Wsparcie i profesjonalizacja organizacji pozarządowych na obszarach wiejskich, młodzież oraz promowanie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw – to zagadnienia, którymi chce się zajmować Dariusz Suszyński, kolejny prezentowany przez nas nowy członek Rady Działalności Pożytku Publicznego, zgłoszony przez Związek Młodzieży Wiejskiej.
Magda Dobranowska-Wittels: – Czym szczególnie chciałby się Pan zająć podczas prac w Radzie Działalności Pożytku Publicznego?
Chciałbym zwrócić uwagę na społeczeństwo obywatelskie poza wielkim miastem. Lokalne organizacje podtrzymują tradycję, promują aktywność fizyczną czy aktywizują społeczność małych wsi i miasteczek. Borykają się jednak z wieloma problemami. Moją ideą jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego w zrównoważony sposób.
Reprezentuję organizację młodzieżową i chciałbym zwrócić większą uwagę właśnie na potrzeby młodzieży, jej aspiracje i rolę w kształtowaniu polskiego społeczeństwa. Wiele się mówi o młodzieży, lecz gdy przychodzi do działania, to okazuje się, że nawet przy żadnym ministerstwie nie ma departamentu poświęconego młodzieży. Młodzieży nie należy traktować podmiotowo przez wzgląd na edukację, a następnie rynek pracy. To młodzi ludzie muszą poznać swój potencjał, swoją świadomość, by w pełni tworzyć społeczeństwo.
Chcę wspierać działania ukierunkowane na rozwój polityki poświęconej młodzieży. Priorytetem jest przygotowanie i wdrożenie ram zawodu pracownika młodzieżowego czy położenie większego nacisku na aktywność społeczną młodych ludzi poprzez promowanie ich udziału w akcjach charytatywnych czy działalności w organizacjach pozarządowych, np. poprzez dodatkowe punkty przy wystawianiu ocen za zachowanie czy przy przyjmowaniu do szkół.
Trzecim obszarem, ale nie najmniej ważnym, jest promocja i wdrażanie na szerszą skalę społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. Trójsektorowy system, który panuje w naszym kraju, coraz większą odpowiedzialność za budowanie społeczeństwa przenosi z instytucji publicznych na organizacje pozarządowe. Do tego jest zachęcany również sektor biznesu, który w tej dziedzinie nie jest jeszcze tak rozwinięty, jak w wielu krajach na świecie.
Partnerstwo między organizacjami a firmami może być oparte na różnych płaszczyznach: oprócz wsparcia finansowego, organizacje mogą korzystać z zasobów sprzętowych czy merytorycznych firm, w zamian budując ich markę jako zaufanych społecznie. Przy różnym dostępie do możliwości pozyskiwania środków przez organizacje współpraca z sektorem przedsiębiorczym może być szansą na realizację celów, których często nie określają żadne konkursy, a są pilnej potrzeby.
Praca w RDPP jest dla mnie wielkim wyzwaniem w poszerzaniu wiedzy na temat tworzenia prawa. Jest to doskonałe miejsce do prowadzenia dialogu obywatelskiego z instytucjami publicznymi w imieniu organizacji pozarządowych, których jesteśmy reprezentantami. Liczę, że mój udział w pracach Rady, jak i zespołów tematycznych pozwoli mi jeszcze lepiej wsłuchiwać się w problemy organizacji i lokalnych społeczności, i przeciwdziałać marginalizowaniu wielu środowisk.
Pełnił funkcję dyrektora Stowarzyszenia Europejskiego Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej „Dom Europy”. Pomysłodawca kilku organizacji pozarządowych zajmujących się młodzieżą. Założyciel grupy rekonstrukcji historycznej „BCH”.
Obecnie przewodniczący grupy tematycznej ds. młodzieży na obszarach wiejskich w ramach grupy roboczej ds. KSOW. Jest również członkiem komitetu monitorującego PROW 2014-2020. Zainteresowania sport, historia, fundraising, rozwój osobisty.