Nowelizacja pożytku. Termin publikacji sprawozdań – bez zmian? Trwają konsultacje
Anonsowana na wiosnę przez resort pracy nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, została skierowana do konsultacji. Jednym z głównych celów projektu jest ułatwienie organizacjom pożytku realizacji obowiązku składania sprawozdań do bazy sprawozdań OPP. Organizacje mają czas do 7 października 2016 r. na zgłoszenie swoich uwag do przedstawionego projektu.
Przypomnijmy, że umieszczenie w terminie sprawozdania warunkuje znalezienie się na liście organizacji uprawnionych do zbierania 1 procenta. Kto nie zdąży ze sprawozdaniem, traci więc ten najbardziej znany przywilej organizacji pożytku.
Bez przesunięcia daty na składanie sprawozdań OPP
Pierwotna propozycja z przesunięciem daty zaczęła w trakcie przygotowywania przepisów obrastać w dodatkowe rozwiązania, przygotowywane na różne szczególne przypadki, np. rok obrotowy w organizacji inny niż rok kalendarzowy. Ostateczna propozycja ministerstwa może trochę zaskoczyć. W projekcie nie ma bowiem przesunięcia daty (z lipca na wrzesień). Jest wspomniane rozwiązanie skierowane do organizacji z niekalendarzowym rokiem obrotowym. Jest też przepis pozwalający ministrowi reagować w sposób elastyczny.
To liberalne, ale jednocześnie uznaniowe rozwiązanie, zawarto w nowym ustępie w art. 27a. Minister uzyskuje możliwość indywidualnego rozpatrywania sytuacji "spóźnialskich".
- PROPONOWANY USTĘP
w art. 27a po ust. 3 dodaje się ust. 3a w brzmieniu:
„3a. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego może uwzględnić w wykazie, o którym mowa w ust. 1 organizację pożytku publicznego, która wykaże, że niezamieszczenie zatwierdzonego sprawozdania finansowego i sprawozdania merytorycznego ze swojej działalności, o których mowa w art. 23 ust. 1-2 i 2b, w terminie, o którym mowa w art. 23 ust. 6 i 6b, nastąpiło bez jej winy albo z przyczyn od niej niezależnych.”;
- UZASADNIENIE
Projekt łagodzi dotychczas obowiązujące rygorystyczne zasady uwzględniania organizacji pożytku publicznego w ww. wykazie. Minister zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami będzie mógł uwzględnić w ww. wykazie organizację pożytku publicznego, która wykaże, że niezamieszczenie zatwierdzonego sprawozdania finansowego i sprawozdania merytorycznego ze swojej działalności, w terminie ustawowym, nastąpiło bez jej winy albo z przyczyn od niej niezależnych.
Zmiany dotyczące Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego
Sprawozdania po utracie statusu OPP
Zostały dwa tygodnie na konsultacje
Konsultacje trwają do 7 października 2016 r.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 21 września 2016 r. (TEKST)
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12290250/12380508/12380509/dokument246230.docx
Uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12290250/12380508/12380509/dokument246231.docx
Projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w legislacja.rcl.gov.pl
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12290250
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)