Nowelizacja stowarzyszeń. Apel o zakończenie prac podkomisji
Posiedzenia podkomisji, pracującej nad prezydencką nowelizacją ustawy Prawo o stowarzyszeniach, przeciągną się na lipiec. Zostaje coraz mniej czasu na przyjęcie proponowanych rozwiązań. Reprezentujący wnioskodawcę Henryk Wujec apeluje o mobilizację, zamknięcie debaty na tym etapie i niepowracanie do odrzuconych wcześniej wątków.
Coraz mniej czasu
Dziesiąte posiedzenie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw odbyło się 24 czerwca. Mimo wcześniejszych zapowiedzi nie było to zamykające posiedzenie – kolejny raz okazało się, że te jeszcze przed nami (prawdopodobnie 7 lipca). Gdyby tym razem zapowiedź miała się spełnić, sprawozdanie podkomisji trafiłoby na tym samym posiedzeniu (8-10 lipca ) na wspólne posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka i byłoby przedmiotem dyskusji. Jednak przed projektem jeszcze dwa czytania oraz debata w Senacie (a być może jeszcze jego powrót do Sejmu). Jest więc coraz mniej prawdopodobne, że przyjętą ustawę będzie podpisywał obecny Prezydent, czyli jej wnioskodawca. Nawet przy założeniu, że prace na początku lipca pójdą sprawnie.
Przepisy zmieniające inne ustawy
To ostatnie wcale nie jest takie pewne. W tej chwili za przyjęty można uznać cały pierwszy artykuł nowelizacji. Wprowadza on zmiany w ustawie Prawo o stowarzyszeniach i stanowi samo sedno nowelizacji – jednocześnie jest oczywiście najobszerniejszy. Jednak komisję nadal czeka dyskusja o artykułach zmieniających (inne ustawy) i przejściowych. Przepisy zmieniające nie zostały jeszcze ruszone i są jak na razie niewiadomą. Na obecnym etapie wykreślono np. cały artykuł 2 nowelizacji, który zawierał zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, jednak Ministerstwo Sprawiedliwości sygnalizuje, że może być jeszcze potrzeba powrotu do tego artykułu, np. w związku z proponowanymi w nowelizacji zmianami dotyczącymi zarządu komisarycznego w oddziale terenowym. A to tylko jedna ze zmienianych ustaw – w nowelizacji jest ich jeszcze pięć.
Secesja powróci
Trudna dyskusja powróci wraz z propozycjami dotyczącymi możliwości występowania jednostek terenowych z macierzystych organizacji. Zmiana ta nie była zawarta w projekcie ustawy – została zaproponowana podczas prac sejmowych (sygnalizowano ją i omawiano na kilku posiedzeniach podkomisji). Konkretne zapisy miały się pojawić na dziesiątym posiedzeniu, ale pilotująca tę sprawę posłanka Magdalena Kochan poprosiła o przeniesienie dyskusji na kolejne posiedzenie, ponieważ nie zdążyła przygotować propozycji regulacji. Przewodniczący podkomisji Tadeusz Tomaszewski zapowiedział, że nie może tego punktu rozstrzygać samodzielnie i podda sprawę pod głosowanie. To oznacza, że na spotkaniu będą musieli pojawić się inni członkowie podkomisji. Do tej pory z posłów regularnie obecny był zwykle sam przewodniczący. Magdalena Kochan nie jest członkinią podkomisji i nie mogłaby brać udziału w takim głosowaniu. Jeśli sprawa secesji nie zostanie rozstrzygnięta na podkomisji, posłanka zapowiada, że wróci do niej na dalszym etapie procedowania (na posiedzeniach połączonych komisji).
Uprawnienia stowarzyszeń zawodowych
Na posiedzeniu omawiano zapisy wzmacniające rolę stowarzyszeń zawodowym. Znajdą się one w artykule 10 w ustępie 2. O przyjęcie tych rozwiązań apelował Naczelna Organizacja Techniczna, występująca również w imieniu innych stowarzyszeń zawodowych. Dzięki zmianom stowarzyszenia zyskają np. mocny mandat do potwierdzania kwalifikacji zdobywanych drogą pozaformalną. Poprawka została wsparta przez projektodawców, a w jej przygotowaniu pomagał Hubert Izdebski. Po przepracowaniu przez Biuro Analiz Sejmowych, zostanie włączona do urobku podkomisji.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)