Wraz z końcem roku szkolnego nadszedł czas zamykania rozpoczętych we wrześniu spraw i podsumowania przeprowadzonych dotychczas działań. Również i trzecia edycja programu edukacyjnego "Klimat dla Ziemi, ciepło dla Warszawy" dobiegła końca, a uczestniczący w niej nauczyciele spotkali się 24 czerwca na sympatycznej uroczystości podsumowującej w Szkole Podstawowej nr 81 na warszawskim Ursynowie.
Wybór placówki nie był przypadkowy, gdyż przy tej właśnie szkole Fundacja Nasza Ziemia założyła specjalny ogród, zaprojektowany w taki sposób, aby stał się ostoją dla zwierząt żyjących w mieście. Uroczystość miała odbyć się na terenie ogrodu, jednak padający przez niemal cały dzień deszcz pokrzyżował te plany.
Celem uroczystości było podsumowanie trzeciej edycji programu klimatycznego oraz nagrodzenie laureatów i uczestników konkursu "Nauczyciel z klimatem", będącego jednym z ważnych elementów programu. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili goście honorowi, reprezentanci Partnerów i Patronów Honorowych programu: Pani Dorota Kraskowska, przedstawicielka Vattenfall Heat Poland, Pani Zofia Szmytkowska, Starszy Wizytator, przedstawicielka Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Pan Gunnar Haglund, przedstawiciel Ambasady Szwecji. Na podsumowaniu trzeciej edycji nie mogło zabraknąć Prezes Fundacji Nasza Ziemia, Pani Miry Stanisławskiej-Meysztowicz.
Dwudziestka najbardziej aktywnych nauczycieli, laureatów konkursu, otrzymała indywidualny grant o wysokości 500 zł, dyplom "Nauczyciela z klimatem" oraz referencje. Pedagodzy, którzy uczestniczyli w konkursie otrzymali dyplom i referencje, a wszyscy obecni na gali - upominki od firmy Vattenfall Heat Poland i Urzędu m. st. Warszawy.
Po wręczeniu nagród i wyróżnień goście mieli okazję wysłuchać krótkiego wykładu Justyny Niewolewskiej z Fundacji Nasza Ziemia na temat nowozałożonego przyszkolnego ogrodu, pt. "Praktyczne aspekty zrównoważonego rozwoju: ogród - ostoja zwierząt".
Spotkanie zakończył smaczny, słodki poczęstunek, który pozwolił na wymianę doświadczeń, opinii i pomysłów na dalszy rozwój współpracy.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom o raz gościom honorowym za przybycie na naszą galę. Nowym 'nauczycielom z klimatem' życzymy udanego letniego wypoczynku oraz mnóstwa energii do pracy na rzecz środowiska i klimatu w przyszłym roku szkolnym!
W konkursie „Nauczyciel z klimatem” już po raz trzeci zostali wyróżnieni najbardziej aktywni nauczyciele oraz wychowawcy przedszkolni z Warszawy i Pruszkowa za swoją działalność na rzecz ochrony środowiska, a szczególnie edukacji w zakresie oszczędności energii i przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Dotychczas w ramach konkursu zostało nagrodzonych 45 nauczycieli na łączną kwotę 22 500 zł.
"Klimat dla Ziemi, Ciepło dla Warszawy", realizowany wspólnie przez Fundację Nasza Ziemia, firmę Vattenfall Heat Poland i Miasto Stołeczne Warszawa, to kompleksowy program edukacji ekologicznej mieszkańców Warszawy i Pruszkowa pokazujący, jak można skutecznie oszczędzać energię cieplną i elektryczną, jednocześnie przeciwdziałając zmianom klimatycznym.
Poniżej prezentujemy listę laureatów konkursu:
Pani Agnieszka Banaszek z Przedszkola Baby City w Warszawie,
Pani Marzena Borkowska z Gimnazjum nr 118 w Warszawie,
Pani Beata Domińczak ze Szkoły Podstawowej nr 68 w Warszawie,
Pani Iwona Jachimowicz-Karoń z Gimnazjum nr 4 w Warszawie,
Pani Anna Janecka z Gimnazjum nr 118 w Warszawie,
Pani Katarzyna Kochańska-Patej z Przedszkola nr 154 w Warszawie
Pani Agnieszka Krakowiak ze Szkoły Podstawowej nr 163 w Warszawie,
Pani Izabela Łysiak z Gimnazjum nr 4 w Warszawie,
Pani Elżbieta Maj ze Szkoły Podstawowej nr 275 w Warszawie,
Pani Agnieszka Nowak z Gimnazjum nr 72 w Warszawie,
Pani Beata Racka z Przedszkola 124 w w Warszawie,
Pani Małgorzata Rykowska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Warszawie,
Pani Ewa Senderowicz ze Szkoły Podstawowej nr 85 w Warszawie,
Pani Katarzyna Smułkowska z Przedszkola nr 411 "Akademia Króla Stasia" w Warszawie,
Pani Hanna Sosnowska z Gimnazjum nr 4 w Warszawie,
Pani Maria Szczerbakowicz ze Szkoły Podstawowej nr 163 w Warszawie,
Pani Katarzyna Szwed ze Szkoły Podstawowej nr 85 w Warszawie,
Pani Lucyna Szymańska z ZSArch-Bud i Licel w Warszawie
Pani Monika Szymańska z Przedszkola Niepublicznego "Jarzębinka" w Warszawie,
Pani Elżbieta Trzcińska z Gimnazjum nr 4 w Warszawie.
Źródło: Fundacja Nasza Ziemia