Zakończyły się prace natury formalnej nad zmianą nazwy i celów działań Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Wilczęta. Obecnie, już jako Stowarzyszenie „Pasarga”, organizacja rozszerza swoje wsparcie o grupy nieformalne i organizacje pozarządowe.
Organizacja powstała prawie 6 lat temu. W ciągu tego okresu stowarzyszenie skupiało się głównie na integracji i aktywizowaniu mieszkańców Gminy Wilczęta. Powstało wiele dofinansowanych projektów, które zwiększały wiedzę, umiejętności osób zaangażowanych środowisku lokalnym. Edukacji towarzyszyły wizyty studyjne m.in. na południe Polski. Aby zachęcić kobiety do wyjścia z domu w świetlicach lub w Elblągu odbywały się warsztaty artystyczne. Uczyły się one m.in. technik decoupage, aranżacji zieleni, bukieciarstwa, sztuki feng szui, garncarstwa i wielu innych. Dzięki systematycznemu wsparciu duże grono podopiecznych stowarzyszenia samodzielnie już organizuje mieszkańców w swoich wsiach. Wielkim zaangażowaniem wykazują się panie z Bardyn, Gładysz, Wilcząt, Starego Siedliska. Założenie stowarzyszenia się urzeczywistniło – panie nie tylko rozwinęły swoje zdolności manualnie, ale poczuły też radość ze wspólnie spędzonego czasu.
Działacze stowarzyszenia współpracują również z innymi, większymi organizacjami, przynależą m.in. do Sieci Wspierania Rozwoju Lokalnego HEROLD, Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa. Jesienią jedna z tutejszych kobiet wyjechała do Holandii na wizytę studyjną, aby podpatrzyć jak rozwija się tam wolontariat 50+. W miarę możliwości stowarzyszenie pośredniczy w udziale zainteresowanych osób w szkoleniach, wymianie doświadczeń, podpatrywaniu osiągnięć w innych regionach.
W działaniach PASARGI nie zmieni się również dalsze wspieranie dzieci i młodzieży. Do tej pory stowarzyszenie pomagało w rozwijaniu ich pasji, co udawało się m.in. dzięki współpracy z lokalnymi placówkami szkolnymi.
W 2008 roku przed organizacją stanęło wyzwanie od Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Rozpoczął się nowy rozdział w postaci prowadzonego Braniewskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Jak po trzech latach ocenia załoga stowarzyszenia, Praca w COP-ie to wielka satysfakcja z rezultatów, jakie osiągają teraz organizacje, które otrzymały od nich pomoc. Co więcej, powstają nowe, bogatsze w wiedzę i wsparcie. W zamian za wiedzę i pomoc pracownicy Centrum otrzymali ciepło, życzliwość. Jak podkreślają, widzą w organizacjach dużo wytrwałości w dążeniu do zmian mimo trudności jakie się pojawiały – i to cieszy.
Prowadzenie COP-u, zaangażowanie w Partnerstwie Na Rzecz Rozwoju Społecznego Powiatu Braniewskiego to wyjście z działaniami poza teren gminy. Nie oznacza to jednak, że stowarzyszenie nie będzie działać lokalnie. Dlatego już dziś zachęca osoby, które widzą swoje miejsce w organizacji, do wstąpienia w szeregi stowarzyszenia. Nowy rozdział w życiu tej organizacji, to także większe możliwości współpracy z innymi organizacjami, które chciałyby skorzystać z doświadczenia i wspólnie realizować projekty. Na taką otwartość mogą liczyć w Pasardze.
Kontakt do organizacji: 696 082 295, Beata Jarosz – prezes