Nowelizacja ustawy o PFRON skonfliktuje pracodawców i organizacje?
Czy zmiany w ustawie o rehabilitacji skonfliktuje o pieniądze pracodawców z organizacjami pozarządowymi? – Andrzeja Malinowskiego Prezydenta Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej pyta „Dziennik Gazeta Prawna” z 5 października 2010 r.
W sejmie, w środowisku pracodawców, instytucji oraz organizacji pozarządowych toczy się burzliwa dyskusja związana z konieczną reformą ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych.
Dziennikarze spytali czy zdaniem Malinowskiego projekt prowadzi do konfliktu o pieniądze między pracodawcami i organizacjami pozarządowymi?
Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej uważa, że hasło: odbierzemy pracodawcom i dajmy organizacjom pozarządowym oraz samorządom jest bardzo chwytliwe. „Taki argument tworzy ułudę uzyskania poparcia społecznego dla projektu zmian, które ukarzą złych pracodawców, a pieniądze przekażą dobrym organizacjom i samorządom”.
Malinowski wyraża opinię, że „ustawiając pracodawców i organizacje w przeciwnych narożnikach ringu, posłowie projektodawcy zapominają jednak, że środki przeznaczane przez PFRON na dotacje dla pracodawców nie pochodzą z budżetu państwa”.
„Nie chcą pamiętać, że finansowanie (…) – dodaje Malinowski – „jest zadaniem państwa, a pracodawcy już raz za to zapłacili – płacąc podatki”.
Propozycja rządu, ograniczenia pomocy PFRON dla pracodawców, była by akceptowalna wg Andrzeja Malinowskiego, gdyby jednocześnie zmniejszono wysokość wpłat do funduszu.
Bartłomiej Piotrowski, Zatrudnienie osób niepełnosprawnych, Biuletyn FISE Aleksandra Muzińska, Wstawać rano jak zdrowi ludzie