Nowelizacja stowarzyszeń. Pełnomocnicy do podpisywania umów z członkami zarządu
W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo o stowarzyszeniach, członkowie stowarzyszeń mogą już zacząć zastanawiać się nad wyznaczeniem pełnomocników podpisujących umowy z członkami zarządu. Wymóg posiadania takiego pełnomocnika zacznie obowiązywać pod koniec maja. O pełnomocnika niełatwo! Pełnomocnik wskazywany jest przez walne zebranie lub komisję rewizyjną.
Umowy z członkami zarządu po nowemu
Nowelizacja, która wchodzi w życie 20 maja, dodała do ustawy - Prawo o stowarzyszeniach nowy ustęp w artykule 11. Artykuł 11 opisuje władze stowarzyszenia. Dodany w tym artykule ustęp 4 brzmi następująco:
(podkreśl. red.)
Zapis z nowego ustępu 4 w art. 11 nie był elementem pierwotnego projektu przygotowanego w kancelarii Prezydenta. Pojawił się podczas prac podkomisji sejmowej zajmującej się projektem – nie jest więc opisany w uzasadnieniu. Zgłaszającym tę propozycję chodziło m.in. o uniknięcie kłopotliwej i nie do końca przejrzystej (jeśli akceptujemy wysokie standardy, w ramach których powinny działać organizacje społeczne) sytuacji, kiedy członkowie zarządu zmuszeni są niejako do podpisywania umów sami ze sobą - tzn. najczęściej między sobą.
Zakres przepisu – jakie umowy
Dodany do art. 11 ustęp 4 mówi o umowach i sporach. Należy przez to rozumieć wszystkie umowy (i aneksy do umów), jakie zawrą między sobą stowarzyszenie i członek zarządu po wejściu w życie nowych przepisów. Będzie to więc np. zarówno umowa o pracę jak i umowa o dzieło. Co do sporów to chodzi o te, które zostały sformalizowane. Przykładowo: członek zarządu lub stowarzyszenie nie realizuje zapisów jakiejś umowy, zawartej między nimi, podmioty nie potrafią dojść do porozumienia i jeden z nich postanawia skierować sprawę do sądu. Przepis nie dotyczy naturalnych „sporów” powstających np. w łonie zarządu i polegających na różnicy zdań co do wybranej kwestii.
Jak zadziała zapis o pełnomocnikach walnego?
Może się też niestety okazać, że w najbliższym czasie zostaniemy zmuszeni do zwołania walnego tylko z opisanego tu powodu. Warto wtedy pamiętać o alternatywie pierwszej - może wygodniej będzie szukać wsparcia w komisji rewizyjnej.
Co w statucie - raczej bez zmian
Zmiana w statucie może być potrzebna, ale tylko w sytuacji kiedy już wcześniej postanowiliśmy tę kwestię w nim uregulować i regulacja ta (nasz sposób na podpisywanie umów i występowanie w sporach z członkami zarządu) nie odpowiada modelowi, który zaproponował teraz ustawodawca, i który zacznie obowiązywać 20 maja 2016 r.
____________________
opublikowany tekst ustawy:
Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw, Dziennik Ustaw z 19 listopada 2015 r., pozycja 1923
http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2015/1923
Przedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw, przebieg procesu legislacyjnego
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3019
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)