Nowelizacja stowarzyszeń. Czy 25 września posłowie przyjmą ustawę?
Prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o stowarzyszeniach znalazł się na etapie trzeciego czytania. W piątek, 25 września posłowie mogą zakończyć pracę nad projektem i przekazać go Senatowi. Muszą jeszcze przegłosować trzy poprawki. Jedna z nich dotyczy usunięcia z ustawy Milicji Obywatelskiej.
Drugie czytanie przedstawionego przez prezydenta projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw, odbyło się Sejmie 23 września 2015 r. Wszystkie występujące kluby i koła poparły przedłożenie. Skierowano je jednak ponownie do połączonych Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, ponieważ pojawiły się propozycje trzech poprawek. Komisje spotkały się 24 września i zarekomendowały posłom przyjęcie wszystkich zgłoszonych poprawek.
Rozwiązanie na rozprawie
Zniknie Milicja
W artykułach 44 i 45 ustawy Prawo o stowarzyszeniach wciąż występują określenia z minionej epoki, jak Służba Bezpieczeństwa czy Milicja Obywatelska (trzeba pamietać, że Prawo o stowarzyszeniach uchwalono w kwietniu 1989 r.). Posłowie proponują poprawki zmierzające do usunięcia tych zaszłości. Poprawki nie zmieniają jednak zawartości merytorycznej wymienionych artykułów, tzn. nie zmieniają zasady, że dopuszcza się przepisy szczegółowe dotyczące działania stowarzyszeń np. na terenie obiektów wojskowych oraz zasady narzucającej udział Ministra Obrony Narodowej lub ministra właściwego do spraw wewnętrznych w określaniu zakresu działania stowarzyszeń "prowadzących działalność bezpośrednio związaną z obronnością państwa lub ochroną porządku publicznego". Podczas posiedzenia komisji zastanawiano się, czy te regulacje w ogóle mają jeszcze sens. Na tym etapie procedowania w Sejmie nie ma już jednak formalnej możliwości podjęcia tematu. Taką możliwość będą mieli senatorowie.
Co przed nami?
Poprawki zarekomendowane przez połączone komisje, będą głosowane podczas ostatniego dnia obecnego posiedzenia Sejmu, czyli 25 września. Posłowie będą też głosować za przyjęciem lub odrzuceniem całego projektu. Jeśli będą głosować za, to projekt trafi do Senatu. Senat ma 30 dni na ustosunkowanie się do ustawy. Jednak do końca kadencji zaplanowane jest jeszcze tylko jedno posiedzenie izby wyższej – odbędzie się w dniach 30 września – 2 października. Gdyby senatorowie nie pochylili się nad projektem na tym posiedzeniu, to cała praca poszłaby na marne. Jeśli Senatorowie zgłoszą do projektu poprawki, wtedy projekt wraca do Sejmu i jest szansa na ich rozpatrzenie 8 i 9 października. Wtedy, do zakończenia procesu potrzebny będzie jeszcze podpis prezydenta Andrzeja Dudy.
Przyjęcie i wejście w życie nowelizacji stowarzyszeń oznaczać będzie m.in.:
- ułatwienia w zakładaniu stowarzyszeń – stowarzyszenie założy już 7 osób, a nie jak teraz 15,
- szybszą rejestrację i brak nadzoru (starosty) na etapie zakładania stowarzyszenia,
- nowy kształt stowarzyszeń zwykłych - nadanie im ułomnej osobowości prawnej i umożliwienie korzystania z wielu źródeł finansowania działalności (obecnie są to tylko składki).
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)