Nowelizacja stowarzyszeń. Ze stowarzyszenia zwykłego w rejestrowe
Stowarzyszenie zwykłe to niewielka grupa ludzi, ale po wejściu w życie nowelizacji Prawa o stowarzyszeniach, mogąca już całkiem sporo. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia, a jeśli jednocześnie członków przybywa, można pomyśleć, żeby jeszcze bardziej rozwinąć działania i zarejestrować stowarzyszenie w KRS. 1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie regulacja opisująca ten proces.
Stowarzyszenie zwykłe, korzystające z powyższych uprawnień, stanie się podmiotem, który może okrzepnąć i "dorobić się": zgromadzić zespół - grupę kompetentnych osób, zebrać doświadczenie realizując projekty, zyskać zaufanie w lokalnym środowisku. Z czasem, dla takiej organizacji, formuła stowarzyszenia zwykłego może stać się ograniczająca. Pojawia się więc możliwość przekształcenia w bardziej rozwiniętą formę stowarzyszenia – stowarzyszenie rejestrowe.
Przewagi stowarzyszeń rejestrowych
W tej chwili stowarzyszenia rejestrowe (stowarzyszenia zarejestrowane w Krajowym, Rejestrze Sądowym) dominują pod względem ilości nad stowarzyszeniami zwykłymi. Są najpopularniejszym sposobem formalizowania aktywności społecznej, mimo, że do ich założenia potrzeba aż 15 osób. Nowelizacja ustawy Prawo o stowarzyszeniach może zmniejszyć dominację stowarzyszeń rejestrowych, ale z pewnością będzie to długi proces. Zarówno dziś, jak i po znowelizowaniu przepisów, stowarzyszenia rejestrowe mogą więcej – są "poważniejszą" formą stowarzyszenia.
Co zyska stowarzyszenie zwykłe przekształcając się w rejestrowe? Będzie mogło:
- prowadzić odpłatną działalność pożytku (czyli w uproszczeniu, pobierać odpłatność za swoje działania czy usługi, ale bez wypracowywania zysku),
- prowadzić działalność gospodarczą,
- tworzyć terenowe jednostki organizacyjne.
Stowarzyszenie rejestrowe musi posiadać zarząd i organ kontroli wewnętrznej. Zarządzanie taką organizacją jest bardziej "profesjonalne". Wynika to z założenia, że ma ona więcej członków i wyłonienie osób, które na co dzień będą podejmować decyzje staje się koniecznością. Oznacza to również inny rozkład odpowiedzialności niż w stowarzyszeniu zwykłym. To zarząd odpowiada. Przekształcenie stowarzyszenia zwykłego w rejestrowe, może być więc również sposobem na przejęcie odpowiedzialności za stowarzyszenie, przez wyłonioną grupę osób, w sytuacji rozrastania się stowarzyszenia i poszerzania jego oferty.
Po nowelizacji Prawa o Stowarzyszeniach liczba osób potrzebnych do zarejestrowania stowarzyszenia będzie wynosiła 7. Nasze przepisy upodobnią się w tym zakresie do przepisów innych krajów europejskich.
Przekształcenie – co musimy zrobić
- nazwę i siedzibę stowarzyszenia,
- powołanie władz stowarzyszenia,
- przyjęcie statutu stowarzyszenia (w formie załącznika do uchwały),
- sprawozdanie finansowe stowarzyszenia zwykłego sporządzone na określony dzień w miesiącu poprzedzającym podjęcie uchwały o przekształceniu (jak wyżej - w formie załącznika).
Oczywiście, opisane tu przekształcenie należy wcześniej przygotować. Ustawa precyzuje tryb przygotowań. Wymaga, żeby członkowie stowarzyszenia zostali zawiadomieni o zamiarze przekształcenia nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem podjęcia uchwały. Zawiadomienie musi zawierać dwa elementy:
- projekt statutu stowarzyszenia (tzn. dokumentu, który będzie podstawą działania powstałego w wyniku przekształcenia stowarzyszenia rejestrowego),
- informacje o aktywach i pasywach stowarzyszenia zwykłego.
Składamy wniosek
Procedura przekształcenia stowarzyszenia zwykłego w rejestrowe, podobnie jak w przypadku standardowej rejestracji stowarzyszenia, wymaga złożenia wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego. Wniosek o wpis stowarzyszenia do KRS składają i podpisują wszyscy członkowie zarządu. Do wniosku trzeba dołączyć:
- uchwałę o przekształceniu (zawierającą opisane powyżej elementy, a więc przede wszystkim statut organizacji),
- zaświadczenie o wpisie stowarzyszenia zwykłego do ewidencji (starosty), wydane nie wcześniej niż na 3 miesiące przed dniem podjęcia uchwały o przekształceniu.
Sąd informuje starostę o tym, że stowarzyszenie zostało zarejestrowane w KRS. Na podstawie tej informacji starosta wykreśli stowarzyszenie z ewidencji.
Chwile w sądzie rejestrowym
Przekształcenie stowarzyszenia zwykłego następuje z chwilą wpisu stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego.
Stowarzyszenie zwykłe zostaje rozwiązane bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego z chwilą wpisu stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego.
Z chwilą wpisu stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego wstępuje ono we wszystkie prawa i obowiązki stowarzyszenia zwykłego, a członkowie stowarzyszenia zwykłego stają się członkami stowarzyszenia.
Przekształcenia od 1 stycznia 2017 r.
Opisane powyżej przepisy dotyczące przekształceń wchodzą w życie 1 stycznia 2017 r. (art. 1 pkt 22, art. 3, art. 4 pkt 3 oraz art. 5 pkt 1 z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw). To niemal 8 miesięcy po wejściu w życie trzonu nowelizacji.
Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw, TEKST
http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/3019_u.htm
Przedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw, przebieg procesu legislacyjnego
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3019
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)