Organizacje pożytku publicznego składają sprawozdanie do bazy sprawozdań OPP prowadzonej przez ministra. Muszą zrobić to do 15 lipca, jeśli chcą znaleźć się pod koniec roku na liście uprawnionych do zbierania 1 procenta. Ale niektóre organizacje mają inny termin – 30 listopada. Ta nowa regulacja (obowiązuje od roku) budzi wątpliwości. Resort pracy proponuje więc kolejne doprecyzowanie przepisów.
30 listopada – termin dla OPP z niekalendarzowym rokiem obrotowym
Ten ostatni sposób określenia terminu - sposób z datą 30 listopada - obowiązuje do dziś. Ale jak widać miał skomplikowana historię. Nie jest ona zamknięta. Nowelizacja proponuje kolejne doprecyzowanie przepisu.
Dodane jedno słowo: OBROTOWYM
Dla ostatecznego rozwiania wątpliwości Departament Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego w MRPIPS wypracował propozycję, które polega na dodaniu jednego słowa do ustępu 6b w artykule 23 ustawy.
Organizacja pożytku publicznego, której rok obrotowy nie jest rokiem kalendarzowym, zamieszcza na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1-2 i 2b, w terminie do dnia 30 listopada roku następującego po roku, za który jest składane sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne.
art. 23 ust. 6b w proponowanym brzmieniu
6b. Organizacja pożytku publicznego, której rok obrotowy nie jest rokiem kalendarzowym, zamieszcza na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1-2 i 2b, w terminie do dnia 30 listopada roku następującego po roku OBROTOWYM, za który jest składane sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne.
Obowiązek informacyjny dla tych, którzy nie publikują 15 lipca
6ba. Organizacja pożytku publicznego zamieszcza w sposób, o którym mowa w ust. 6b informację, że jej rok obrotowy nie jest rokiem kalendarzowym w terminie 14 dni od dnia uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego oraz informację o każdej zmianie roku obrotowego w terminie 14 dni od dnia dokonania zmiany.
Drugi z nowych ustępów wskazuje, że jeśli na czas nie poinformuje się ministra (tak jak to opisuje nowy ustęp 6ba), że rok obrotowy w danej OPP nie jest rokiem kalendarzowym, to zastosowanie będzie miał podstawowy termin na publikację sprawozdań (15 lipca).
6bb. W przypadku niezamieszczenia informacji, o której mowa w ust. 6ba, organizacja pożytku publicznego zamieszcza zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, w terminie o którym mowa w ust. 6.
Trwają konsultacje projektu ustawy
Projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 21 września 2016 r. (TEKST)
Uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku
Projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w legislacja.rcl.gov.pl
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)