30 września senatorowie dyskutowali o projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Przedstawiono poprawkami proponowane przez senackie komisje. Jakie wątpliwości zgłaszano? Nie podobał się m.in. zapis umożliwiający wynagradzanie za czynności wykonywane przez członków zarządu.
29 września projekt był przedmiotem prac dwóch komisji: Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Obie komisje proponowały wprowadzić do projektu zmiany. Znaczna część poprawek była wynikiem uwag biura legislacyjnego i nie miała charakteru merytorycznego. Poważniejsze poprawki proponował przewodniczący Komisji Praw Człowieka, senator Michał Seweryński.
Senatorowi nie podobała się wprowadzana do ustawy Prawo o stowarzyszeniach możliwość wynagradzania pracy członków zarządu (w nowelizacja zapisane jest to jako "możliwość otrzymywania przez członków zarządu wynagrodzenia za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją"). Michał Seweryński proponował również, aby ustawa nie dawała stowarzyszeniom zwykłym prawa do "zaciągania zobowiązań" (czyli np. uzyskiwania pożyczek bankowych na działalność stowarzyszenia). Przewodniczący argumentował, że taka możliwość związana byłaby ze zbyt dużym ryzykiem dla członków takiego stowarzyszenia.
Senatorowie zdecydują, czy przyjąć projekt z poprawkami czy bez pod koniec posiedzenia, w bloku głosowań. Zaplanowano je na 2 października (możliwe, że głosowania rozpoczną się już 1 października). Wcześniej komisje spotkaję się jeszcze w sprawie uzgodnienia wspólnego stanowiska (uwspólnienia poprawek).
Projekt ustawy wniósł do Sejmu prezydent Bronisław Komorowski w grudniu 2014 r. Od lutego do września 2015 r. pracowała nad nim podkomisja nadzwyczajna. Projekt zmienił się: usunięto z niego m.in. zapisy ułatwiające zakładanie stowarzyszeń przez cudzoziemców czy możliwości dotyczące przekształceń. Pozostały jednak regulacje ułatwiające zakładanie i prowadzenie stowarzyszeń. Należą do nich: zmniejszenie liczby osób potrzebnych do założenia stowarzyszenia, zmniejszenie nadzoru nad działalnością stowarzyszeń (szczególnie na etapie ich rejestracji), przejrzyste regulacje dotyczące wynagradzania za pracę członków, nowy kształt stowarzyszeń zwykłych (więcej źródeł finansowania i nadanie im ułomnej osobowości prawnej).
Jeśli projekt zostanie przyjęty przez Senat bez poprawek, to będzie czekał już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Jeśli senatorowie zarekomendują poprawki komisji, projekt wróci do Sejmu (prawdopodobnie na posiedzenie 8-9 października). Sejm zagłosuje już tylko czy poprawki Senatu przyjąć czy nie. Nie może odwrócić biegu spraw - tzn. decydować o odrzuceniu ustawy (jeśli nie proponuje tego Senat). Wydaje się więc, że nowelizacja ustawy Prawo o stowarzyszeniach powoli staje się faktem. Czekamy jeszcze tylko na jej ostateczny kształt.
zobacz:
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)