Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Dorota Piechowicz-Witoń, jedna z nowych członkiń Rady Działalności Pożytku Publicznego, zgłoszona przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, chce w Radzie przeciwdziałać podziałom w sektorze i zacieśnić współpracę z powiatowymi i gminnymi radami pożytku.
Magda Dobranowska-Wittels: – Czym szczególnie chciałaby się Pani zająć podczas prac w Radzie Działalności Pożytku Publicznego?
Dorota Piechowicz-Witoń: – Moja wizja udziału i pracy w Radzie Działalności Pożytku Publicznego przede wszystkim bierze pod uwagę głos różnych organizacji. Różnych, zarówno jeśli chodzi o branże, sfery pożytku publicznego, ale też jeśli chodzi o zasoby, potencjał i możliwości. To, co dostrzegam w ostatnim czasie, to rosnące zróżnicowanie między organizacjami silnymi, ustabilizowanymi finansowo, a tymi z mniejszych miejscowości, czasami działających w trudniejszych warunkach. Ta przepaść jest ryzykowna dla rozwoju sektora pozarządowego. Trzeba znaleźć sposób, aby doprowadzić do dialogu tych dwóch grup, bo myślę, że rozwarstwienie jest bardzo niebezpieczne. Opinie Rady powinny w sposób szczególny zabezpieczać rozwój różnych grup organizacji pozarządowych. Prawo winno sprzyjać im w jednakowy sposób.
Myśli Pani, że do tej pory Rada nie podołała temu wyzwaniu?
D.P-W. – Wiele w tym zakresie robiła. Sądzę jednak, że warto na przykład przeanalizować, ile powstało rad na poziomie poszczególnych samorządów. Jest to obecnie bardzo dynamiczny proces. I spróbować zacieśnić współpracę właśnie z radami na poziomie gmin, powiatów, województw. Myślę, że stosunkowo dobrze wygląda współpraca z radami wojewódzkimi. Pewnie też dzieje się to w naturalny sposób, ponieważ są one w pewnym sensie regionalnym odpowiednikiem RDPP i źródłem informacji o tym, co dzieje się w danym województwie. Natomiast myślę, że warto też skupić się na tych mniejszych radach. Docenić je, może wesprzeć edukacyjnie, bo tego potrzebują i zacieśnić dialog między różnymi grupami organizacji pozarządowych.
Dorota Piechowicz-Witoń – zgłoszona przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (członek Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych Splot), którego jest prezeską. W latach 2008 – 2010 członkini Zespołu ds. organizacji pozarządowych przy Prezydencie Miasta Opola, certyfikowana animatorka Ekonomii Społecznej i trenerka pracy osób niepełnosprawnych. Absolwentka Szkoły Trenerów Modelu Współpracy Organizacji Pozarządowych i Administracji Publicznej. Trenerka m.in. z zakresu podstaw prawnych funkcjonowania organizacji pozarządowych, tworzenia podmiotów ekonomii społecznej, współpracy jednostek samorządu terytorialnego z sektorem non profit, podstaw prawnych działalności wolontariackiej, aktywizacji osób wykluczonych społecznie i zawodowo, komunikacji i zarządzania zespołem. Autorka ponad 20 artykułów w obszarze szeroko pojętej polityki społecznej i pracy socjalnej. W OCWIP odpowiada m.in. za: doradztwo z zakresu funkcjonowania NGO, współpracę z JST. Członkini Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Członkini Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Opolskiego II kadencji (lata 2014-2015), gdzie pełni funkcję sekretarza Rady.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Dostrzegam rosnące zróżnicowanie między organizacjami silnymi, ustabilizowanymi finansowo, a tymi z mniejszych miejscowości…
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.