Nowelizacja ustawy o pożytku opublikowana. Kiedy wchodzą w życie przepisy?
Ustawa o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach została opublikowana 9 września 2015 r. Jako pierwsze zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące "dużej" Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Od 24 września
Art. 1 pkt 32 oraz art. 4 ust. 1 nowelizacji wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia czyli 24 września.
Zmiana 32 (zmiana w art. 36 ustawy o działalności pożytku) daje możliwość powołania Rady Działalności Pożytku Publicznego w poszerzonym składzie. Od 24 września może ona mieć więcej niż 20 członków. Co najmniej połowę członków muszą stanowić przedstawiciele organizacji. Oznacza to, że może być ich więcej niż połowa i mogą zdominować Radę. Już przed nowelizację organizacje miały zapewnioną połowę miejsc, ale nie mogły obsadzić ich więcej. Przez lata w pracę RDPP angażowały się głównie organizacje (ich przedstawiciele), więc realnie i tak dominowały. Ustawodawca postanowił tylko ugruntować ten stan i umożliwić dalszy rozwój zgodnie z tym kierunkiem. Jednocześnie w nowym kształcie art. 36 nie określa się proporcji miedzy innymi niż pozarządowi członkami Rady Pożytku czyli przedstawicielami rządu i przedstawicielami samorządu terytorialnego. Wcześniej te proporcje rozkładały się po równo. Możliwości kształtowania składu RDPP są więc po nowelizacji znacznie bardziej elastyczne.
Art. 4 nowelizacji, to przepis przejściowy mówiący o zasadach stosowania dotychczasowych przepisów dotyczących rad.
Od 9 listopada
Wszystkie pozostałe przepisy ustawy zaczną obowiązywać 60 dni od dnia ogłoszenia. Najważniejsze zmiany jakie wprowadza nowelizacja to:
- odrębne uregulowanie zasad udostępniania informacji publicznej przez organizacje pozarządowe;
- rozbudowanie przepisów dotyczących zlecania zadań publicznych przez samorządy w formie regrantingu;
- doprecyzowanie regulacji umożliwiających podzlecania realizacji zadań (kiedy część zadania realizuje inny podmiot, a nie bezpośrednio organizacja, która otrzymała dofinansowanie);
- doprecyzowanie przepisów dotyczących działalności odpłatnej pożytku publicznego;
- wprowadzenie sankcji za pośrednictwo w zbieraniu i przekazywaniu 1% podatku dla organizacji pożytku, które w danym roku nie znalazły się na liście uprawnionych do otrzymywania 1%;
- wprowadzenie zasad informowania o środkach z 1 proc. wykorzystywanych przez OPP w kampaniach jednoprocentowych;
- nowe obowiązki dla administracji w zakresie powoływania i współpracy z radami pożytku publicznego oraz uchwalania programów współpracy.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)