25 września posłowie przyjęli ustawę o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw i skierowali ją do Senatu. Wcześniej głosowano trzy poprawki zgłoszone w drugim czytaniu. Senatorowie pochylą się nad projektem na ostatnim posiedzeniu izby wyższej w tej kadencji.
Ustawa przyjęta właśnie przez posłów została już wpisana do porządku 82. posiedzenia Senatu (zobacz: porządek posiedzenia, p. 33).
Przedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw był wynikiem prac zainicjowanych w 2011 r. Ich liderem po stronie sektora była Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, a toczyły się one w Kancelarii Prezydenta, który zdecydowała się wesprzeć postulaty organizacji, a ostatecznie, zgłosić do Sejmu wypracowane rozwiązania jako projekt prezydencki. Proces powstawania projektu i towarzyszące mu konsultacje opisywaliśmy w ngo.pl (zobacz: "Jak konsultowano nowelizację stowarzyszeń").
Ustawa ma dość długie vacatio legis. Większość przepisów wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia opublikowania, czyli prawdopodobnie w połowie 2016 r. Na pełne dostosowanie się (zmiany w statutach) organizacje będą miały 2 lata. Dzięki zmianom możliwe będzie łatwiejsze zakładanie stowarzyszeń (przez 7, a nie 15 osób, jak to jest dziś) i szybsza rejestracja. Duże zmiany nastąpią w zakresie tworzenia i funkcjonowania stowarzyszeń zwykłych. Uzyskają one ułomną osobowość prawną i możliwość korzystania z wielu źródeł finansowania działalności (obecnie są to tylko składki). Będą mogły ubiegać się m.in. o dotacje, a także uzyskiwać status pożytku.
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)