Dwie nowelizacje mają zwiększyć swobodę działania Prezesa Rady Ministrów oraz budżet Narodowego Instytutu Wolności. Nie trafią do konsultacji publicznych, ale będą opiniowane przez Radę Działalności Pożytku Publicznego.
RDPP otrzymała ustawę o zmianie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności oraz ustawę o zmianie ustawy o działalności pożytku z prośbą o „pilne” zaopiniowanie. Co zawierają przesłane Radzie nowelizacje?
Projektodawcy proponują zmianę, która pozwoli dodatkowo w przypadku zastosowania trybu z artykułu 11b, przeznaczyć znaczną część takiej dotacji na cele inwestycyjne.
W myśl nowelizacji ustęp 2 artykułu ma brzmieć:
„W przypadku, gdy zadanie publiczne, o którym mowa w ust. 1, ma charakter inwestycyjny, łączna kwota środków przyznanych w kolejnych latach na dofinansowanie inwestycji, ze środków niepochodzących z budżetu Unii Europejskiej, nie może być wyższa niż 80% planowanej wartości kosztorysowej inwestycji”
Z uzasadnienia wynika, że zaplanowano między innymi ponad dwu i półkrotny wzrost dotacji podmiotowej dla NIW w 2018 roku, a także wydatek ponad 20 milionów złotych na remont stałej siedziby Narodowego Instytutu Wolności.
W przypadku obu projektów w Ocenach Skutków Regulacji zapisano, że nie będą one konsultowane publicznie „z uwagi na charakter proponowanych zmian” (projekt zwiększający budżet NIW) i „ze względu na pilny charakter projektu i brak negatywnego wpływu na obywateli” (projekt dot. art. 11b w ustawie o pożytku).
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Pobierz
-
Ustawa_o_zmianie_ustawy_o_NIW_2018.pdf
pdf ・1.88 MB
-
Ustawa_o_zmianie_ustawy_o_pozytku_2018.pdf
pdf ・1.26 MB