10 lutego 2017 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Projekt wprowadza m.in. możliwość dopisywania przez ministra do wykazu OPP uprawnionych do zbierania 1%, organizacji pożytku, które spóźniają się z publikacją sprawozdań. Projekt trafi teraz do Senatu.
Teraz ustawą zajmie się Senat. Najbliższe posiedzenie Senatu rozpocznie się 21 lutego 2017 r.
Uchwalona przez Sejm ustawa zawiera zmiany w trzech obszarach:
- Wprowadza dodatkowy mechanizm, dzięki któremu organizacje pożytku publicznego, które na czas nie umieściły swoich sprawozdań w internetowej bazie sprawozdań OPP, mogą liczyć na interwencję ministra i dopisanie do wykazu organizacji uprawnionych do zbierania 1%, mimo niedopełnienia obowiązku na czas.
-
Uzupełnia procedury wymiany informacji między sądami rejestrowymi, a prowadzącym wykaz OPP ministrem (chodzi o informacje o utracie przez organizację statusu OPP). Procedura ta ma znaczenie w procesie określania, które OPP uprawnione są do korzystania z 1%.
- Nieznacznie poszerza też listę przychodów Funduszu Wspierania Pożytku Publicznego. Fundusz ten powstał pod koniec 2015 r. i bazuje głównie na źle wydanych środkach z 1%.
RDPP nie będzie opiniować wniosków spóźnialskich
Autorzy projektu – reprezentowani przez ministra Krzysztofa Michałkiewicza – przeciwni byli jednak tej poprawce i ostatecznie została ona odrzucona. Decyzja czy organizacja pożytku publicznego, która w ustawowym terminie nie umieściła sprawozdania w bazie sprawozdań, znajdzie się ostatecznie na liście uprawnionych do zbierania 1%, pozostanie więc WYŁĄCZNIE w gestii ministra.
Szczegóły nowelizacji opisywaliśmy w informacji: Nowelizacja ustawy o działalności pożytku trafia do Sejmu.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)