13 listopada na dorocznej uroczystości w Zamku Królewskim w Warszawie rozdano nominacje nowym stypendystom programu pomocy wybitnie zdolnym KFnrD. Otrzymało je w tym roku 112 osób, a w całym programie jest 548 uczestników.
– Jesteśmy jedyną w Europie organizacją społeczną wspierającą na taką skalę i tak kompleksowo najzdolniejszych uczniów szkół wszystkich poziomów – mówi Maria Mach, Dyrektor Biura KFnrD.
Łącznie w tym roku szkolnym do programu przyjęto 548 uczniów. Wśród nich jest 354 młodych naukowców, 138 muzyków, 33 plastyków i 23 tancerzy baletowych. 40 procent pochodzi ze wsi i małych miejscowości, 60 procent – spoza miast wojewódzkich.112 osobom przyznano prestiżowy status stypendysty Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, 54 osoby uzyskały to wyróżnienie po raz pierwszy.
To dla tych ostatnich stowarzyszenie zorganizowało trzydniowe spotkanie w Warszawie. Uroczystość rozdania nominacji odbyła się w niedzielę tradycyjnie w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.
– Dostajecie dziś szansę na rozwój. Ale to nie działa tak jak szkoła. Fundusz nie polega na tym, że tu się odbywają specjalne lekcje. Fundusz stwarza wam możliwość kontaktu z ludźmi nauki.– wyjaśniał w przemówieniu do nowych stypendystów prof. Zbigniew Marciniak, wiceminister w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wieloletni współpracownik i członek władz Funduszu. – Od waszej aktywności zależy, ile zyskacie – podkreślił.
Poza uroczystością nowi stypendyści wzięli udział w zajęciach na czołowych uczelniach warszawskich i spotkali się z dawnymi stypendystami. Odwiedzili też Centrum Nauki Kopernik i Planetarium „Niebo Kopernika”, zwiedzali Muzeum Fryderyka Chopina, byli w operze.
Razem z uczniami przyjechali do Warszawy ich nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców, dla których zorganizowano zajęcia z pedagogami i psychologami specjalizującymi się w pracy z wybitnie zdolnymi.
To coroczne funduszowe święto rozpoczyna kolejny - 29. już - rok wytężonej pracy. Cała seria zajęć rusza również w tym miesiącu.
– Zorganizujemy dla nich w tym roku szkolnym 4 wielodyscyplinarne obozy naukowe, 15 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9 seminariów humanistycznych, spotkania, konsultacje, zajęcia plastyczne, warsztaty muzyczne, ponad 20 koncertów i kilka wystaw – zapowiada Maria Mach.
Pomoc stowarzyszenia nie polega na wsparciu finansowym. Stypendia celowe (na konkretne przedsięwzięcia związane z rozwojem talentów) są marginesem naszej działalności. Stypendysta Funduszu może liczyć przede wszystkim na bogatą ofertę zajęć w najlepszych placówkach naukowych w kraju, naukowe wyjazdy zagraniczne i kontakt w najwybitniejszymi badaczami i twórcami, którzy chętnie poświęcą mu czas i uwagę.
Ponieważ tę samą pomoc otrzymują pozostali uczestnicy programu, status stypendysty ma przede wszystkim wymiar prestiżowy. To forma uznania dla szczególnych osiągnięć, które zwróciły uwagę ekspertów w czasie kwalifikacji do programu.
Wyrosło już całe pokolenie dawnych stypendystów Funduszu. Program objął ponad 5000 uczniów, przyznano kilkanaście tysięcy rocznych nominacji. Wśród absolwentów programu są wybitni muzycy, plastycy i tancerze, ludzie teatru, pisarze, znakomici informatycy, lekarze i rzesze młodych naukowców: najmłodsi profesorowie, nagradzani doktoranci najlepszych zagranicznych uczelni i czołowych uniwersytetów w kraju. Wielu wraca do Funduszu i prowadzi teraz zajęcia dla młodszych kolegów.
- Jak powiedział jeden z twórców Funduszu, prof. Grzegorz Białkowski, dzielenie się wiedzą ma szczególny charakter, bo wiedzy wówczas przybywa. I to właśnie sprawia, że jeśli mądrze pomagamy najlepszym, to mamy pewność, że i oni kiedyś zaczną pomagać innym – podkreśla Maria Mach.
Źródło: Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci