17,3 mld euro w tej perspektywie. Diabeł tkwi w szczegółach, w tym wypadku są to warunki na jakich środki będą mogły być pozyskane.
Dotychczas obowiązywało zalecenie, aby pieniądze przeznaczać na cele związane z realizacją Strategii Lizbońskiej, która była na tyle pojemna, że mieściły się tam wszystkie działania samorządów. Nowa perspektywa finansowa ma być zgodna ze strategią Europa 2020, która jest już bardziej doprecyzowana. Unia Europejska stawia w niej na innowacyjność oraz niskoemisyjną gospodarkę i po raz pierwszy znajdzie to odzwierciedlenie w pakiecie prawnym do wieloletnich ram finansowych. Ten dokument powinien być znany pod koniec roku.
W praktyce oznacza to, że szczególnie środki z programów regionalnych, które dotychczas szły na drogi, chodniki, oczyszczalnie ścieków i aquaparki trzeba będzie rozdysponować inaczej. Minimum połowa pieniędzy musi iść na specjalizacje regionalne. Będzie można wybrać maksymalnie pięć zadań, a nie realizować po trochu wszystkie 11 obszarów działania samorządu.
Nowe słowa kluczowe, które muszą szybko opanować samorządowcy to: innowacyjność, niskoemisyjna gospodarka, technologie teleinformatyczne.
(…)
Czytaj artykuł: Nowy budżet UE: więcej funduszy, ale trudniejszych do zdobycia, Marek Pielach, Obserwatorfinansowy.pl, 28.06.2013
Źródło: Serwis Obserwatorfinansowy.pl